شهرخبر

تحولات اوکراین|کی‌یف قصد صلح با مسکو در ۱۰۰ سال آینده را ندارد

تحولات اوکراین|کی‌یف قصد صلح با مسکو در 100 سال آینده را ندارد

وعده بورل درباره بررسی طرح صلح چین برای مناقشه اوکراین، برکناری یک مقام نظامی دیگر توسط زلنسکی، هشدار وزیر دفاع روسیه درباره ارسال تسلیحات دوربرد به کی‌یف و نخستین سفر وزیر خارجه عربستان به اوکراین از سال ۱۹۹۳، از مهمترین رویدادها پیرامون جنگ هستند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، در شرایطی که غرب جمعی دائما در حال افزایش ارسال تسلیحات نظامی به کی‌یف است و آشکارا نظریه لزوم شکست روسیه در میدان نبرد را ترویج داده، "دنیس اشمیگال"، نخست وزیر اوکراین نیز ابراز عقیده کرده که صلح و همکاری این کشور با روسیه طی صد سال آینده غیر ممکن خواهد بود. به گفته وی، روسیه ابتدا باید خط مشی خود تغییر را داده، به کشوری دموکراتیک تبدیل شود، غیرنظامی گردد و سلاح های هسته‌ای را کنار بگذارد و تنها در آن صورت صلح ممکن است.

اشمیگال همچنین مدعی شد، جامعه اوکراین تا زمانی که لازم باشد "آماده مبارزه برای آزادی و استقلال" است. علاوه بر این، وی این نظریه که قبلاً توسط مقامات کی‌یف مطرح شده بود، در خصوص لزوم خروج نیروهای روسی از خاک اوکراین و بازگشت به پشت مرزهای شناخته شده بین المللی در سال 1991 را تأیید کرد.

روز یکشنبه، پیتر پاول، رئیس جمهوری چک، چنین سناریویی را رد نکرد که اوکراین مجبور به دادن امتیازات ارضی برای انعقاد توافقنامه صلح با روسیه شود. به عقیده وی، ولادیمیر زلنسکی، هدف خود را بازگرداندن سرزمین اوکراین به مرزهای سال 1991 قرار داده، اما واقعیت رخ داده در میدان نبرد ممکن است او را مجبور به تغییر دیدگاه کند.

رئیس جمهوری اوکراین 24 فوریه (5 اسفند ماه)، در سالگرد آغاز حمله نظامی روسیه به این کشور اعلام کرد که نیروهای نظامی اوکراینی در حال آماده سازی خود برای تصرف شبه جزیره کریمه هستند. در همان روز، جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا گفت که ممکن است امکان تصرف فوری کریمه توسط ارتش اوکراین وجود نداشته باشد. وی همچنین افزود که مقامات کی‌یف باید مستقلاً در مورد چگونگی پایان درگیری تصمیم بگیرند.

روز گذشته، اسکات ریتر، افسر اطلاعاتی بازنشسته تفنگداران دریایی ایالات متحده یادآور شد، بعید است واشنگتن کمک مورد انتظار ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین برای تصرف احتمالی شبه جزیره کریمه را به او ارائه دهد. 

دمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین پیش از این تاکید کرده بود که کریمه، مانند منطقه دونباس، بخش جدایی ناپذیری از ترکیب فدراسیون روسیه است و امنیت آن به طور قابل اعتمادی تضمین شده است.

در همین رابطه، میخائیل شرمت، نماینده دومای دولتی از منطقه کریمه نیز شب گذشته تاکید کرد که در صورت حمله به این شبه جزیره، غافلگیری ناخوشایندی در انتظار نیروهای اوکراینی خواهد بود. به گفته وی، طرح کی‌یف برای عملیات ضدحمله به جبهه جنوبی روسیه صرفاً بخشی از جنگ اطلاعاتی است، تا خساراتی که ارتش اوکراین  متحمل شده  را توجیه کرده و حداقل به نحوی روحیه آنها را بالا ببرد. این نماینده دوما هشدار داد که نیروهای مسلح روسیه برای پاسخگویی به هر متجاوزی آمادگی کامل خواهند داشت.

