شهرخبر

کشف هیولاهای ۳۵۰ میلیون ساله دریایی در یک غار!+ عکس

کشف هیولاهای ۳۵۰ میلیون ساله دریایی در یک غار!+ عکس

فسیل‌های عظیم کوسه‌هایی که بی‌شباهت به هیولاهای دریایی عظیم افسانه‌ای نیستند، در پارک ملی غار ماموت، کیلومترها دورتر از دریا کشف شد.

به گزارش بهداشت نیوز، بیش از هزار کیلومتر دورتر از نزدیک‌ترین اقیانوس، پارک ایالتی کنتاکی حداقل ۶ فسیل کوسه تاکنون دیده نشده در خود دارد. استالاکتیت‌ها و استالاگمیت‌ها دیوارهای پارک ملی غار ماموت در کنتاکی را پوشانده‌اند و این درست همان جایی است که فسیل‌های ۳۵۰ میلیون ساله کشف شده‌اند.

طبق گزارش سرویس پارک ملی (NPS)، بیش از ۴۰ گونه کوسه در سال ۲۰۲۰ شناسایی شد. دانشمندان بر این باورند که در میان این‌گونه‌ها یک سیبوتوس استراتوتوس پیدا کرده‌اند که یک حیوان شکارچی بزرگ‌تر از یک کوسه سفید دو تنی است. تمام بقایای کوسه در دو سال گذشته کشف شده است.

فسیل‌ها در اطراف بقایای بدن کوسه، از جمله بقایای اسکلتی، دندان‌های کنده شده و باله‌، کلسیفیه شده‌اند. دانشمندان بر این باورند که سنگ آهکی که کنتاکی اکنون روی آن قرار دارد، میلیون‌ها سال پیش کف اقیانوس بوده است.

جان پل هادنت، متخصص فسیل کوسه در تیم علمی که این کشف را انجام داده گفت: «من از تنوع کوسه‌هایی که هنگام کاوش در گذرگاه‌هایی که غار ماموت را تشکیل می‌دهند کشف شده، بسیار شگفت‌زده شدم. ما در غار به سختی می‌توانستیم بیش از چند ده سانتی‌متر حرکت کنیم زیرا دندان یا ستون فقرات دیگری در سقف یا دیوار غار دیده می‌شد.»

هیولاهای ۳۵۰ میلیون ساله در یک غار کشف شد!

هادنت توضیح داد که موجودات دریایی مختلف، اعم از بزرگ و کوچک، بقایای کلسیفیه در غارها را به جا گذاشته‌اند. ریک تومی، یکی از دانشمندان همکار هادنت نیز از کشف شکارچیان ابراز هیجان کرد.

تومی گفت: «ما از یافتن چنین مجموعه مهمی از فسیل‌ها در پارک بسیار هیجان‌زده هستیم. اگرچه می‌دانستیم که چند دندان کوسه در سنگ‌های آهکی موجود در غار وجود دارد، هرگز تصور نمی‌کردیم که با این فراوانی و تنوع کوسه‌ها مواجه شویم.» 

منبع: برنا