شهرخبر

نام متهم انفجار معروف بیروت افشا شد

نام متهم انفجار معروف بیروت افشا شد

تسنیم: دیوان عالی انگلیس امروز در مرحله دوم محاکمه مسئولان شرکت «ساوارو» (Savaro) انگلیس در رابطه با اتهاماتی که در پرونده انفجار بندر بیروت متوجه این شرکت بود حکم خود را به نفع قربانیان این انفجار که پیشتر از شرکت مذکور شکایت کرده بودند، صادر کرد.

دیوان عالی انگلیس در رای صادره به این منظور اعلام کرد، مسئولیت شرکت ساوارو در برابر قربانیان انفجار بندر بیروت تایید می‌شود و این شرکت باید به قربانیان غرامت بپردازد.

نصری دیاب و کمیل ابوسلیمان، وکلای لبنانی که مسئولیت این پرونده را بر عهده دارند اعلام کردند، این حکم قضایی درباره مسببان انفجار بیروت در نوع خود اولین حکم است که راه را برای پیگرد سایر عاملان این انفجار باز می‌کند. به ویژه اینکه در جریان این محاکمه اسناد و حقایقی فاش شد که می‌تواند مسیر تحقیقات انفجار بندر بیروت را روشن کند.

«ناضر کسپار» رئیس کانون وکلای بیروت، صدور این حکم علیه شرکت مذکور انگلیسی را دستاورد بزرگی دانست که اراده و انگیزه قربانیان را برای ادامه تلاش‌های آنها تا رسیدن به حقیقت و مجازات همه عاملان انفجار مرگبار بندر بیروت بیشتر می‌کند.

در ۲ آگوست ۲۰۲۱ وکلای لبنانی و خانواده‌های قربانیان انفجار بیروت از شرکت شیمیایی انگلیسی ساوارو به دلیل نقش احتمالی آن در انفجار مهیب بندر بیروت شکایت کردند. وکلای لبنانی اعلام کردند که این شکایت در راستای تلاش برای محاکمه کسانی است که احتمال داده می‌شود در انفجار بندر بیروت نقش داشته باشند و همچنین از این شرکت درخواست غرامت نیز شده است.

طبق این شکایت، شرکت مذکور انگلیسی مالک ۲۷۵۰ تن نیترات آمونیوم در بندر بیروت بوده که قصد داشته این محموله را به یک کارخانه تولید مواد منفجره در موزامبیک تحویل دهد. خریدار موزامبیکی این مواد اعلام کرده بود که این محموله را از شرکت ساوارو انگلیس خریداری کرده است.

در حالی که نزدیک به ۳ سال از فاجعه انفجار بندر بیروت می گذرد، اما همچنان مشخص نیست دقیقا چه کسانی محموله بزرگ نیترات آمونیوم را نامناسب انبار کرده و مسبب این انفجار مهیب شدند. بیش از ۲۰۰ تن در این حادثه وحشتناک کشته و بیش از ۶۰۰۰ تن زخمی و صدها هزار نفر آواره شدند.