شهرخبر

تحلیل هفتگی بورس / اخبار مثبت برای بورس

شاخص کل بورس اولین هفته اسفند ماه روند صعودی به خود گرفت؛ با وجود چقدر نقدینگی وارد بازار سرمایه شد؟

شاخص کل بورس در اولین هفته اسفند ماه برخلاف ماه اخیر وضعیت بسیار خوبی را پشت سر گذاشت؛ اما شاخص در آخرین روز کاری هفته منفی شد. شاخص کل هفته اخیر روی عدد یک میلیون و 524 بود و این هفته به محدوده یک میلیون و 656 هزار واحدی ایستاد و در نهایت رشد 8.6 درصدی را تجربه کرد.

سایر شاخص‌های بازار نیز رشد خوبی را تجربه کردند و شاخص هم‌وزن با رشد 6 درصدی در سطح 503 هزار و 202 واحدی ایستاد. همچنین شاخص کل فرابورس رشد 7.2 درصدی را تجربه کند و در تراز 21 هزار و 346 واحدی ایستاد.

 

در هفته‌ای که گذشت ارزش معاملات خرد و حق‌تقدم‌ها نسبت به هفته اخیر روند افزایشی داشت و بر همین اساس روز یکشنبه ارزش معاملات 4 هزار و 269 میلیارد تومان، روز دوشنبه 6 هزار و 337 میلیارد تومان، روز سه‌شنبه 9 هزار و 214 میلیارد و روز چهارشنبه 6 هزار و 594 میلیارد تومان ارزش معاملات خرد و حق‌تقدم‌ها ثبت شد.

در هفته اخیر سهامداران تنها 4 روز کاری معامله کردند و روز یکشنبه و چهارشنبه شاهد خروج نقدینگی از بازار سرمایه بودیم؛ بر همین اساس روز یکشنبه 274 میلیارد تومان و روز چهارشنبه 389 میلیارد تومان پول از بازار خارج شد.

 

همچنین روز دوشنبه 976 میلیارد تومان و روز سه‌شنبه 344 میلیارد تومان نقدینگی وارد بازار سرمایه شد که در مجموع این هفته 657 میلیارد تومان پول حقیقی توسط سهامداران وارد بازار شد.

اخبار مثبت برای بورس

برخی از کارشناسان عقیده دارند که اخبار مثبت باعث شده که بورس در این هفته روند مثبتی را تجربه کند. در این هفته شاهد حذف سقف خوراک پتروشیمی‌ها بودیم که بر همین اساس سقف خوراک پتروشیمی‌ها 7 هزار تومان نخواهد بود.

همچنین قرار است ارز حاصل از شرکت‌ها در بازار دوم نیما معامله شوند که این موضوع باعث سودآوری شرکت‌ها می‌شود.

همین دو عامل باعث شد که بازار سرمایه در چند روز بتواند رشد بیش از 8 درصدی را ثبت کند؛ این رشد درحالی است که بازار سرمایه در بهمن ماه بازدهی منفی را ثبت کرد.

همچنین وزیر اقتصاد از یک بسته حمایتی جدید برای بازار سرمایه خبر داد. خاندوزی با ابراز امیدواری برای ابلاغ این بسته ظرف چند روز آینده گفت: امیدواریم این بسته گامی در جهت چشم‌انداز افزایش سودآوری صنایع بورسی در سال آتی قرار گیرد.

خاندوزی درباره سیاست‌های دولت برای حمایت از ورود نقدینگی ۳۴ درصدی به بازار سرمایه گفت: چند هفته پیش بسته جدیدی در ستاد هماهنگی ستاد اقتصادی دولت نهایی شده و در روزهای آینده ابلاغ می شود که کمک می کند سودآوری شرکت‌های بورسی ادامه پیدا کند و این مساله به جذب نقدینگی در این بازار منجر می‌شود.