شهرخبر

دادستانی مصر «محمد مرسی» را در لیست تروریسم قرار داد!

دادستانی مصر طی حکمی، «محمد مرسی» رئیس‌جمهور فقید این کشور را در فهرست تروریسم قرار داد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، دادستانی مصر ۱۰ تن از رهبران جنبش «اخوان المسلمین» از جمله «محمد مرسی»، رئیس‌جمهور فقید این کشور و «عصام العریان»، فرمانده درگذشته جنبش اخوان را در فهرست تروریسم قرار داده است.

محمد مرسی درحالی در فهرست تروریسم قرار گرفته که حدود 4 سال پیش از دنیا رفت!

طبق گزارش پایگاه خبری «عربی۲۱»، این موارد در حکم نهایی و قطعی دادگاه تجدیدنظر علیه متهمان پرونده بمب‌گذاری کاخ اتحادیه مصر که در دسامبر ۲۰۱۲ رخ داده بود، صادر شدند.

دسامبر ۲۰۱۲ سلسله انفجارهایی نزدیک کاخ اتحادیه مصر اتفاق افتاد؛ دو انفجار در نزدیکی کاخ ریاست جمهوری اتحادیه رخ داد که طی آن‌ها یک سرهنگ و افسر پلیس کشته و حدود ۷ تن دیگر زخمی شدند، سومین بمب نیز در منطقه «الجزیره الوسطی» در نزدیکی این کاخ  منفجر شد که خسارتی به همراه نداشت.

رسانه‌های عربی و آفریقایی اعلام کردند که این حکم قضایی علاوه‌بر مرسی و العریان، شامل هشت نفر دیگر هم شده است؛ «محمد البلتاجی» نماینده سابق پارلمان مصر، «اسعد الشیخه» معاون سابق رئیس جمهور، «احمد عبدالعاطی» میردفتر سابق رئیس جمهور و «ایمن هدهد»، مشاور امنیتی او، «علاء حمزه»، «محمود مکاوی عفیفی»، «عبد الحکیم اسماعیل» و «جمال صابر».

این مجازات شامل درج در لیست ممنوعیت سفر، پس گرفتن یا لغو گذرنامه یا جلوگیری از صدور یا تمدید گذرنامه جدید است. همچنین از دست دادن شرایط حُسن شهرت، رفتار لازم برای تصدی مشاغل و عدم اشتغال در مناصب دولتی، پارلمانی یا محلی و عدم انتصاب یا انعقاد قرارداد با نهادهای دولتی یا شرکت‌های بخش خصوصی یا بخش تجاری عمومی بخش‌های دیگری از این مجازات‌ها هستند.

این قانون و مجازات‌های جدید درباره متهمان یا محکومان پس از فوتشان نیز به این صورت اعمال خواهد شد که وجوه یا سایر دارایی‌های متعلق به افراد اعم از اینکه به طور کامل یا به صورت سهم در اموال مشترک قید شده باشد، توقیف خواهد شد؛ این مجازات، توقیف دارایی‌هایی که به طور مستقیم یا غیرمستقیم در تملک این افراد است را نیز شامل می‌شود.

محمد مرسی، به عنوان اولین رئیس‌جمهور غیرنظامی منتخب دموکراتیک در کشور مصر بود که در سن ۶۸ سالگی در جلسه محاکمه‌اش در پرونده «ارتباط با سازمان‌ها و نهادهای خارجی در خارج از کشور» به کما رفت و در ۱۷ ژوئن ۲۰۱۹ درگذشت.

پایان پیام/م