در ادامه می‌توانید تحولات مربوط به روز سیصد و شصت و نهم جنگ اوکراین را دنبال بفرمایید:

***

اتحادیه اروپا سند چین درباره حل مناقشه اوکراین را تجزیه و تحلیل خواهد کرد

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی و امنیتی اتحادیه اروپا شب گذشته، یکشنبه، در وبلاگ هفتگی خود اعلام کرد که اتحادیه اروپا طرح پیشنهادی چین در مورد حل و فصل سیاسی درگیری نظامی در اوکراین را تجزیه و تحلیل خواهد کرد.

به گفته این دیپلمات، سند مربوطه را نمی توان یک طرح صلح نامید، زیرا تا حد زیادی منعکس کننده قضاوت های قبلی مقامات پکن در خصوص بحران اوکراین است. بورل یادآور شد: اتحادیه اروپا در برخی نکات با دیدگاه چین موافق بوده و از جهاتی نیز اینطور نیست.

رئیس دیپلماسی اروپایی وشت: «البته، ما این سند را تجزیه و تحلیل خواهیم کرد، ولی از قبل مشخص است که مشکل اصلی این است که واقعاً متجاوز را از قربانی متمایز نمی کند و دو طرف درگیری در یک سطح برابر قرار داده شده است.»

دیدگاه بورل درباره نقش روسیه و تنش در روابط چین و آمریکا بر نظم جهانی

جوزپ بورل، رئیس دیپلماسی اتحادیه اروپا، در نتیجه گیری از سفر سه روزه خود به نیویورک برای شرکت در نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد در وبلاگ هفتگی خود ابراز عقیده کرد که "نظم بین المللی مبتنی بر قانون" به دلیل تنش کنونی در روابط چین و ایالات متحده و همچنین به دلیل اقدامات نظامی روسیه در اوکراین مختل شده است. 

به گفته وی، در سایه این وضعیت، با نگاهی فراتر از اوکراین، مشخص می‌شود که بحران‌های جهانی در حال انباشته شدن هستند، اما واکنش جهانی به آنها یا بسیار محدود بوده یا ناکافی است. بورل ابراز تاسف کرد که یک رهبری و وحدت در بین کشورهای جهان وجود ندارد.

زلنسکی فرمانده عملیات نظامی اوکراین در دونباس را برکنار کرد

ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین، "ادوارد موسکالیف" را از سمت فرماندهی عملیات نیروهای مشترک در منطقه دونباس برکنار کرد. فرمان مربوطه شب گذشته، یکشنبه، در سایت رسمی دفتر ریاست جمهوری منتشر شد.

دلیل برکناری این فرمانده نظامی مشخص نشده است. موسکالیف در ماه مارس سال گذشته به این سمت منصوب شده و جایگزین الکساندر پاولیوک شده بود.

پیش از این، زلنسکی در اواسط ماه فوریه، معاون فرمانده گارد ملی اوکراین، روسلان ژیوبا را برکنار کرد.

زلنسکی احکامی را برای اعمال تحریم‌های جدید علیه روس‌ها امضا کرد

ولادیمیر زلنسکی، رئیس‌ جمهوری اوکراین، روز یکشنبه سه فرمان را امضا کرد که بر اساس آنها تحریم‌های جدیدی را علیه برخی از شهروندان روس‌ وضع می‌کند.

زلنسکی در پیامی ویدیویی که شب گذشته در کانال تلگرامی او منتشر شد، یادآور شد که این محدودیت ها علیه نمایندگان بخش ورزشی و افرادی است که "به حفظ ساختارهای مزدوران کمک می کنند."

در اواسط ماه فوریه، زلنسکی 333 شهروند روس از جمله بسیاری از سرمایه‌داران و بانکداران را تحریم کرد. در اوایل فوریه نیز، زلنسکی تحریم هایی را علیه 200 شرکت روسی و شرکت های وابسته به صنعت هسته‌ای این کشور اعمال کرد. مدت زمان اعتبار تحریم ها 50 سال تعیین شده است.

