شهرخبر

سخنگوی وزارت صمت: امکان عرضه خودروهای وارداتی از مسیری غیر از بورس کالا فراهم می‌شود

سخنگوی وزارت صمت: امکان عرضه خودروهای وارداتی از مسیری غیر از بورس کالا فراهم می‌شود

سخنگوی وزارت صمت گفت: براساس ابلاغیه جدید، خودروهای وارداتی صرفا نباید در بورس کالا عرضه شود و زمینه‌های دیگری نیز برای فروش این خودروها باز شده است.

به گزارش خبرگزاری برنا، امید قالیباف درباره «حذف بند عرضه خودروهای وارداتی در بورس کالا» در  مصوبه اخیر هیات وزیران، اظهار داشت: براساس ابلاغیه جدید علاوه بر مسیر فروش خودروهای وارداتی در بورس کالا، زمینه‌های دیگر هم برای فروش این خودروها باز شده است و صرفا قرار نیست که خودروهای وارداتی در بورس کالا به فروش برسند بلکهبورس کالا یکی از روش‌هایی است که می‌تواند برای عرضه خودروهای وارداتی مورد توجه قرار گیرد. 

سخنگوی وزارت صمت بیان داشت: ‌این مصوبه انعطاف‌پذیری فروش خودروهای وارداتی را افزایش می‌دهد و وزارت صمت نیز در حال طراحی روش یا روش‌های دیگری است که بتواند از طریق آن روش‌ها، خودروهای وارداتی به فروش برسد. 

حذف محدودیت عرضه خودروهای وارداتی در بورس

به گزارش برنا، محمد مخبر معاون اول رئیس جمهوری دیروز ۲۴ بهمن ۱۴۰۱ در ابلاغیه‌ای اعلام کرد که عبارت «خودروهای وارداتی صرفاً در بورس کالا عرضه می‌شود» از بند ٢ آئین‌نامه واردات حذف و پلاک‌گذاری ملی و تردد در سرزمین اصلی خودروهای مجاز به تردد در مناطق آزاد تجاری - صنعتی مجاز شود.

در این ابلاغیه آمده است: هیئت وزیران در جلسه ۱۴۰۱.۱۱.۱۹ به پیشنهاد وزارت امور اقتصادی و دارایی و صمت و استناد به اصل ۱۳۱ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران تصویب کرده است:

تصویب‌نامه شماره ۹۵۲۴۰/ ت ۵۹۸۶۰ ه مورخ ۱۴۰۱/۰۶/۰۳ و اصلاحات بعدی آن به شرح زیر اصلاح می‌شود:

۱- در بند ۲ عبارت «خودروهای وارداتی صرفاً در بورس کالا عرضه می‌شود» و عبارت «در بورس کالا» حذف می‌شود.

۲- بند ۵ به شرح زیر اصلاح می‌شود:

۵- خودروهایی که تا پیش از ابلاغ این تصویب‌نامه طبق مقررات موجود مجاز به تردد در مناطق آزاد هستند مشروط به پرداخت عوارض و بدهی‌های مربوطه و حقوق ورودی مشتمل بر حقوق گمرکی و سود بازرگانی مصوب مجاز به پلاک‌گذاری ملی و تردد در سرزمین اصلی هستند.

خودروهای مستثنی شده از حکم بند یک تفاهم‌نامه مشترک شورای عالی مناطق آزاد و گمرک مشمول این بند نیستند.

تبصره- قیمت خودرو برای محاسبه حقوق عوارض گمرکی با رعایت ماده ۱۴ قانون امور گمرکی مصوب سال ۱۳۹۰ از طریق سامانه مرتبط با سازمان امور مالیاتی کشور (سامانه پرداخت مالیات نقل و انتقال خودرو) تعیین می‌شود. سازمان مذکور موظف است اطلاعات قیمتی این سامانه را به‌طور مستمر به روز کند.

النتهای پیام/