شهرخبر

چند نکته مهم در مورد سندرم روده تحریک‌پذیر

چند نکته مهم در مورد سندرم روده تحریک‌پذیر

هیچ درمانی برای IBS وجود ندارد و در برخی موارد داروها صرفا به تسکین علائم کمک می کنند.

به گزارش بهداشت نیوز، استرس، فقط باعث افزایش ترشح هورمون ها و ترکیبات میانجی در روده نمی شود، بلکه آناتومی روده را به گونه ای تغییر می دهد که آن را نسبت به استرس حساس تر می کند. این بدان معناست که حتی اگر از آن دوره استرس زا خارج شوید، روده شما مانند قبل نیست. بنابراین علائم IBS که توسط استرس ایجاد می شوند، حتی اگر استرس از بین رفته باشد، می تواند باقی بماند. و این در بیماران مبتلا به IBS بسیار شایع است. تحقیقات همچنین پیشنهاد کرده است که عوامل روانی، اجتماعی و ژنتیکی ممکن است در ایجاد علائم IBS نقش داشته باشند.

همه ورزش‌ها به کاهش علائم این بیماری کمک نمی کنند. ورزش های رقابتی باعث ایجاد استرس می شوند و برای این بیماری مفید نیستند. بسیاری از دوندگان پس از دویدن برای مدت طولانی دچار اسهال دوندگان می شوند. بنابراین این احتمال وجود دارد که دوره های طولانی دویدن باعث تشدید علائم سندروم روده تحریک پذیر شود.

تحقیقات نشان می دهند روان ‌درمانی‌ با تمرکز بر سلامت روده در بهبود علائم IBS مفید است. مدیتیشن و تمرکز حواس به تحریک تغییرات در مغز و نحوه پردازش افکار، احساسات و پاسخ های عاطفی کمک می کنند و ممکن است بر نحوه درک و تفسیر سیگنال های روده تاثیر مثبت بگذارند و در نتیجه علائم سندروم روده تحریک پذیر را بهبود بخشند. گفته می شود، انواع مختلف مدیتیشن ممکن است برای افراد مختلف متفاوت عمل کند.

اگر بیمار یبوست مزمن داشته باشد، فیبر می تواند کمک کننده باشد. با این حال، اگر بیش از حد فیبر مصرف شود، می تواند منجر به نفخ گردد. برای جلوگیری از این امر، مصرف فیبر محلول در آب پسیلیوم (پری بیوتیک) به همراه یک قاشق ماست یونانی (حاوی پروبیوتیک) توصیه می شود.