وزیر دفاع روسیه: با توجه به تسلیحات ارسالی به کی‌یف، تهدیدات از مرزهای ما دور خواهند شد

سرگئی شویگو، وزیر دفاع فدراسیون روسیه در مصاحبه با برنامه مستند «مسکو.کرملین. پوتین» از شبکه اول تلویزیون این کشور تاکید کرد که با توجه به سلاح هایی که کشورهای غربی در اختیار کی‌یف قرار می دهند، از این موضوع اطمینان حاصل خواهد شد که تهدیدات از جانب اوکراین به فاصله دورتری از مرزهای ملی روسیه به عقب رانده شوند.
وزیر گفت: «میزان دور کردن تهدیدات بستگی به تسلیحاتی دارد که [از سوی غرب برای کی‌یف] صادر خواهد شد.»

هفته گذشته، ولادیمیر پوتین، رئیس‌ جمهوری روسیه در سخنرانی خود در مجمع فدرال، تاکید کرده بود که هرچه تسلیحات دوربرد بیشتر به اوکراین ارسال شود، روسیه مجبور خواهد شد نیروهای اوکراینی را بیشتر از مرزهای ملی خود دور کند. وی تاکید کرد که روسیه اهداف غرب برای "نابودی روسیه" را درک می کند و به اقدامات  آن پاسخ دندان شکن خواهد داد.

بسته جدید کمک نظامی استونی برای اوکراین 

هانو پوکور، وزیر دفاع جمهوری استونی روز یکشنبه در جریان دیدار با همتای اوکراینی خود "آلکسی رزنیکوف" در کی‌یف اعلام کرد که این کشور بسته جدیدی از کمک های نظامی را به کی‌یف تحویل داده است.

وی گفت: «بسته کمک‌های جدید شامل مسلسل، سلاحهای دستی، هواپیماهای بدون سرنشین، دستگاه‌های حرارتی، ژنراتورها و شارژرها و همچنین تجهیزات نظامی مورد نیاز نیروهای مسلح اوکراین است.»

از زمان آغاز درگیری، استونی تقریباً 400 میلیون یورو کمک نظامی به کی‌یف اهدا کرده است. البته در ازای آن، این کشور از طریق صندوق صلح اروپا درخواست غرامت مالی کرده است.

وعده کمک 410 میلیون دلاری عربستان سعودی به اوکراین 

فیصل بن فرحان آل سعود، وزیر امور خارجه عربستان سعودی روز یکشنبه پس از دیدار با ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین در کی‌یف، اعلام کرد که این کشور 410 میلیون دلار به اوکراین کمک خواهد کرد.

به گفته یک دیپلمات بلندپایه، این بودجه برای اهداف انسان دوستانه استفاده خواهد شد و شامل کمک نظامی نخواهد بود.  وزیر خارجه عربستان سعودی همچنین تاکید کرد که ریاض همچنان به دنبال یافتن گزینه هایی برای حل و فصل مسالمت آمیز بحران اوکراین است.

سفر رئیس دستگاه دیپلماسی عربستان سعودی به اوکراین، نخستین سفر در چنین سطحی از زمان برقراری روابط دیپلماتیک بین دو کشور در سال 1993 است.

رئیس جمهوری چک امکان چشم پوشی اوکراین از بخشی از مناطقش بعید ندانست

پیتر پاول، رئیس جمهوری چک، چنین سناریویی را رد نکرد که در آن اوکراین مجبور خواهد شد برای انعقاد یک توافقنامه صلح، امتیازات ارضی خاصی را به روسیه بدهد. به گفته وی، اوکراین، مانند کشورهای غربی، هنوز نسبت به نتیجه جنگ خوشبین است، ولی واقعیت این است که ارزش آن را دارد که به "نتایج بالقوه بدتر جنگ" نیز فکر کنیم.

رهبر چک گفت: "بنابراین، به عقیده من، ما همه تلاش خود را انجام خواهیم داد تا اوکراین در سال جاری پیروز  شود، اما باید خود را برای سایر نتایج احتمالی نیز آماده باشیم."

