شهرخبر

فروش معاینه فنی در مراکز معاینه وجود ندارد

فروش معاینه فنی در مراکز معاینه وجود ندارد

مدیرعامل ستاد مرکزی معاینه فنی خودروهای شهر تهران در خصوص فروش معاینه فنی در مراکز معاینه فنی گفت: در مراکز معاینه از سامانه سیپا استفاده می‌کنیم که امکان دخل و تصرف در این سامانه وجود ندارد و به صورت کشوری رصد می‌شود.

به گزارس گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم، شادی مالکی با اشاره به مراجعه یک میلیون و 600 هزار خودرو به مراکز معاینه فنی پایتخت در 11 ماه سال جاری اظهار کرد: این در حالی است که از این تعداد یک میلیون و 184 هزار خودرو مراجعه اولی بودند.

مدیرعامل ستاد مرکزی معاینه فنی خودروهای شهر تهران با اشاره به توسعه خطوط و مراکز معاینه فنی در شهر تهران ادامه داد: در حال حاضر شهر تهران دارای 56 خط مکانیزه و 17 مرکز فعال معاینه فنی در نقاط مختلف پایتخت است. همچنین 3 مرکز نیز ویژه معاینه فنی خودروها سنگین و 11 خط نیز به صورت اختصاصی برای انجام معاینه فنی موتورسیکلت‌ها در شهر تهران وجود دارد.

وی با اشاره به اینکه روزانه بین 6000 تا 6500 خودرو به مراکز معاینه فنی مراجعه می‌کنند، اضافه کرد: بر همین اساس در 11 ماهه امسال یک میلیون و 600 هزار خودرو به مراکز معاینه فنی مراجعه کرده اند که از این تعداد یک میلیون و 184 هزار خودرو مراجعه اولی بودند.

مالکی یادآور شد: 70 درصد خودروهایی که برای بار نخست به مراکز معاینه فنی مراجعه می‌کنند موفق به اخذ برگه معاینه فنی می‌شوند و 30 درصد مابقی بعد از رفع نقصی که توسط همکاران ما در مراکز معاینه فنی گزارش می‌شود، مجددا مراجعه می‌کنند که از بین این میزان مراجعه بین 97 تا 98 درصد موفق به دریافت برگه معاینه فنی خودرو می‌شوند.

وی افزود: در تهران حدود 8 میلیون و 800 هزار وسیله نقلیه موتوری وجود دارد که 4 میلیون و 500 دستگاه از آن‌ها وسایل سبک و سنگین هستند که از این تعداد 3 میلیون 500 هزار خودرو مشمول انجام معاینه فنی می‌شود. در حال حاضر نیز ظرفیت پذیرش خودرو در مراکز معاینه فنی و خطوط 2 میلیون و 600 هزار خودرو است که تنها یک میلیون و 600 هزار خودرو به مراکز معاینه فنی مراجعه کرده اند. هنوز کل ظرفیت ما استفاده نمی‌شود.

مدیرعامل ستاد مرکزی معاینه فنی خودروهای شهر تهران با اشاره به اینکه احتمالا برخی از خودروهای مشمول معاینه فنی شهر تهران اقدام به دریافت برگه معاینه فنی از شهرهای اطراف می‌کنند، اما مابقی خودروها فاقد برگه معاینه فنی هستند که توسط دوربین‌های کنترلی جریمه می‌شوند، تصریح کرد: در مورد موتور سیکلت‌ها باید به این مساله اشاره کنم که در پایتخت 4 میلیون 400 هزار موتور سیکلت شماره گذاری تهران وجود دارد که از این تعداد 3 میلیون و 500 هزار موتور سیکلت مشمول معاینه فنی هستند و با وجود 11 خط ویژه، کمتر از 1000 دستگاه سالیانه به مراکز معاینه فنی مراجعه می‌کنند.

