شهرخبر

مرکز مبادله ایران مورد تایید مجلس است

مرکز مبادله ایران مورد تایید مجلس است

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: مرکز مبادله ایران مورد تایید مجلس است.

به گزارش مشرق، محمدرضا پور ابراهیمی گفت: مرکز مبادله ایران مورد تأیید مجلس است و در کاهش نرخ ارز نیز مؤثر خواهد بود.

پور ابراهیمی یادآور شد: اختلاف ما با دولت در تعیین مرکز مبادله ایران نیست، این مرکز و نیما حتماً مورد تأیید مجلس است، زیرا بدون راه‌اندازی چنین مراکزی انجام کار غیرممکن می‌شود، اما در صورتیکه بانک مرکزی به اسم مکانیزم کشف قیمت در بازار که بر اساس مصوبه اخیر بوده، به روش دستوری عمل کند، این امر بازار غیر رسمی را دچار تلاطم بیشتر خواهد کرد؛ بنابراین توقع می‌رود تا بانک مرکزی این مسئله را در نظر گیرد.

پور ابراهیمی درباره احتمال موفقیت مکانیزم مرکز مبادله ایران در کاهش نرخ دلار، ابراز کرد: صد در صد تأثیرگذار خواهد بود.

پور ابراهیمی درباره مصوبه جدید شورای هماهنگی اقتصادی سران قوا که بر اساس آن شرکت‌های فولاد و پتروشیمی باید صددرصد ارز خود را به مرکز مبادله ایران عرضه کنند، گفت: مجلس بر این اعتقاد است که بانک مرکزی باید متولی ارز کشور باشد و بازار را مدیریت کند.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در ادامه اضافه کرد: بانک مرکزی باید اجازه دهد، طرف عرضه که صادرکنندگان را شامل می‌شود، چه آن‌ها که خصوصی صرف به حساب می‌آیند و چه گروهی که نیمه خصوص و دولتی هستند، ارز در اختیارشان را با مالکیت خود در بازار ارائه کنند. بانک مرکزی مدیریت این بازار را باید برعهده گیرد و بازار را سیاستگذاری کند. مسئله‌ای که در این میان وجود دارد، تعیین سقف عددی است که بازار غیر رسمی را به شدت تحت تأثیر قرار می‌دهد.

منبع: خبرگزاری صدا و سیما