وی تاکید کرد که ممکن است سناریوهای مختلفی برای توسعه روند اوضاع وجود داشته باشد که یکی از آنها یک درگیری نظامی بسیار دراز مدت است. پاول توضیح داد: «برخی از سناریوها ممکن است این باشد که هم مردم و هم رهبریان سیاسی اوکراین متوجه شوند که منافع حاصل از بازگرداندن کل حاکمیت ارضی اوکراین، بهای بسیار سنگینی دارد، مثلاً جان باختن تعداد زیادی انسان‌ها. کشورهای غربی می توانند از کی‌یف بخواهند تا "تا آخرین قطره خون" در برابر روسیه بجنگد. اما این خون مردم ما نیست، خون مردم اوکراین است بنابراین من می گویم: این تصمیم تنها به مقامات کی‌یف بستگی دارد.»

رئیس جمهوری  این واقعیت را مورد توجه قرار داد که ولادیمیر زلنسکی، هدف خود را بازگرداندن سرزمین های این کشور به مرزهای سال 1991  قرار داده، اما واقعیت ممکن است او را مجبور به تجدیدنظر در این دیدگاه کند.

مقام روس: تعلیق مشارکت روسیه در پیمان استارت اقدامی درست بود

سرگئی ناریشکین، مدیر سرویس اطلاعات خارجی روسیه اعلام کرد که تصمیم مسکو برای تعلیق مشارکت خود در توافقنامه مربوط به کاهش تسلیحات تهاجمی راهبردی (پیمان استارت) اقدامی کاملاً منطقی و درست بود. به گفته وی، این تصمیم برای کشورهای غربی بسیار غافلگیر کننده بود.

این مقام روس در مصاحبه برای برنامه مستند «مسکو.کرملین. پوتین» از شبکه اول تلویزیون روسیه گفت: برای آنها (کشورهای غربی) این اقدام بسیار غافل گیر کننده بود، و البته به نظر من، تصمیمی کاملاً منطقی، محکم و درست است که در جهت تامین منافع ملی کشور اتخاذ شده است.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه نیز روز گذشته، یکشنبه، با اشاره به اینکه تنها روسیه و ایالات متحده طرفین توافقات در زمینه کاهش تسلیحات راهبردی هستند، یادآور شد که در بحث مربوط به پیمان استارت، مسکو مخالفتی با مشارکت برخی کشورهای ناتو که دارای توان بالقوه هسته ای هستند، ندارد. 

چند روز قبل، وزارت امور خارجه آمریکا آمادگی خود برای آغاز مذاکرات با روسیه در مورد موضوعات مربوط به پیمان استارت، «حتی همین فردا» را اعلام کرد.

ارتش روسیه بیش از 600 هواپیما و بالگرد اوکراینی را نابود کرده است

سرگرد ایگور کوناشینکوف، سخنگوی  رسمی وزارت دفاع روسیه روز یکشنبه اعلام کرد که نیروهای مسلح این کشور  از زمان آغاز درگیری های نظامی، بیش از 600 فروند هواپیما و بالگرد ارتش اوکراین را سرنگون کرده اند. 

این مقام نظامی آخرین آمار خسارات وارده به ارتش اوکراین را چنین بیان کرد: «از آغاز عملیات ویژه نظامی در مجموع ، 390 فروند هواپیما، 211 فروند بالگرد، 3 هزار و 243 هواپیمای بدون سرنشین دشمن منهدم شده است.»

وی ادامه داد: «علاوه بر این، در طول عملیات، نیروهای اوکراینی 405 سیستم موشکی ضد هوایی، بیش از 8 هزار تانک و سایر وسایل نقلیه جنگی زرهی، بیش از یک هزار خودروی جنگی حامل سامانه های موشکی پرتاب چندگانه، بیش از 4 هزار و 200  قبضه توپ و خمپاره صحرایی و همچنین بیش از 8 هزار و 500 دستگاه خودروی ویژه نظامی را از دست داده اند.»

وزارت دفاع روسیه روز شنبه اعلام کرد که نیروهای هوا-فضای این کشور موفق شدند دو هواپیمای اوکراینی را در آسمان سرزمین دونتسک منهدم کنند و در جریان یک نبرد هوایی یک جنگنده سوخو-24  و یک میگ-29 سرنگون شدند. چند روز قبل در تاریخ 20 فوریه نیز، نیروهای روسیه یک هواپیمای سوخو- 27 اوکراینی را در نزدیکی شهر ایزیوم در منطقه خارکوف سرنگون کردند.

