شهرخبر

اصلاح قانون انتخابات، اوایل سال آینده

فارس/ معاون اجرایی و امور انتخابات شورای نگهبان گفت: با اصلاح قانون انتخابات توسط نمایندگان محترم در مجلس شورای اسلامی در اوایل سال آینده، مشکلات قانون فعلی انتخابات مرتفع و امکان نظارت مؤثر بر انتخابات در سال آینده فراهم شود.

چهارمین نشست اداره کل انتخابات شورای نگهبان با مسئولان دفاتر استانی و شهرستانی به صورت ارتباط تصویری برگزار شد.

در این نشست مسئولان و کارشناسان در ۱۶ استان، برنامه‌ها و اقدامات پیش بینی شده در راستای نظارت بر انتخابات را در سال ۱۴۰۲ به‌ویژه در راستای اصلاح قانون انتخابات و احکام آن و تبیین وظایف شبکه نظارت را به بحث و تبادیل نظر گذاشتند.

در این نشست، خیرالله پروین حقوقدان شورای نگهبان و محمد حسن صادقی مقدم حقوقدان و معاون اجرایی و امور انتخابات سخنرانی کردند.

 صادقی مقدم معاون اجرایی و امور انتخابات شورای نگهبان در این نشست در سخنانی ضمن تبریک اعیاد شعبانیه، با یاد و خاطره شهدای امنیت گفت: تعبیر امام راحل عظیم الشان، که فرمودند «شهید نظر می‌کند به وجه الله» در آیات ۲۲ و ۲۳ سوره مبارکه قیامت با عبارت «وُجُوهٌ یَوْمَئِذٍ نَاضِرَةٌ إِلَى رَبِّهَا نَاظِرَةٌ» (در آن روز صورت‌ها شادب و مسرور است و به پروردگارش می‌نگرد) آمده است و شهید مصداق آن است. پیامبر گرامی اسلام(ص) می فرماید برای شهید هفت ویژگی است که یکی از آنها این است که شهید بر چهره خدا نظر می‌کند.

عضو حقوقدان شورای نگهبان افزود: گزارشات مقامات نظامی کشور در حوزه پیشرفت‌های موشکی، حاکی از اقتدار نظامی جمهوری اسلامی ایران در دنیا است. امیدواریم در سایر موضوعات نیز شایسته این اقتدار باشیم.

وی با اشاره به لزوم هماهنگی شورای نگهبان با وزارت کشور افزود: انتخابات مجلس و خبرگان رهبری در سال ۱۴۰۲ مستلزم انسجام مسئولان ستادی، صف، شهرستانی و ناظرین و مسئوولین اجرایی است.

معاون اجرایی و امور انتخابات در خاتمه ابراز امیدواری کرد با اصلاح قانون انتخابات توسط نمایندگان محترم در مجلس شورای اسلامی در اوایل سال آینده، مشکلات قانون فعلی انتخابات مرتفع و با اجرای قانون انتخابات پس از تایید شورای نگهبان، امکان نظارت مؤثر بر انتخابات در سال آینده فراهم شود.

در ادامه این نشست، زمانی مدیر کل امور انتخابات شورای نگهبان نیز سوالات مطرح در حوزه تجمیع آراء و ارتباط ناظرین با ستاد شورای نگهبان را پاسخ داد.

وی اضافه کرد: برنامه اداره کل انتخابات این است که قبل از برگزاری انتخابات تمرین‌های آمادگی برگزار و مشکلات اجرایی در این حوزه، ارزیابی و راه‌حل پیشنهادی ارائه گردد، به علاوه کمیته‌های تخصصی مشترک با وزارت کشور تشکیل شده است. همچنین برنامه‌های نرم‌افزاری برخط در سامانه ناظر به منظور ارتباط با ناظرین برقرار شده است.

در حاشیه این نشست از خانواده شهید سلمان امیراحمدی از اعضای شبکه نظارت منطقه۱۷ تهران که در اغتشاشات اخیر به عنوان بسیجی به شهادت رسید با اهدای هدایایی تقدیر به عمل آمد.

همچنین پیش از نشست، خانواده این شهید با آیت‌الله جنتی نیز ملاقات کردند.