به گزارش اکوایران، تقاضای اروپا برای تسلیحات امریکایی در حال افزایش است، اما به جای اقلام بزرگ مانند جت جنگی و تانک، لیست خرید اروپایی‌ها بر اقلام ارزان‌تر و کمتر‌ پیچیده مانند سلاح‌های پرتاب راکت دستی، توپخانه و هواپیماهای بدون سرنشین متمرکز است که برای تلاش‌های جنگی اوکراین حیاتی بوده‌اند.

بر اساس مصاحبه‌ها با مقامات نظامی و مدیران صنعتی و بررسی‌های رویترز، کشورهای نزدیک به روسیه مانند لهستان، فنلاند و آلمان در حال انعقاد قراردادهایی برای ساخت تسلیحات آمریکایی در اروپا، مذاکره برای قراردادهای جدید خرید تسلیحات و تسریع مراحل تحویل قراردادهای موجود هستند.

بر اساس این یافته‌ها، تقاضا بر تسلیحات و مهمات ابتدایی متمرکز است: گلوله های توپخانه 155 میلی متری، پدافند هوایی، تجهیزات ارتباطی، موشک‌های ضد تانک جاولین و هواپیماهای بدون سرنشین.

تمرکز بر خرید سلاح‌های ارزان‌تر با حجم زیاد نشان می‌دهد که چطور جنگ در اوکراین تفکر استراتژیک را در پایتخت‌های اروپایی -در مورد نحوه جنگ در درگیری‌های آینده- تغییر داده است.

تصور جنگ‌های با فناوری پیشرفته که بیشتر به رایانه‌ها و ماشین‌ها متکی هستند، با واقعیت دوئل‌های توپخانه‌ای بی‌امان و سربازان دفن شده در سنگرهای گل آلود جایگزین شده‌اند. این جنگ یک ساله نشان داد که چطور هر دو طرف مقادیر انبوهی گلوله‌های توپخانه و موشک استفاده کردند.

 

UFF3YUBITRJVTEJ6FKDBMVHP7U

 

رومن شوایزر، تحلیلگر سیاست دفاعی در بانک سرمایه گذاری کوهن، گفت: نرخ بالای استفاده اوکراین از مهمات هدایت‌شونده و غیرهدایت‌شونده به کشورهای ناتو نشان داد که هر جنگی در آینده به ذخایر بسیار بیشتر از آنچه تصور می‌شد نیاز دارد.

وابستگان نظامی کشورهای اروپایی گفتند که دولت‌هایشان به‌ویژه پس از مشاهده اثربخشی این سلاح در اوکراین، مشتاق خرید راکت‌های دستی جاوالین هستند. این موشک‌ها علیه تانک‌های روسی بسیار اثربخش بوده اند.

در همین حال به گفته سخنگوی شرکت ریتیان تکنولوژی، پنج کشور اروپایی که از ذکر نام آنها خودداری کرد برای خرید گلوله های توپخانه 155 میلی متری هدایت شونده دقیق این شرکت ابراز علاقه کرده‌اند. دقت این گلوله‌ها تا 4 متر است و بردی تا 32 کیلومتر دارند.

ابراز قصد برای خرید اولین گام در فرآیند چند مرحله‌ای خرید سلاح است که شامل تایید دولت آمریکا و مذاکره بین خریدار و پیمانکار تسلیحات است. از شروع این پروسه تا زمان تحویل ممکن است یک سال یا بیشتر طول بکشد.

 

پهپادهای بزرگ و کوچک

پهپادهای کوچک و هواپیماهای بدون سرنشین بزرگی که هر کدام -بدون سنسورهای پیچیده، دوربین‌ها و سایر امکانات «اضافه»- حدود 20 میلیون دلار قیمت دارند، نیز در لیست خرید اروپایی‌ها ظاهر شده‌اند.

یک منبع آگاه به رویترز گفت: فنلاند و دانمارک پس از حمله روسیه به اوکراین در فوریه گذشته، مذاکره با جنرال اتمیکس را آغاز کردند. آنها قصد دارند تعداد کمی پهپاد MQ-9B  بخرند که می توانند برای نظارت دریایی و زمینی مورد استفاده قرار گیرد.

سخنگوی وزارت دفاع فنلاند از اظهار نظر خودداری کرد، اما یک سخنگوی وزارت دفاع دانمارک گفت که آنها فرآیند خرید حداقل دو «هواپیمای کنترل از راه دور با برد طولانی و استقامت بالا» را برای تقویت «ظرفیت‌های نظامی در قطب شمال» آغاز کرده اند.

