شهرخبر

سخنگوی صنعت آب: وزارت نیرو از نصب کنتورهای هوشمند آب حمایت می کند

سخنگوی صنعت آب: وزارت نیرو از نصب کنتورهای هوشمند آب حمایت می کند

سخنگوی صنعت آب گفت: وزارت نیرو در تامین و نصب کنتورهای هوشمند منع و محدودیتی ندارد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری برنا، امروزه با توجه به کمبود آب شیرین، ضرورت ارزش گذاری و مدیریت مصرف آب از اهمیت بسیار بالایی برخوردار شده است و سیاستگذاری های کلان دولت ها بر پایه حفظ این سرمایه گران بها استوار شده است.

محمدرضا بختیاری مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران در سال 1400 وعده داده بود: قرار است کنتورهای آب پایتخت هوشمند شوند.

اما، آرش آذرانفر مدیر کل گروه مدیریت منابع آب کشور در همین باره افزود: این طرح از اولویت‌ها نیست اما می‌تواند کمک بسیاری زیادی به برنامه‌ریزی‌های دولت کند.

در همین راستا، فیروز قاسم زاده سخنگوی صنعت آب در گفتگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری برنا، درباره کنتورهای تجمیعی و هوشمند اظهار داشت: کنتورهای هوشمند در مدیریت مصرف آب بسیار تاثیر گذار است و برای صرفه جویی در مصرف آب کمک خواهد کرد و این موضوع که کنتور های تجمیعی و هوشمند در تضاد یکدیگر هستند کاملا درست است.

کنتور هوشمند آب

وی ادامه داد: اما برای اجرایی شدن این موضوع، فرایندی لازم است مثلا؛ باید رایزنی هایی شود و اگر در ضوابط طراحی و اجرایی ساختمان ها بتوانیم کاری کنیم، نصب کنتور های هوشمند می‌تواند کمک شایانی در مصرف آب کند.

سخنگوی صنعت آب افزود: وزارت نیرو در تامین و نصب این کنتورها منع و محدودیتی ندارد اما برای شخص و شهرداری ها محدودیت ایجاد خواهد کرد که در ضوابط لازم الاجرا باید پیش بینی شود تا محدودیت ها از بین برود.

لازم به ذکر است؛ هدف از نصب کنتورهای هوشمند صیانت، حفاظت و مدیریت بهینه آب شرب است که اجرای آن ضروری است.

به گزارش برنا، خشکسالی، فرسایش و بحران انرژی به ویژه چالش کم آبی در ایران نیز مانند سایر نقاط جهان باعث شده تا کشور‌ها از تمام ظرفیت‌های خود در بخش خصوصی و دولتی جهت مصرف بهینه انرژی و ممانعت از هدررفت انرژی به کار گیرد.

انتهای پیام