شهرخبر

بهره برداری از دستگاه پت سی تی در این استان جنوبی با حضور وزیر بهداشت

بهره برداری از دستگاه پت سی تی در این استان جنوبی با حضور وزیر بهداشت

دستگاه پت سی تی مرکز تحقیقات پزشکی هسته ای بوشهر با حضور دکتر عین اللهی، وزیر بهداشت و دکتر پناهی، معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت به بهره برداری رسید.  

به گزارش بهداشت نیوز، این بخش در زمینی با زیربنای ۹۰۰ متر مربع و با اعتباری بالغ بر ۹۰ میلیارد تومان در مدت یکسال ساخته و تجهیز شده است. 
 
پت سی تی یک دستگاه تصویربرداری دوگانه است که بخش پت این سیستم، عملکرد ارگان ها را به تصویر می کشد و بخش سی تی نیز محل یا جانمایی را انجام می دهد. 
 
شایع ترین کاربرد این روش بررسی تومورهای بدخیم است. این روش، اطلاعات ارزشمندی از وضعیت تومورهای بدخیم اولیه، میزان گسترش موضعی آنها و متاستازهای دور دست در بدن فراهم می کند که می تواند راهنمای درمان خوبی برای پزشک معالج باشد. همچنین پت سی تی برای ارزیابی وضعیت بیماری حین درمان یا پس از پایان درمان نسبت به روش های معمول تصویربرداری مانند سی تی اسکن و ام آر آی ارجحیت دارد. 
 
در مرکز پزشکی هسته ای و تصویربرداری مولکولی بوشهر علاوه بر رادیودارو معمول 18F-FDG از رادیوداروهای اختصاصی تر به منظور تشخیص سرطان هایی مانند پروستات، غدد نورواندوکراین، سیستم لنفاوی، پستان و مغز نیز استفاده می شود بنابراین در مکان هایی که بافت زمینه ای مصرف گلوکز بالایی داشته یا در تومورهای سر و گردن که استفاده از رادیوداروی معمول 18F-FDG محدودیت دارد، به کارگیری رادیوداروهای جدید کمک شایانی به تشخیص بهتر و درمان دقیق تر را فراهم می کند.