شهرخبر

فرمانده کل سپاه: آماده آموزش تا «سطوح بالای نیروهای مسلح عراق» هستیم

فرمانده کل سپاه: آماده آموزش تا «سطوح بالای نیروهای مسلح عراق» هستیم

فارس نوشت : در دیدار فرمانده کل سپاه پاسداران و وزیر دفاع عراق بر توسعه همکاری‌های دفاعی، نظامی و امنیتی دو کشور و تبادل تجارب و دستاوردها برای ادامه مبارزه با تروریسم و تهدیدات قدرت‌های فرامنطقه‌ای تاکید شد.

وزیر دفاع عراق و هیات همراه با حضور در ستاد فرماندهی کل سپاه با سردار سرلشکر پاسدار حسین سلامی فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی دیدار و گفتگو کردند.

سرلشکر حسین سلامی در این دیدار با ابراز خرسندی از حضور وزیر دفاع عراق و همراهان در جمهوری اسلامی ایران گفت: ایران و عراق یک حقیقت واحد هستند و هیچ فاصله بین دو کشور وجود ندارد و منطق اعتقادی همواره ما را در این فضا نگه می‌دارد. آرزوی ما برای سربلندی عراق مانند آرزوی سربلندی برای کشورمان واقعی است و در جغرافیای سیاسی جهان اسلام، عراق را دارای اهمیتی منحصر به فرد می‌دانیم.

فرمانده کل سپاه با اشاره به تحولات دهه اخیر و نیت‌های شوم دشمنان اسلام تصریح کرد: اینکه کشورهای بیگانه و قدرت‌های فرامنطقه‌ای اشتها و عطش سنگینی برای حضور و سیطره سیاسی و امنیتی ایجاد کنند و نظم امنیتی عراق را در کنترل بگیرند و در پی تجزیه این کشور باشند برای امت اسلامی به ویژه ملت ایران که با ملت عراق اشتراکات فراوانی دارند قابل توجیه و پذیرش نیست.

وی با اشاره به اینکه بر اساس تجربه گرانبهای ۴۴ سال بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، همسایگان باثبات، امن و قوی برای جمهوری اسلامی ایران بسیار مهم هستند، تاکید کرد: ما به دنبال اقتدار قوی برای عراق هستیم در صورتی که آمریکایی‌ها و صهیونیست‌ها در پی تسلط بر منطقه و ایجاد ناامنی در عراق و ایران هستند.

فرمانده کل سپاه با تاکید بر اینکه آمریکایی‌ها هر کجا که باشند ناامنی هم هست، افزود: بهای سنگین منفعت‌طلبی آمریکایی‌ها را این مردم مظلوم هستند که می‌پردازند و منطق ایران اسلامی برای اخراج آمریکایی‌ها از منطقه بر همین اساس استوار است. به رغم کاهش حضور منطقه‌ای آمریکایی‌ها ما شاهد پدیده رنج دهنده عادی شدن روابط برخی کشورهای اسلامی عربی با صهیونیست‌ها هستیم که البته عراق در این خصوص موضع قابل تحسینی دارد.

سرلشکر سلامی در پایان با اشاره به اهمیت توسعه همکاری‌ها بین دو کشور به ویژه در حوزه دفاعی ، نظامی و امنیتی و تاکید بر وحدت و یکپارچگی عراق تصریح کرد: به عنوان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی آمادگی داریم در این راستا علاوه بر کمک های مستشاری و تبادل تجارب و دستاوردهای ناشی از همکاری در عرصه مقابله با تروریسم در سایر زمینه ها از جمله در حوزه آموزش در سطوح پایین تا سطوح بالای نیروهای مسلح عراق نقش موثر ایفا نماییم.

در ادامه «ثابت محمد سعیدرضا» وزیر دفاع عراق با تشکر از استقبال شایسته مقامات جمهوری اسلامی ایران و قدردانی از حمایت‌ها و همراهی‌های رهبری و ملت ایران برای مبارزه با تروریسم تکفیری و داعش در عراق گفت: از اینکه اولین سفر رسمی خود پس از تصدی وزارت دفاع عراق را به ایران انجام می‌دهم، بسیار خرسندم. ما و شما برادریم و به توسعه مناسبات و همکاری‌های موجود بین نیروهای مسلح دو کشور می‌اندیشیم.

وی افزود: سپاه در مبارزه با داعش و تکفیری‌ها همکاری‌های بزرگی با عراق داشته که نماد این همکاری‌ها شهادت دو فرمانده ایران و عراق شهید حاج قاسم سلیمانی و شهید ابومهدی‌المهندس هستند. دولت کنونی عراق عزم راسخ و تلاش جدی در راستای تقویت بنیه دفاعی کشور را به کار گرفته است و برای ارتقای تعاملات و همکاری ها تشکیل کمیسیون های مشترک میان دو کشور را مورد تاکید قرار می‌دهد.

وزیر دفاع عراق تعمیق همکاری‌ها برای تحکیم امنیت در مرزهای دو کشور را امری ضروری توصیف و تصریح کرد: رویکرد ما بهره‌گیری از تجارب ایران در همه زمینه‌ها به ویژه در حوزه دفاعی و امنیتی است و علاقمند هستیم با اعزام هیئت‌های کارشناسی فنی خود به ایران استفاده از تجربیات و همکاری‌های آموزشی را بیش از گذشته دنبال کنیم.

۲۱۲۲۰