شهرخبر
برچسب‌های مهم خبری:#تهران#سینما#پرفروش

میرزاخانی: نیمی از فروش سینماهای کشور برای تهران است/ برخی استان‌ها تنها یک سالن سینما دارند

میرزاخانی: نیمی از فروش سینماهای کشور برای تهران است/ برخی استان‌ها تنها یک سالن سینما دارند

هاشم میرزاخانی مدیر مؤسسه سینما شهر می‌گوید که از ۵ سینمای پرفروش کل کشور، تنها ۱ سینما برای غیر در تهران است و ۴ سینمای پرفروش دیگر همگی در تهران‌ هستند. فقر سینما در برخی استان‌های کشور محسوس است تا جایی که برخی تنها ۱ سالن سینما دارند.

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم نشست خبری گزارش یکساله موسسه سینما شهر در سالن سینمای این نهاد برگزار شد.

هاشم میرزاخانی مدیرعامل این موسسه در صحبت‌های خود به شرح فعالیت و عملکرد سینما شهر در سال 1401 پرداخت و گفت: این موسسه به عنوان بازوی ساخت و ساز فنی و توسعه زیرساخت سینمای کشور کار می‌کند.

وی گفت: امسال تا پایان بهمن 300 میلیارد و 988 میلیون تومان کل فروش سینماهای کشور است که در حال حاضر از 400 میلیارد گذشته است. 12 میلیون نفر بیننده نیز تا پایان بهمن ماه داشتیم که الان از 13 میلیون و 100 هزار نفر رد شده است.  در مجموع 252 سینمای فعال در سال 1401 با 635 سالن و 339/122 صندلی وجود داشت و همچنین  75 سینمای غیرفعال با 100 سالن و331/28 صندلی از دایره اکران خارج بوده اند سینماهای در حال بازسازی 18 سینما با 113 سالن و 426/9 صندلی به ناوگان نمایش در حال اضافه شدن است که در حال حاضر 78 سالن به بهره برداری رسیده است و در بهار سال 1402 کل سالنهای مذکور به بهره برداری خواهد رسید..

سینمای ایران , سازمان سینمایی , اخبار اکران , فیلم ,

او 5 استان پرفروش سینمای کشور را به این شرح گفت: 5 استان پرفروش تهران، خراسان رضوی، اصفهان، فارس و البرز است.  تهران با 50 درصد از فروش سینما در واقع بیش از نیمی از فروش کل سینمای کشور را برعهده دارد.

این مدیر فرهنگی با اشاره به کمبود سینما در شهرهای گوناگون کشور گفت: تاثیر عدم وجود سالن سینما در برخی استان ها مانند زنجان و کردستان در فروش کشور روشن است که برخی مانند ایلام تنها 1 سینما در کل کشور دارد.

او گفت:  از هر 100 صندلی 6 صندلی ضریب اشغال دارد و 94 صندلی متأسفانه خالی است.

سینمای ایران , سازمان سینمایی , اخبار اکران , فیلم ,

میرزاخانی گفت: فروش امسال تا شهریور خوب بود و در این ماه با 53 میلیارد تومان بهترین فروش را داشتیم. یک میلیون و 806 هزار نفر نیز مخاطب داشتیم که بعد از این به خاطر ناآرامی‌ها فروش سینما خیلی کم شد. تعداد مخاطبین سینما در سال قبل از مهرماه به بعد آرام آرام خوب شد چون سینما باز شد و فعالیت سینما ادامه پیدا کرد اما امسال تا شهریور مخاطب سینما خوب بود اما بعد از اتفاقات اخیر کم شد و دوباره رو به بهبودی گذاشت.

وی درباره قیمت بلیت‌ها گفت: 10 سال پیش بلیت سینما 3 هزار تومان بود اما حال و به مرور زمان قیمت بلیت سینما افزایش چشمگیر داشته است. سال 98 از نظر فروش بیشترین فروش را  داشتیم اما در سال 97 بیشترین مخاطب را با 28 میلیون نفر داشتیم. اگر کرونا نبود فروش سینما در حال افزایش بود از 96 تا 98 فروش سینما عالی بود. مال های تجاری به فرهنگی تغییر کاربری می دادند.

مدیر سینما شهر بیان کرد که هنوز سینما ارزانترین تفریح برای مردم کشور است و انتخاب عموم مردم در میان سینماهای فعال کشور همین مال های تجاری است که رستوران و خانه بازی دارند. از میان آنان کوروش با 10 درصد سهم و 40 میلیارد یشترین فروش را دارد، ایران مال، آزادی، هویزه مشهد مقدس و ملت نیز سینماهای بعدی پرفروش هستند.

او در بخش بعدی صحبت‌های خود گفت: تا پایان بهمن 131 سالن سینما ساخته و به کشور اضافه شدند که قبل از آن 31 سینما بوده که توسعه پیدا کرده‌اند.

میرزاخانی درباره حمایت سینما شهر از سینماهای کشور گفت که 18 میلیارد و 480 میلیون تومان حمایت سینما شهر بوده که تنها 585 تومان هزینه لابراتواری‌های آن بوده است.

 وی در خصوص تفاهم‌نامه‌های میان سینماشهر و استانداری‌ها ادامه داد: در استان‌ها با استانداران تفاهم‌نامه سینمایی داریم که نیمی از حمایتی که ما از سینماهای استان‌ها می‌کنیم را آنها پرداخت کنند. این رویکرد باعث تحرک خود استان‌ها می‌شود تا آنان نیز برای توسعه سینماها وارد عمل شوند.

او درباره تولید تجهیزات سینمایی گفت که با توجه به اینکه تجهیزات سینمایی در ایران بازار کوچکی دارد، عمده تجهیزات سینمایی وارداتی است.

میرزاخانی درباره انحلال و تغییر کاربری سینماها نیز گفت که براساس آیین‌نامه انحلال و تغییر کاربری برای سینماها، سینماهایی که بالای 40 سال قدمت دارند و کاملاً فرسوده شده‌اند و نمی‌توانند ادامه کار بدهند می‌توانند درخواست تغییر کاربری بدهند. البته برخی تغییر کاربری‌ها نیز به سمت احداث پاساژ همراه با سینما است و بنابراین سینما بار دیگر در همان مراکز تجاری احداث می‌شود.

انتهای پیام/