شهرخبر

طالبان: پایگاه‌های نظامی سابق تبدیل به مناطق ویژه اقتصادی می‌شود

طالبان: پایگاه‌های نظامی سابق تبدیل به مناطق ویژه اقتصادی می‌شود

مهر نوشت: گروه طالبان می گوید برنامه ای برای تغییر کاربری پایگاه های نظامی خارجی در این کشور برای نیل به اهداف اقتصادی دارد.

 گروه طالبان در نظر دارد تا از پایگاه های نظامی که پیشتردر اختیار کشورهای خارجی بود، برای مقاصد اقتصادی بهره بگیرد.

یک مقام مسئول در امور اقتصادی دولت طالبان روز یکشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد که دولت طالبان قصد دارد برنامه‌های خود را برای تبدیل پایگاه‌های نظامی سابق خارجی به مناطق ویژه اقتصادی و تجارتی اجرایی کند.

در این راستا سرپرست وزارت بازرگانی طالبان نیز در ماه دسامبر اعلام کرد که وزارتخانه متبوع وی در حال کار بر روی طرح پایگاه های سابق آمریکایی است و این طرح قرار است برای تصویب به کمیته اقتصادی به رهبری «ملا عبدالغنی برادر» معاون نخست وزیر ارائه شود.

ملا برادر نیز در این باره اعلام کرد که پس از بحث و گفت‌وگوی چندجانبه، تصمیم بر آن شد که وزارت صنعت و تجارت به‌منظور تبدیل پایگاه‌های نظامی باقی‌مانده کشورهای خارجی به مناطق ویژه اقتصادی، به تدریج وارد عمل شود.

بنا به گفته این مقام طالبان، یک طرح آزمایشی برای تبدیل پایگاه های نظامی خارجی در کابل پایتخت و در شمال ولایت بلخ آغاز خواهد شد.

افغانستان با بحران اقتصادی جدی مواجه شده است و آژانس‌های امدادی بین المللی نسبت به یک بحران انسانی شدید از زمانی روی کار آمدن طالبان در سال ۲۰۲۱ هشدار داده اند.

311311