شهرخبر

مخبر: تمامی امکانات جهت سفرهای ایمن و سهل برای زوار و مسافرین نوروزی فراهم شود

مخبر: تمامی امکانات جهت سفرهای ایمن و سهل برای زوار و مسافرین نوروزی فراهم شود

معاون اول رئیس جمهور گفت: همه دستگاه‌ها باید تلاش کنند سفرهایی ارزان، سهل و ایمن برای مردم مهیا شود به نحوی که شاهد رضایت‌مندی جامعه باشیم.

به گزارش حوزه دولت خبرگزاری تسنیم، جلسه کارگروه ملی زیارت ظهر امروز (دوشنبه) به ریاست محمد مخبر معاون اول رئیس‌جمهور برگزار شد و 76 مسئله ملی و منطقه‌ای برای تسهیل سفرهای زیارتی مورد بررسی قرار گرفت.

مخبر در این جلسه ضمن تبریک اعیاد ماه شعبان با اشاره به در پیش بودن سفرهای نوروزی، همکاری و هماهنگی همه دستگاه‌های مرتبط را مورد تأکید قرار داد و گفت: همه دستگاه‌ها باید تلاش کنند سفرهایی ارزان، سهل و ایمن برای مردم مهیا شود به نحوی که شاهد رضایت‌مندی جامعه باشیم.

معاون اول رئیس‌جمهور از خدمت به زائران حرم مطهر رضوی به‌عنوان یک توفیق و افتخار یاد کرد و اظهار داشت: مقصد سفرهای نوروزی به‌صورت خاص به بقاع متبرکه و به‌خصوص مشهد مقدس از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است و ضرورت دارد تصمیمات و مصوبات این جلسه برای میزبانی از زائران حرم مطهر رضوی و سایر مقاصد زیارتی به صورت کامل اجرایی شود.

مخبر بر اهمیت استفاده حداکثری از ظرفیت‌های مردمی در پذیرایی از مسافران نوروزی و به‌ویژه زائران امام رضا (ع) تأکید کرد و افزود: باید با انگیزه‌بخشی و جلب مشارکت مردم، فرهنگ مسافرپذیری در شهرهای مقصد مسافران نوروزی و به ویژه مقاصد زیارتی را تقویت کنیم تا خدمت‌رسانی به مسافران افزایش یابد.

وی با تأکید بر اینکه باید تمامی امکانات برای سفرهای ایمن برای مسافرین نوروزی و زوار فراهم شود، وزارت راه و شهرسازی را مکلف کرد اجرای طرح‌های رفع نقاط حادثه‌خیز در مسیرهای منتهی به شهر مشهد را تسریع کند تا شاهد کاهش حوادث و تلفات در این سفرها باشیم.

معاون اول رئیس‌جمهور ایجاد سامانه‌ای جامع برای اطلاع‌رسانی و خدمات‌دهی به زائران حرم مطهر رضوی را یک ضرورت دانست و گفت: لازم است سامانه‌ای جامع ایجاد شود تا تمامی اطلاعات لازم نظیر مسیرها، راه‌ها، اطلاعات مربوط به هتل‌ها، حمل و نقل و سایر موضوعات را به‌صورت متمرکز در اختیار زائران قرار دهد.

مخبر وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات را نیز مکلف کرد ضمن بررسی زیرساخت‌ها، تصمیمات لازم را برای ایجاد امکانات و راه‌اندازی سامانه‌ای جامع جهت خدمت‌رسانی مطلوب به زائران اتخاذ کند.

در این جلسه که آیت‌الله علم‌الهدی نماینده ولی فقیه در استان خراسان رضوی و امام جمعه مشهد، تولیت آستان مقدس حضرت عبدالعظیم حسنی (ع)، وزرای فرهنگ و ارشاد اسلامی، راه و شهرسازی، ارتباطات و فناوری اطلاعات، معاون اجرایی رئیس‌جمهور، استانداران خراسان رضوی، تهران و قم نیز حضور داشتند گزارشی از الزامات میزبانی زائران حرم مطهر رضوی در نوروز 1402 و طرح خدمات‌دهی نوروزی با شعار زیارت، خانواده و همدلی مورد بررسی قرار گرفت.

در این جلسه همچنین با توجه به تقارن ایام نوروز با مناسبت‌های مذهبی و ماه مبارک رمضان، گزارشی از پیش‌بینی‌های انجام شده در خصوص تراکم جمعیت در مشهد مقدس و سایر شهرهای زیارتی ارائه شد و تصمیمات لازم جهت حل 76 مسئله مهم برای تسهیل خدمات‌دهی از جمله تأمین نیازهای مرتبط با اسکان زائرین، تأمین ارزاق، تأمین پارکینگ، حمل و نقل، ایمنی جاده‌ها، خدمات فرهنگی و مسائل مرتبط با بهداشت و درمان اتخاذ شد.

انتهای پیام/