شهرخبر

تبدیل حاکمیت سرمایه به حاکمیت استعداد، تعهد، اخلاق و کارآمدی در سینمای ایران

تبدیل حاکمیت سرمایه به حاکمیت استعداد، تعهد، اخلاق و کارآمدی در سینمای ایران

رئیس سازمان سینمایی کشور در مراسم اعطای پروانه کارگردانان فیلم اولی گفت: جوانگرایی سینمای ایران با پشتوانه تجارب پیشکسوتان ادامه می‌یابد و باید حاکمیت سرمایه به حاکمیت استعداد، تعهد، اخلاق و کارآمدی تبدیل شود.

به‌گزارش خبرگزاری تسنیم محمد خزایی در مراسم اعطای پروانه کارگردانی فیلم اولی‌ها که در بنیاد سینمایی فارابی برگزار شد، اظهار داشت: شاید پیش از این می‌شد با پیدا کردن سرمایه‌ای پروانه ساخت گرفت اما اینکه خروجی فیلم چه بود و چه تعداد فیلم‌سازان می‌توانستند در فضای سینما بقای فعالیت کنند، مطرح نبود اما شورای تایید صلاحیت فیلم‌اولی‌ها طی ماه‌های گذشته به طور شبانه روزی به بررسی آثار و تایید صلاحیت‌ها ‌پرداخت. شورای تایید صلاحیت فیلم اولی‌ها باید حاکمیت سرمایه را به حاکمیت استعداد، تعهد، اخلاق و کارآمدی تبدیل کند.

 به کارگردانانی آشنا با فناوری‌های روز نیاز داریم

مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی در ادامه مراسم با بیان اینکه این یک جمع افتخاربرانگیز برای ما در بنیاد سینمایی فارابی است، گفت: یکی از مهم ترین کارهای ما در بنیاد سینمایی فارابی راه اندازی باشگاه فیلم اولی‌ها و شورای تایید صلاحیت فیلم اولی‌ها بود. زمانی که سامانه آغاز به کار کرد استقبال گسترده‌ای در ثبت نام صورت گرفت و اگر سامانه را نمی‌بستیم، تعداد متقاضیان شاید به بیش از 800 نفر هم می‌رسید، اما اتفاق مهم فرآیند تایید صلاحیت فیلم‌اولی‌ها بود که به اذعان بسیاری از سینماگران یکی از حرفه‌ای‌ترین فرآیندهای تایید صلاحیت تا به امروز بوده است.

سیدمهدی جوادی ادامه داد: روزی که آیین‌نامه شورای تایید صلاحیت اعلام و ماموریت آن از سوی سازمان سینمایی به بنیاد سینمایی فارابی سپرده شد، برخی دغدغه داشتند که مبادا این اتفاق به فرایندی غیر حرفه‌ای در تایید صلاحیت‌ها منجر شود اما با زحماتی که در این مدت به اعضای شورا دادیم و با صبر و پیگیری که آن‌ها در روند بررسی صلاحیت دوستان به خرج دادند، سبب اعتراف بسیاری از مدیران سینمایی و اهالی هنر هفتم به حرفه‌ای بودن روند انتخاب فیلم اولی ها شد.

وی افزود: باید بگویم امروز در شورای تایید صلاحیت فیلم‌اولی‌ها، از همه دوستانی که در این جمع به عنوان کارگردانان فیلم اولی حضور دارند، می‌توانیم دفاع کنیم و بگوییم قطعا بهترین‌ها را انتخاب کرده‌ایم و خروجی اش را در جشنواره فجر چهل و یکم هم دیدیم.

جوادی با بیان اینکه امروز با یک تغییر نسل در همه مشاغل سینمایی مواجه ایم، خاطرنشان کرد: این تغییر نسل در حوزه کارگردانی بسیار مهم است و توجه به فناوری‌های روز نیز از مسائل جدی دیگر سینماست. توجه به تنوع ژانر هم مورد تاکید است و در جلسات مصاحبه حضوری نیز تاکید داشتیم که اگر دوستان در ژانر متفاوتی حضور دارند، چه بهتر که در همان شاخه فعالیت‌شان را ادامه دهند. سوابق فیلم‌های کوتاه این جمع همگی حاکی از نوآوری در حوزه‌های ژانری نظیر ژانر کودک و نوجوان، فانتزی و … داشت. امیدوارم این دوستان سرمایه‌های ما در سال‌های آتی سینمای ایران باشند و همه را سیمرغ به دست روی سن اختتامیه فیلم فجر ببینیم.

معرفی استعدادها به سینمای ایران

نماینده کانون کارگردان در شورای تائید صلاحیت فیلم‌اولی‌ها نیز در این مراسم گفت: تایید صلاحیت فیلم اولی‌ها فرآیند دشواری بود که در روزهای کرونا و ناآرامی‌های اخیر انجام شد. ما اینجا تلاش کردیم تا خروجی‌ای را که امروز می‌بینیم، داشته باشیم. این اتفاق باید 20 سال پیش رخ می‌داد. بهترین ها را جذب کردیم تا فرصت فیلمسازی برایشان فراهم کنیم و همین حالا هم که اتفاق افتاده است، جای تقدیر از فارابی و سازمان سینمایی دارد. امیدوارم این جریان ادامه دار باشد و همه شما بتوانید فیلم‌هایتان را بسازید.

رسول صدرعاملی خطاب به فیلمسازان حاضر در جمع اظهار داشت: شما دیگر فیلم اولی نیستید بلکه عضو جدی سینمای ایران هستید و مطمئن هستم که خوش خواهید درخشید. هیچ رفاقت بازی در کار نبود و سفارش‌ها اصلا در کار شورا تاثیری نداشت. اعضای شورا از آثار رسیده و مصاحبه‌های حضوری به این نتیجه و جمع‌بندی رسیدند و تلاش کردیم تا 87 استعداد آینده‌ساز را به سینمای ایران معرفی کنیم.

انتهای پیام/