شهرخبر

زلزله سوریه|‌ آسیب دیدن زیرساخت‌های مراکز ارتباطی/ سوءاستفاده داعش از زلزله

زلزله سوریه|‌ آسیب دیدن زیرساخت‌های مراکز ارتباطی/ سوءاستفاده داعش از زلزله

تیم‌های فنی شرکت مخابرات سوریه تلاش شبانه روزی برای برقراری ارتباطات در مناطق زلزله زده دارند. زلزله اخیر در سوریه سبب از کارافتادن و آسیب دیدن زیرساخت‌های مراکز ارتباطی و کابل‌های شبکه شده است.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، تیم‌های فنی شرکت مخابرات سوریه به کار خود برای برقراری خدمات ارتباطی به مناطق آسیب دیده از زلزله ششم فوریه سوریه ادامه می‌دهند.

زلزله سبب از کارافتادن و آسیب دیدن زیرساختهای مراکز ارتباطاتی و کابل‌های شبکه شده است.

تیم‌های فنی در مناطق زلزله زده مشغول جمع آوری کابل‌های آسیب دیده و تعویض کابل‌ها برای وصل کردن خطوط ارتباطاتی هستند.

تاکید امارات بر حمایت از زلزله زدگان سوری

«عبدالرحمن بن محمد العویس»، وزیر بهداشت امارات متحده عربی بر ادامه حمایت کشورش از مردم سوریه به ویژه در بخش پزشکی برای مقابله با پیامدهای زلزله تاکید کرد.

وزیر بهداشت و پیشگیری امارات متحده عربی در بیانیه‌ای از شهر جبله گفت: ما و سوری‌ها یک مردم هستیم و به حمایت از برادرانمان به ویژه در بخش پزشکی برای مقابله با پیامدهای زلزله ادامه خواهیم داد.

وی از تشکیل یک تیم اماراتی متشکل از پزشکان، مهندسان و تکنسین‌های متخصص در خدمات بهداشتی و درمانی برای بررسی وضعیت موجود و حمایت از سوری‌ها خبر داد.

از طرفی دیگر «حسن الغباش» وزیر بهداشت سوریه گفت: با وزیر بهداشت امارات در جریان بازدید از خسارات زلزله جبله مطلع شدیم، همکاری دو کشور برادر در بخش بهداشت چیز جدیدی نیست.

وی افزود: امارات متحده عربی همواره از این بخش برای تامین خدمات بهداشتی مناسب برای شهروندان حمایت کرده است، امیدواریم این همکاری بیشتر تداوم و پیشرفت کند.

اعزام پزشکان داوطلب عربستانی به سوریه

«عبدالله الربیعه» ناظر کل مرکز امداد و کمک های بشردوستانه «ملک سلمان گفت که تعهدات جدید اعلام شده توسط عربستان در جریان مجمع بین المللی بشردوستانه ریاض، شامل طرحی است که به موجب آن پزشکان داوطلب عربستانی می‌توانند به سوریه اعزام شوند.

وی افزود: یکی از طرح هایی که در زمینه پزشکی در این مجمع امضا کردیم، مربوط به سوریه بود؛ چراکه این کشور فاقد کلینیک‌های سیار است. این اولین مرحله است و امیدواریم پزشکان عربستانی را در سوریه ببینیم.

الربیعه که مشاور دربار پادشاهی نیز هست، اشاره کرد که عربستان تاکنون 14 پرواز به ترکیه و سوریه ترتیب داده و حدود 200 میلیون دلار از طریق تخصیصات دولت و جمع آوری کمک های مردمی برای حمایت از زلزله زدگان دو کشور اختصاص داده است.

سوءاستفاده داعش از زلزله

همزمان با این که جهان مشغول زلزله ویرانگر سوریه و ترکیه است که هزاران کشته زخمی و خسارت مالی برجای گذاشت، داعش حملات خود را در سوریه افزایش داده و این بار غیرنظامیان را هدف قرار داده است و خطر احیای هسته‌های داعش که از منطقه بیرون رانده شده بودند دوباره منطقه را تهدید می‌کند.

