شهرخبر
برچسب‌های مهم خبری:#آمریکا#تهران

اراده تهران و پکن برای جبران عقب ماندگی ها/ پیوند قدرت اول منطقه با اقتصاد برتر جهانی تهدیدی برای آمریکا و غرب

اراده تهران و پکن برای جبران عقب ماندگی ها/ پیوند قدرت اول منطقه با اقتصاد برتر جهانی تهدیدی برای آمریکا و غرب

غربی ها از شتاب گرفتن قدرت ایران نگران هستند و سعی می کنند از طریق رسانه‌های خود در این زمینه کارشکنی کنند تا مناسبات تهران و پکن توسعه پیدا نکند، باید در نظر داشت که توسعه تعاملات ایران با کشور هایی نظیر چین تهدیدی برای پایان یکجانبه گرایی آمریکا در جهان محسوب می شود.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری برنا، رئیس جمهور کشورمان عصر روز دوشنبه بیست و چهارم بهمن ماه در صدر هیئتی بلند پایه از مقامات سیاسی و اقتصادی و به دعوت رسمی «شی جین پینگ» همتای چینی خود به این کشور سفر کرد. دعوتی که طبق گفته سخنگوی دولت در شهریور ماه صورت گرفته بود اما مقدمات سفر به واسطه وجود کرونا در کشور چین و همچنین به واسطه فراهم کردن مقدمات جلسات هماهنگی هیئت های دو کشور مقداری به درازا کشیده شد. این دهمین سفر خارجی رئیسی در یک و سال و نیم فعالیت دولت است و اولین سفری است که در دو دهه اخیر به دعوت چین انجام می‌شود.

هدف اصلی سفر رئیس جمهور ایران اقتصادی، سیاسی و راهبردی است، بر همین اساس هیئتی که رئیس جمهور را در این سفر همراهی می کند، متشکل از تیم اقتصادی دولت است. در این سفر وزرای امور خارجه، اقتصاد، راه، نفت، کشاورزی، صمت، رئیس‌کل بانک مرکزی و علی باقری مذاکره‌کننده ارشد ایران، رئیس‌جمهور را همراهی می‌کنند. 

167636730633068100

رئیسی با اعلام سیاست تقویت تعامل دیپلماسی با همسایگان و توجه به حوزه شرق توانست بخش های قابل توجه ای از اقتصاد و تجارت بین المللی ایران را به سمت کشورهای آسیایی هدایت کند که عضویت رسمی ایران در سازمان همکاری شانگهای نمونه‌ای از تلاش ایران برای تقویت دیپلماسی اقتصادی با همسایگان است. ایران به عنوان یک قدرت نوظهور در منطقه غرب آسیا توانسته دامنه نفوذ قابل توجهی در خاورمیانه به دست آورد و به عنوان یک حامی مهم امنیت منطقه‌ای در روند وحدت میان کشورهای آسیایی نقش مهمی ایفا کند و سیاست خارجی خود را بر مبنای منافع ملی، رویکرده نگاه به شرق و در چارچوب سه اصل "عزت"، "حکمت" و "مصلحت" و سیاست خارجی متوازن پیگیری کند. 

چین بزرگترین شریک تجاری کشورمان است بر اساس آمار ده ماهه اخیر گمرک ایران ، این کشور با 12 میلیارد و 600 میلیون دلار مقصد اصلی صادرات ایران بوده است؛ در مقابل ایران نیز در این مدت 12 میلیارد و 700 میلیون دلار واردات از چین داشته است و طبق گفته بهادری جهرمی سخنگوی دولت، تجارت ما با چین از مرز 25.3 میلیارد دلار عبور کرده است و این نشان دهنده آغاز شدن قرارداد25 ساله با چین است.

رئیس جمهور کشورمان در اهمیت سفرخود به پکن در یکی از پرتیتراژترین روزنامه های چینی اینگونه نوشته است؛ جمهوری اسلامی ایران از نقش چین در عبور از بحران کرونا، پیوستن ایران به سازمان شانگهای و الحاق به بریکس پلاس قدردانی کرده و در سایه برنامه مشارکت جامع راهبردی 25 ساله آمادگی تقویت روابط دوجانبه با چین به ویژه در زمینه تولیدات صنعتی و فناوریهای پیشرفته را دارد.
اولویت سیاست خارجی دولت من سیاست همسایگی است و در این راستا دست دوستی به تمامی همسایگان دراز کرده و امیدوارم با تلاشهای جمعی، همگرایی منطقه ای محقق شود.

