فوری / قطعنامه مجمع عمومی سازمان ملل متحد درباره جنگ اوکراین و روسیه

در یازدهمین نشست اضطراری مجمع عمومی سازمان ملل که به درخواست اوکراین و غرب تشکیل شد، قطعنامه ای در مورد صلح در اوکراین و خروج نیروهای روسیه در دو روز به بحث و بررسی گذاشته شد که این قطعنامه با ۱۴۱ رای موافق، هفت رای مخالف و ۳۲ رای ممتنع عصر پنجشنبه به وقت محلی (۴ اسفند ۱۴۰۲- ۲۳ فوریه ۲۰۲۳ )  تصویب شد.

جمهوری اسلامی ایران، چین، کوبا، پاکستان، هند ، ویتنام، زیمباوه، ازبکستان، تاجیکستان، قزاقستان، اوگانادا، توگو، آفریقای جنوبی، سودان، سریلانکا، نامیبیا، اتیوپی ، بنگلادش و الجزایر از جمله کشورهایی بودند که  به این قطعنامه رای ممتنع دادند و کشورهای روسیه، سوریه، بلاروس، نیکاراگوئه، مالی ، اریتره و کره شمالی به این قطعنامه رای مخالف دادند.

مجمع عمومی سازمان ملل به مناسبت سالگرد جنگ اوکراین خواستار تعهد کلیه کشورها به ماده ۲ منشور ملل متحد مبنی بر خودداری از تهدید یا استفاده از زور علیه تمامیت ارضی یا استقلال سیاسی هر کشوری شد.

این مجمع از کشورها خواست اختلافات بین المللی خود را از طریق مسالمت آمیز حل و فصل کنند. بر اساس این قطعنامه، تصرف هر سرزمینی با استفاده از تهدید یا زور قانونی نخواهد بود و به رسمیت شناخته نخواهد شد.

در بخش دیگری از این قطعنامه آمده است: با وجود گذشت یک سال پس از تهاجم به اوکراین، دستیابی به یک صلح جامع، عادلانه و پایدار کمک قابل توجهی به تقویت صلح و امنیت بین المللی خواهد کرد.

مجمع عمومی سازمان ملل از نقض حقوق بشر و پیامدهای بشردوستانه حمله روسیه به اوکراین ابراز تاسف کرد و از تأثیر نامطلوب جنگ بر امنیت غذایی جهانی، امنیت و ایمنی انرژی و هسته ای و محیط زیست ابراز نگرانی عمیق کرد و بر ضرورت دستیابی به صلحی جامع، عادلانه و پایدار مطابق با اصول منشور ملل متحد در اسرع وقت تاکید کرد.

مجمع عمومی سازمان ملل از کشورهای عضو و سازمان‌های بین‌المللی خواست که حمایت خود را از تلاش‌های دیپلماتیک برای دستیابی به صلحی جامع، عادلانه و پایدار در اوکراین، مطابق با منشور سازمان ملل متحد افزایش دهند.

در این قطعنامه آمده است که مجمع عمومی تعهد خود را به حاکمیت، استقلال، وحدت و تمامیت ارضی اوکراین مطابق با آنچه در محدوده مرزهای بین المللی خاکی و آبی به رسمیت شناخته شده این کشور است و تقاضای خود مبنی بر خروج فوری، کامل و بدون قید و شرط تمامی نیروهای نظامی روسیه از خاک اوکراین را تاکید کرده و خواستار توقف درگیری ها است.

این مجمع خواستار پایبندی کامل طرف‌های درگیر به تعهدات خود بر اساس حقوق بین‌الملل بشردوستانه برای مراقبت دائمی از مردم و تاسیسات غیرنظامی شد و بر توقف فوری حملات به زیرساخت‌های حیاتی اوکراین و هرگونه حمله عمدی به اشیاء غیرنظامی، از جمله اقامتگاه‌ها، مدارس و بیمارستان‌ها ی این کشور تاکید کرد.