مالکی یادآور شد: بر اساس رویکرد شهرداری تهران در سهم بندی منابع آلاینده شهر تهران، در بخش آلاینده‌های گازی 80 درصد سهم تعیین شده اختصاص به منابع آلاینده متحرک دارد که از این بین 37 درصد مربوط به خودروهای سبک و فرسوده بوده و 21 درصد سهم موتور سیکلت‌ها است.

وی تاکید کرد: در خصوص ذرات معلق 60 درصد از آلایندگی‌ها مربوط به منابع متحرک است، سهم موتور سیکلت‌ها 10 درصد بوده و کامیون‌ها و خودروهای دیزلی بیشتر است.

مدیرعامل ستاد مرکزی معاینه فنی خودروهای شهر تهران در بخش دیگری از صحبت‌های خود گفت: براساس نشست‌هایی که در دو ماه اخیر با پلیس راهور داشته‌ایم و طرح‌های مشترک فی مابین که در دست اقدام است، یکی از این طرح‌ها ساماندهی موتور سیکلت‌هاست و شیوه نامه‌ای در این زمینه در حال تدوین است.

وی افزود: تعدادی از موتورسیکلت‌ها پلاک های خوانا ندارند و مشکلات زیادی وجود دارد. طرح ساماندهی در دست اقدام است که در گام نخست به صورت نمادین موتورهای پلیس و در گام دوم موتورهای پر پیمایش مراجعه می‌کنند.

مدیرعامل ستاد مرکزی معاینه فنی خودروهای شهر تهران ادامه داد: در بحث معاینه فنی با توجه به جایگاهی که حاکمیت به ستاد معاینه فنی در بحث پایش خودروها داده است، مراکز معاینه فنی در تهران و کلانشهرها با یکسری مشکلاتی روبه رو هستند. یکی از این مشکلات نرخ گذاری مراکز معاینه فنی است.

وی تصریح کرد: در حال حاضر شهرداری تهران برای انجام معاینه فنی خودروها سوبسید پرداخت می‌کند. این در حالی است که نرخ مصوب معاینه فنی خودروها 3 سال است که ثابت بوده و پیش بینی می‌شود اگر این نرخ تغییر پیدا کند می‌تواند تاثیرگذار باشد.

مالکی یاداور شد: به هر حال باید قبول کرد که تهران مشکلات خاص خود را دارد و با توجه به آلودگی هوا، بسیاری از خودروها به سایر شهرها برای معاینه فنی مراجعه می کنند. این در حالی است که اگر الزام شود که خودروهایی که پلاک تهران را دارند از مراکز معاینه فنی تهران برگه دریافت کنند، بهتر است.همچنین در بحث معاینه فنی برتر خودروهایی که یک تا دو سال از عمر آنها می‌گذارد، موفق به دریافت برگه نمی‌شود و نقص‌های فنی در این خودروها وجود دارد که باید رفع شود.

مدیرعامل ستاد مرکزی معاینه فنی خودروهای شهر تهران در پاسخ به سوالی مبنی بر فروش معاینه فنی در مراکز معاینه فنی توضیح داد: ما در مراکز معاینه فنی از سامانه سیپا استفاده می‌کنیم که امکان دخل و تصرف در این سامانه وجود ندارد و به صورت کشوری رصد می‌شود. از سوی دیگر تمام خطوط مجهز به دوربین‌های کنترلی است و عملکرد همکاران پایش می‌شود. 

وی گفت: به نظر می‌رسد که میزان 30 درصد مردودی خودروهای بار اولی در مراکز نشان می‌دهد که مراکز معاینه فنی کار خود را به درستی انجام می‌دهد.

مالکی با اشاره به کاهش صف طولانی دو مرکز معاینه فنی بیهقی و آب شناسان و امکان دریافت نوبت اینترنتی شهروندان از سامانه افزود: دو مرکز دیگر از مراکز معاینه فنی نیز به زودی به صورت صددرصد اینترنتی می‌شود و دو خط نیز به تازگی به خطوط مراکز معاینه فنی اضافه شده و به زودی نیز 8 خط سیار به خطوط معاینه فنی خودروها اضافه می‌شود.

انتهای پیام/