به گفته دو منبع آگاه، لهستان که مشتاق دستیابی به پهپادهای مشابه بوده است، به تازگی دو عدد از نسل قبلی این پهباد نظارتی را به صورت اجاره از جنرال اتمیکس دریافت کرده است تا زمانی که آنها مجوز دولت آمریکا را برای خرید پهپادهای جدید دریافت کنند.

برخی از کشورهای اروپایی نیز مایلند تولید تسلیحات آمریکایی در خاک خود را آغاز کنند زیرا این کار وابستگی به واردات خارجی و هزینه‌های خرید را کاهش می دهد.

 

N22OEZQUNRMGDANKJYMZJB5EBE

 

در آلمان، شرکت سازنده تسلیحات رینمتال، در حال آماده شدن برای افزایش تولید تانک و مهمات توپخانه است و ممکن است تولید هیمارس آمریکایی را نیز آغاز کند. این سیستم پرتاب موشک متحرک، موفقیت قابل توجهی در هدف قرار دادن مواضع روسیه در اوکراین نشان داده است. این سیستم در حال حاضر توسط شرکت لاکهید مارتین در آرکانزاس آمریکا تولید می شود.

سخنگوی لاکهید مارتین از اظهار نظر مستقیم در مورد احتمال آغاز تولید هیمارس توسط رینمتال خودداری کرد. ریتا فلاهرتی، مدیر توسعه تجارت اروپای شرقی لاکهید مارتین، گفت که این شرکت «در حال بررسی امکان تولید مشترک و انتقال فناوری با چندین شریک بین المللی است.»

سرمایه گذارانی که بر روی افزایش تقاضا برای تسلیحات آمریکایی حساب کرده اند، از زمان آغاز حمله به اوکراین، قیمت سهام بزرگترین شرکت‌های دفاعی ایالات متحده را افزایش داده اند و 35 میلیارد دلار به ارزش این بازار افزوده اند.

 

توپخانه همچنان کلیدی است

تقاضا برای گلوله‌های توپخانه 155 میلی متری بالاست. جنگ در اوکراین بر تداوم اهمیت سلاح‌های توپخانه در غلبه بر مواضع دشمن یا خنثی کردن تهاجمات دشمن تاکید کرده است. ایالات متحده در سال گذشته بیش از 1 میلیون گلوله 155 میلی متری به اوکراین ارسال کرد. این گلوله‌های استاندارد برای ارتش آمریکا، هر یک حدود 800 دلار هزینه دارد.

به گفته یک مقام ارتش آمریکا، هدف تولید برای گلوله های 155 میلی متری طی دو سال آینده از 30000 گلوله در ماه به 90000 گلوله در ماه افزایش یافته است. این افزایش چند برابری نشان از نیاز آمریکا به پر کردن مجدد ذخایر خود و متحدانش دارد از جمله نروژ، کانادا، فنلاند، فرانسه، آلمان و ایتالیا است که مقداری از ذخایر خود را به اوکراین فرستادند.

کشورها همچنین از همان اوایل درگیری اوکراین به اهمیت داشتن موشک‌های ضد تانک جاولین در زرادخانه‌های خود پی بردند، سلاحی که به دلیل تخریب یگان‌های زرهی روسیه توسط اوکراین، مرتباً در خبرها ظاهر می شد.

در ماه آوریل، لیتوانی اعلام کرد که یک میلیارد یورو برای خرید جولین و تسلیحات دیگر در نظر گرفته است. در ماه مه، لاکهید اعلام کرد که تولید خود را دو برابر می‌کند و در اواخر این ماه، همراه با شریک خود ریتیان، سفارش 309 میلیون دلاری بیش از 1300 موشک جاولین را برای نروژ، آلبانی و لتونی دریافت کرد. در ماه اوت، آمریکا یک سفارش 300 میلیون دلاری را نیز برای بریتانیا تصویب کرد.

آموزش استفاده از جاولین در مقایسه با آموزش مورد نیاز برای سیستم‌های پیچیده‌تر مانند تانک‌ها و هواپیماها نسبتاً سریع است، ، و خود سلاح‌ها نیز نسبتاً ارزان هستند. این موشک‌های میان‌برد پس از پرتاب، خود را هدایت می‌کنند و به تیرانداز اجازه می‌دهند تا پناه بگیرد. یک موشک جاولین برای ارتش آمریکا 263 هزار دلار هزینه دارد.