شهرخبر
برچسب‌های مهم خبری:#تولید نفت#اوپک پلاس#انرژی#ژانویه

ائتلاف اوپک از برنامه تولید خود حدود ۲ میلیون بشکه عقب است

ائتلاف اوپک از برنامه تولید خود حدود 2 میلیون بشکه عقب است

گزارش ماه فوریه آژانس بین‌المللی انرژی (IEA) نشان می‌دهد که کشورهای عضو ائتلاف اوپک پلاس در ژانویه ۲۰۲۳ تولید نفت خود را به میزان ۱۶۰ هزار بشکه در روز کاهش دادند و از برنامه تولید خود ۱.۹۳ میلیون بشکه در روز عقب‌تر بودند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از خبرگزاری تاس، گزارش ماه فوریه آژانس بین‌المللی انرژی (IEA) نشان می‌دهد که کشورهای عضو ائتلاف اوپک پلاس در ژانویه 2023 تولید نفت خود را به میزان 160 هزار بشکه در روز کاهش دادند و از برنامه تولید خود 1.93 میلیون بشکه در روز عقب‌تر بودند.

بر اساس این گزارش، حجم تولید نفت اعضای این ائتلاف با 160 هزار بشکه کاهش نسبت به ماه دسامبر به 38.18 میلیون بشکه در روز رسیده است.

این در حالی است که سطح تولید هدف کشورهای اوپک پلاس برای ژانویه 40.1 میلیون بشکه در روز بوده است. این بدان معناست که این طرح 1.93 میلیون بشکه در روز از برنامه عقب است.

بر اساس گزارش آژانس بین المللی انرژی، روسیه در ژانویه تولید نفت خود را (بدون احتساب میعانات گازی) اندکی کاهش داد و با 40 هزار بشکه در روز کاهش به 9.77 میلیون بشکه رساند که 710 هزار بشکه در روز کمتر از برنامه تولید کرد.

عربستان سعودی تولید خود را 50 هزار بشکه در روز کاهش داد و به 10.39 میلیون بشکه در روز رساند که 90 هزار بشکه از هدف تعیین شده در توافق اوپک پلاس کمتر است.

در نشست 5 اکتبر 2022، کشورهای شرکت کننده در توافق اوپک پلاس توافق کردند که از نوامبر تولید خود را به میزان 2 میلیون بشکه در روز کاهش دهند و همچنین توافق را تا پایان سال 2023 تمدید کردند.

آنها به عنوان مبنای محاسبه کاهش تولید نفت، از اوت 2022 سهمیه هایی را تحت توافق اوپک پلاس تعیین کردند.

در نشست 4 دسامبر 2022، کشورهای عضو این ائتلاف تصمیم گرفتند تا برنامه فعلی تولید نفت را حفظ کنند. کمیته نظارت اوپک پلاس در نشست 1 فوریه 2023 نیز تغییر در سهمیه تولید را توصیه نکرد.

نشست بعدی کمیته نظارت اوپک پلاس در تاریخ 3 آوریل 2023 برگزار خواهد شد و نشست عمومی این ائتلاف برای 4 ژوئن 2023 برنامه ریزی شده است.

انتهای پیام/