پیش از آن، یکی از فرماندهان گروه هوایی روسیه در اوکراین یادآور شد که در طی نبرد کی‌یف تقریباً تمامی خلبانان باتجربه را از دست داده و اکنون فقط خلبانان جوان باقی مانده اند. به گفته وی، ناوگان هوایی اوکراین متحمل خسارات بسیار سنگینی شده و به همین دلیل مقامات کی‌یف برای دریافت هواپیماهای غربی اینقدر دست و پا می زنند.

نشریه آمریکایی: بایدن درک درستی از وضعیت واقعی اوکراین ندارد

 نشریه آمریکایی نیویورک پست (New York Post ) در تحلیلی یادآور شده است که وعده های جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده برای ادامه حمایت نظامی از کی‌یف تا هر زمان که لازم باشد، منطقی نیست، زیرا وی هیچ درک درستی از وضعیت واقعی در اوکراین و اوضاع جبهه نبرد ندارد.

مفسر این نشریه نوشته است: «حتی با وجود سرسختی شگفت‌انگیز اوکراین، نمی توان ادعا کرد که کشورهای غربی دستاوردهای بزرگ ژئوپلیتیکی در برابر روسیه بدست آورده باشند. اگرچه 113 میلیارد دلار برای حمایت از کی‌یف تخصیص داده شد، اما رهبری آمریکا در تامین سلاح به اوکراین کند است. بنابراین، ممکن است حدود دو سال طول بکشد تا تانک های آبرامز به جبهه جنگ با روسیه برسند. برنامه کمک نظامی به اوکراین به گونه‌ای است که ابتدا دولت درخواست را رد می‌کند، بعد از چند هفته یا ماه می‌گوید بله و بعد از چند  چند ماه دیگر تسلیحات تحویل داده می شود که دیگر بسیار دیر است.»

 این مقاله در عین حال با اشاره به اینکه واشنگتن هنوز پاسخی به درخواست ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین برای تامین جنگنده نداده، پیش بینی کرد که طرف اوکراینی ممکن است مدتی پس از دریافت تانکهای غربی، آنها را تحویل بگیرد، که طبق استانداردهای زمان جنگ، به معنای "هرگز" است.

مقام سابق وزارت خارجه آمریکا: اقدامات بایدن خطر جنگ هسته‌ای را افزایش داده است

جیمز سوریانو، تحلیلگر سابق وزارت امور خارجه آمریکا در مقاله‌ای  برای پورتال خبری American Thinker ابراز عقیده کرد که اظهارات جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده، در سخنرانی اخیرش در ورشو در مورد غیرقابل قبول بودن پیروزی روسیه در مناقشه اوکراین، با اصول اساسی سیاست خارجی آمریکا که توسط "جان اف کندی" وضع شده بود، در تضاد است.

وی یادآور شد: اکنون این اصول نیست که سیاست فعلی آمریکا در قبال روسیه را تعیین می کند. پرزیدنت بایدن دیدگاه کندی را کنار گذاشته است. <...> این دقیقاً همان چیزی است که در رابطه با حمایت از اوکراین در حال اتفاق افتادن است. با نگاهی به وقایع منتهی به درگیری، مشخص می شود که واشنگتن عقل سلیم خود را از دست داده  و با اصرار و بی فکری، گسترش تهاجمی ناتو را تا پشت مرزهای روسیه پیش برده و خشم مسکو را برانگیخته است، در حالی که این برخورد مغایر با اصول توصیه شده توسط کندی است.»

سوریانو به این نتیجه رسید که کشورهای عضو ناتو آگاهانه در تلاش هستند تا تشدید روند اوضاع در اوکراین را افزایش دهد تا هزینه های نظامی مسکو را افزایش دهند و با این اقدام، روسیه را از هرگونه موفقیت ملموس از درگیری نظامی محروم سازند.

سوریانو در مقاله خود به سخنرانی معروف کندی در سال 1963 اشاره کرده که گفته بود: ایالات متحده باید از هرگونه رویارویی با کشورهای دارنده سلاح هسته ای جلوگیری کند تا خطر استفاده از آنها را به صفر برساند.

انتهای پیام/