شهرخبر

چین به دومین شریک تجاری بزرگ افغانستان تبدیل می‌شود

چین به دومین شریک تجاری بزرگ افغانستان تبدیل می‌شود

درحالی‌که روابط تجاری افغانستان و چین به سرعت در حال توسعه است، گزارش «راه ابریشم» نشان می‌دهد چین ممکن است در سال جاری میلادی به دومین شریک تجاری بزرگ افغانستان تبدیل شود.

به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، همزمان با گسترش روابط اقتصادی چین و افغانستان و تقویت احتمال پیوستن این کشور به ابتکار «کمربند و جاده» چین، «راه ابریشم» در گزارشی اعلام کرد چین ممکن است در سال 2023 میلادی پس از پاکستان به دومین شریک تجاری افغانستان تبدیل شود.

گزارش جاده ابریشم اطلاعات جهانی و منطقه‌ای را برای کمک و نظارت بر پیشرفت‌های زیرساختی، ژئوپلیتیکی و ساختاری به همراه فرصت‌های سرمایه‌گذاری خارجی در طول ابتکار کمربند و جاده چین فراهم می‌کند.

بر اساس داده‌های گمرکی چین، در دسامبر سال 2022 چین به ارزش 9.09 میلیون دلار از افغانستان کالا وارد کرده و 59 میلیون دلار نیز از این کشور وارد کرد که در نتیجه تراز تجاری مثبت برای چین 49.9 میلیون دلار بود.

اگر این ارقام به عنوان میانگین 2023 پیش‌بینی شود، این امر منجر به رقم تجاری دو جانبه 816 میلیون دلار خواهد شد. پاکستان که در حال حاضر بزرگترین شریک تجاری افغانستان است ، در سال 2022 به تجارت دو جانبه 1.513 میلیارد دلار دست یافت. طبق اعلام وزارت بازرگانی هند، این کشور سال گذشته با افغانستان 545 میلیون دلار تجارت دو جانبه داشته و از این نظر در جایگاه دوم قرار دارد.

به گزارش رسانه هندی «ای‌ان‌آی»، طبق گزارش جاده ابریشم ، بین دسامبر 2021 و دسامبر 2022 ، صادرات چین به افغانستان 56.4 درصد افزایش یافته است اما واردات اندکی کمتر از 1 درصد کاهش یافته است. در دسامبر سال 2022 صادرات عمده از افغانستان به چین شامل آجیل، پشم حیوانات، سنگ‌های نیمه قیمتی، میوه خشک و محصولات صیفی بود.

از طرف دیگر، صادرات عمده چین به افغانستان نیز در این زمان شامل رشته‌های مصنوعی، پارچه‌های نخی، لاستیک خودرو، سایر پارچه‌های مصنوعی، نیمه رساناها و دیگر کالاها بود.

انتهای پیام/.