شهرخبر

عمران خان: باید به دنبال جلب همکاری کابل برای مبارزه با تروریسم باشیم

عمران خان: باید به دنبال جلب همکاری کابل برای مبارزه با تروریسم باشیم

رئیس حزب تحریک انصاف و نخست وزیر سابق پاکستان روابط این کشور با کابل را برای مبارزه با تروریسم ضروری دانست.

به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، «عمران خان» رئیس حزب تحریک انصاف و نخست وزیر سابق پاکستان با تأکید بر لزوم روابط خوب این کشور با افغانستان گفت اسلام‌آباد باید تلاش کند تا همکاری کابل را در زمینه مقابله با تروریسم جلب کند.

وی با تأکید بر اینکه هر دولتی که در افغانستان باشد، برای پاکستان مهم است که با آن‌ها روابط خوبی داشته باشد، افزود درصورت به قدرت رسیدن دوباره برای بهبود روابط تلاش خواهد کرد زیرا دو کشور 2500 کیلومتر مرز مشترک دارند و روابط خوب با طالبان به مقابله با تروریسم کمک خواهد کرد.

رئیس حزب تحریک انصاف همچنین از «بلاول بوتو زرداری» وزیر خارجه فعلی پاکستان انتقاد کرد و گفت که باوجود اهمیت افغانستان، او تاکنون حتی یک سفر هم به کابل نداشته است.

نخست وزیر سابق پاکستان در پاسخ به پرسش خبرنگار «صدای آمریکا» مبنی بر اینکه آیا می‌پذیرد چراغ سبز دولت او به مذاکرات با تحریک طالبان پاکستان سبب سازماندهی مجدد و تقویت این گروه و افزایش حملات تروریستی در  پاکستان شده است، گفت: باید دید دولت پاکستان با چه انتخاب‌هایی روبرو بود؛ طالبان پس از اینکه در افغانستان به قدرت رسید تصمیم گرفت تا اعضای تی‌تی‌پی را به پاکستان بازگرداند، ما در مورد 30 تا 40 هزار نفر با خانواده‌هایشان صحبت می‌کنیم. آیا باید آن‌ها را به صف می‌کردیم و به آن‌ها تیراندازی می‌کردیم یا باید سعی می‌کردیم برای اسکان مجدد آن‌ها همکاری کنیم؟

عمران خان افزود دولت او در آن زمان در همراهی با سیاسیون در «مناطق قبیله‌ای فدرال» برای اسکان مجدد اعضای تی‌تی‌پی و خانواده‌هایشان تلاش داشت، اما اتفاق به دلیل مخلوع شدن او از قدرت اتفاق نیفتاد.

وی با اشاره به انتقادات از دولت خود مبنی بر سازماندهی مجدد تی‌تی‌پی در حین مذاکرات، سهل‌انگاری نیروهای امنیتی را باعث افزایش تروریسم در پاکستان دانست.

رئیس حزب تحریک انصاف در پاسخ به پرسشی درباره رویکردش در قبال آمریکا پس از بازگشت احتمالی به قدرت و ادعاهایش در مورد دخالت این کشور در برکناری او، گفت که روابط بین‌الملل نباید بر اساس «منیت‌های شخصی»، بلکه باید بر اساس منافع مردم کشور باشد.

وی با بیان اینکه آمریکا یک ابرقدرت و بزرگترین شریک تجاری پاکستان است، گفت: مردم پاکستان خواستار این هستند که ما روابط خوبی با آمریکا داشته باشیم.

عمران خان گفت: این آمریکا نبود که به پاکستان گفت من برکنار شوم، متأسفانه بر اساس شواهدی که به دست آمده، ژنرال باجوه [رئیس سابق ارتش پاکستان] بود که به نوعی توانست به آمریکایی‌ها بگوید من ضد آمریکایی هستم؛ بنابراین طرح برکناری من از پاکستان به آمریکا صادر شد.

وی همچنین خاطرنشان کرد: این به نفع پاکستان است که روابط خوبی با آمریکا داشته باشد و این چیزی است که ما قصد انجام آن را داریم.

انتهای پیام/.