بر اساس گزارش دیده‌بان حقوق بشر سوریه، از 10 فوریه تاکنون در سوریه 90 تن توسط داعش کشته شده‌اند که این آمار شامل غیرنظامیان و نیروهای دولتی سوریه است.

«لامار ارکندی» روزنامه‌نگار و پژوهشگر فعال در حوزه گروه‌های تروریستی در گفتگویی اظهار داشت: داعش پس از شکست‌های سال گذشته و به دلیل ناتوانی در کنترل زندان «الصناعه» و نجات اعضای خود از آن زندان، در تلاش است تا روحیه حامیان خود را دوباره احیا کند.

به گفته «لامار ارکندی»، داعش از همه فرصت‌ها از جمله تهدیدات مداوم دولت ترکیه علیه شمال و شرق سوریه، مشغولیت روسیه در جنگ با اوکراین و اخیرا زلزله رخ‌داده در سوریه و ترکیه، برای تثبیت استقرار و سازماندهی مجدد خود در سوریه استفاده می‌کند. به همین علت حملات خونینی را در سوریه انجام می‌دهد.

ارکندی در ادامه سخنان خود افزود: داعش از طریق دستور کار رسانه‌ای خود، می‌خواهد با انجام حملات در سوریه، تعداد اعضای خود را افزایش دهد. داعش دوباره با قدرت بازمی‌گردد و این مسئله این مهم را ثابت می‌کند که داعش از طریق هسته‌های مخفی خود، در منطقه وسیعی پخش شده است. از طرف دیگر داعش می‌خواهد این پیام‌ را به طرفهای سوری برساند که داعش ماندگار است حتی با وجود اینکه مکان‌های تحت تصرف خود را از دست داده‌ است.

لامار ارکندی در ادامه ارزیابی خود گفت: اعضای داعش از ابتدای سال جاری در حملات خود از نقشه جدیدی استفاده می‌کنند. علاوه بر هدف قرار دادن نیروهای نظامی، گروه‌هایی را مانند آنچه در ناحیه «السخنه» در استان حمص روی داد، هدف قرار می‌دهند.

ارکندی درباره هدف داعش از حملات علیه غیرنظامیان گفت: «هدف داعش از این حملات، ترساندن غیرنظامیان است. یعنی آنها را مجبور کند که به صورت گروهی به مناطق داخلی سوریه مهاجرت کنند تا داعش بتواند مرزهای خود را مشخص کند. یعنی منطقه را خالی کند، آزادانه فعالیت کند و حوزه‌های تحت کنترل خود را گسترش دهد.

وی همچنین گفت: داعش در مناطق شمال‌غرب سوریه در میان گروه‌های حاضر در آن مناطق گسترش یافته است و دائما در تلاش است که از فقر و شرایط سخت اقتصادی که بعد از زلزله سخت‌تر نیز شده است، استفاده کند. داعش همچنین با تمام توان تلاش خواهد کرد تا اعضای جدیدی را در مناطق تحت کنترل دولت سوریه پیدا کند. اما به نظر من این کار غیر ممکن است. زیرا روسیه، ایران و نیروهای دولت سوریه وجود دارند و داعش در آن مناطق حامیانی ندارد که مانند زمان حضورش در سوریه و عراق، گسترش یابد.

ارکندی اظهار داشت که حملات در روزهای آتی افزایش خواهد یافت و گفت: داعش قبل از زلزله فعال بود و هر روز یک حمله انجام می‌داد و چه حمله به صورت مسلحانه باشد و چه انتحاری، حمله می‌کند و فعالتر خواهد شد. به همین دلیل در تلاش خواهد بود که از شرایط فاجعه‌بار پس از زلزله استفاده کند و حملات خود را گسترش دهد. به ویژه در مناطق تحت کنترل دولت سوریه. داعش بار دیگر برای انجام حملات علیه مراکز بازداشت اعضای خود تلاش خواهد کرد. در اردوگاه‌های زنان و کودکان داعش در مناطق SDF اغتشاش ایجاد خواهد کرد و با خشونت با غیرنظامیان روبرو خواهد شد.

انتهای پیام/