شهرخبر

آشنایی با یک روش متفاوت برای درمان ام اس

آشنایی با یک روش متفاوت برای درمان ام اس

برنامه ریزی مجدد میکروبیوم های موش منجر به بهبودی از ام اس می شود.

خبرگزاری برنا-زهرا وجدانی؛ در حالی که روش‌های کنونی مقابله با این بیماری بر مدیریت علائم تمرکز دارد، محققان دانشگاه ویرجینیا (UVA) علاقه‌مند بودند که ببینند آیا می‌توان مکانیسم ایجادکننده التهاب را در منبع آن خاموش کرد یا خیر. بنابراین، آنها میکروب های داخل روده موش ها را بررسی کردند و یک تنظیم کننده شیمیایی پیدا کردند که منجر به یک آبشار التهابی می شود. آنها همچنین متوجه شدند که چگونه آن را خاموش کنند.

دانشمندان به طور فزاینده ای راه هایی را کشف می کنند که میکروبیوم روده می تواند بر سلامت دستگاه گوارش تأثیر بگذارد. تنها در سال گذشته، ما شاهد مطالعاتی بودیم که کلونی باکتری‌های ساکن در روده ما را با افسردگی، انگیزه ورزش، افزایش وزن، آرتریت روماتوئید و مصرف بیش از حد الکل مرتبط می‌کرد. و در اوایل امسال، گزارش‌هایی درباره راه‌هایی منتشر شد که میکروبیوتای روده می‌تواند بر بیماری‌هایی از جمله آلزایمر و به طور بالقوه دیابت تأثیر بگذارد. بنابراین منطقی بود که وقتی محققان UVA می خواستند راهی برای قطع پاسخ التهابی که منجر به ام اس می شود پیدا کنند، به میکروبیوم روی آورند.

آنها با استفاده از موش ها دریافتند که یک تنظیم کننده شیمیایی موجود در دیواره روده می تواند باکتری های روده را به سمت تولید ترکیبات التهابی هدایت کند. این تنظیم کننده گیرنده هیدروکربن آریل (AHR) نامیده می شود و توسط سلول های T تولید می شود، نوعی گلبول سفید که با مهاجمان بدن از جمله آلرژن ها، بیماری ها و سرطان مبارزه می کند. جالب توجه است که محققان تأثیری را که تنظیم سلول‌های T به نام Tregs می‌تواند بر ام‌اس در سال 2021 داشته باشد، بررسی کردند و دریافتند که مهار پروتئینی به نام Piezo1 می‌تواند به سلول‌ها اجازه دهد تا التهاب را در مدل‌های موش کاهش دهند.

با این حال، این بار، مطالعه AHR ایجاد کننده التهاب را هدف قرار داد. هنگامی که محققان آن را در روده موش ها مسدود کردند، دریافتند که میکروبیوم قادر به تولید ترکیباتی مانند نمک های صفراوی و اسیدهای چرب با زنجیره کوتاه است که رشد سلول های T را دشوار می کند. در نتیجه، التهاب به طور چشمگیری کاهش یافت تا جایی که موش ها واقعاً از بیماری خود بهبود یافتند.

دانشمندان خاطرنشان می کنند که تحقیقات بیشتری مورد نیاز است تا ببینیم آیا این یافته ها به سوژه های انسانی ترجمه می شود یا خیر. اما مطالعه فعلی حداقل مسیری را برای تحقیقات آینده باز می کند که می تواند ام اس را به روشی متفاوت درمان کند.

آندریا مرچاک، کاندیدای دکترای علوم اعصاب در UVA و نویسنده اصلی این مطالعه، گفت: ما در حال نزدیک شدن به جستجوی درمان‌های مولتیپل اسکلروزیس از جهتی جدید هستیم. با تعدیل میکروبیوم ما در حال پیشرفت در درک این موضوع هستیم که چگونه پاسخ ایمنی می تواند در خودایمنی از کنترل خارج شود. ما می‌توانیم از این اطلاعات برای یافتن مداخلات اولیه استفاده کنیم.

مرچاک همچنین گفت که هدف قرار دادن مستقیم AHR با دارو می تواند به جای استفاده از مداخلاتی مانند پروبیوتیک ها یا داروهایی که سیستم ایمنی را در بیماران ام اس مختل می کنند، راه موثرتری برای تقویت فعالیت مبارزه با التهاب در روده باشد.

او گفت: به دلیل پیچیدگی فلور روده، استفاده از پروبیوتیک ها از نظر بالینی دشوار است. این گیرنده را می توان به راحتی با داروها هدف قرار داد، بنابراین ممکن است راه مطمئن تری برای ترویج میکروبیوم روده سالم پیدا کرده باشیم. در نهایت، تنظیم دقیق پاسخ ایمنی با استفاده از میکروبیوم می تواند بیماران را از مواجهه با عوارض جانبی شدید داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی نجات دهد. 

همانطور که تحقیقات ادامه دارد، امید این است که این کشف بتواند به درمان های جدیدی برای سایر بیماری های خودایمنی منجر شود.

انتهای پیام