رئیسی در بخشی دیگر از یادداشت خود آورده است؛ بر این باور هستیم که ایران و چین در کنار همکاریهای سیاسی و احترام به حاکمیت ملی و تمامیت ارضی، در مسیر رشد اقتصادی، مکمل‌های راهبردی خوبی برای یکدیگر خواهند بود و می‌توانند خدمات متقابل ارزنده‌ای در زمینه توسعه به یکدیگر ارائه دهند. استقلال‌سیاسی، قدرت امنیت‌ساز، نیروی انسانی تحصیل کرده، هزینه پایین تولید، ذخایر انرژی، موقعیت ترانزیتی و زیرساختهای صنعتی تنها بخشهایی از ظرفیت های ایران هستند که می‌تواند منجر به تقویت مشارکت راهبردی ایران و چین شود.

167636951326091200

طبق گفته رئیس جمهور محور اصلی سفر به چین اجرایی کردن و تاکید بر توافق 25 ساله میان دو کشور است.سخنگوی دولت در رابطه با اهداف سفر رئیس جمهور کشورمان به چین  و اجرایی شدن توافق 25 ساله به برنا گفت: محوریت اصلی سفر اجرایی کردن توافق ۲۵ ساله راهبردی ایران و چین با تمرکز با مسائل اقتصادی است. ترکیب اصلی هیئت همراه رئیس جمهور تیم اقتصادی هستند. چین بزرگترین شریک تجاری ایران است لذا یک اقدام راهبردی در این سفر در حوزه توسعه و تسریع تعاملات اقتصادی خواهد بود. نشان می‌دهد ایران مسیر رشد و توسعه تعاملات تجاری خود را با رشد و توسعه بیشتری ادامه می‌دهد. در پایان سفر رئیس جمهور به چین شاهد خبرهای خوشی خواهیم بود. 

همچنین رئیس جمهور پیش از عزیمت به چین در این باره گفته است: در این سفر در وهله اول اجرای سند راهبردی ۲۵ ساله‌ای که بین دو کشور به امضا رسیده دنبال می‌شود.توسعه روابط راهبردی دو کشور در عرصه‌های دوجانبه و منطقه‌ای به شکل جدی دنبال خواهد شد.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران و جمهوری خلق چین روابط گسترده‌ای دارند، اما ظرفیت‌های متنوع دو کشور، زمینه مناسبی برای ارتقای سطح همکاری‌های فیمابین به ویژه در عرصه‌های اقتصادی و تجاری فراهم آورده است، افزود: در توسعه روابط با چین یک عقب‌ماندگی جدی داریم که باید آن را برطرف کنیم. ایران و چین را دو کشور مستقل با منافع مشترک در عرصه منطقه‌ای و بین‌المللی هستند و جبران عقب‌ماندگی توسعه روابط دو کشور نیازمند شناخت دقیق ظرفیت‌های متقابل و تلاش برای تبادل و بالفعل کردن این ظرفیت‌ها به ویژه در عرصه اقتصادی است.

167636951532814300

چین به عنوان دومین اقتصاد جهان در راستای موازنه قدرت با ایالات متحده و تامین انرژی مورد نیاز خود به دنبال حضوری پررنگ در خاورمیانه است و به عنوان اقتصادی برتر در سطح جهانی به توانمندی و انرژی ایران نیاز دارد و از سوی دیگر می‌تواند با توسعه سرمایه گذاری در کشورمان از انرژی ایران بهره‌مند شود و این توسعه مناسبات به نفع طرفین است.

 در طی این مدتی که برخی از رسانه های معاند غربی انزوای سیاسی ایران را تبلیغ می کنند، سفر رئیسی به چین پیام های زیادی را برای جهان به دنبال خواهد داشت. غربی‌ها از شتاب گرفتن قدرت ایران نگران هستند و سعی می کنند از طریق رسانه‌های خود در این زمینه کارشکنی کنند تا مناسبات تهران و پکن توسعه نیابد. اما باید در نظر داشت که توسعه تعاملات ایران باکشور هایی نظیر چین تهدیدی برای پایان یکجانبه گرایی آمریکا در جهان  محسوب می شود. 

انتهای پیام