شهرخبر

جشن سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران در بیروت با حضور مسئولان جنبش امل و حزب‌الله

جشن سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران در بیروت با حضور مسئولان جنبش امل و حزب‌الله

مسئولان و شخصیت‌های لبنانی در جشن چهل و چهارمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران که در بیروت برگزار شد ضمن تجدید میثاق با شهدا تاکید کردند که راه شهدای مقاومت در مقابله با پروژه صهیونیستی-آمریکایی در منطقه ادامه دارد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، جنبش امل لبنان روز گذشته به مناسبت چهل و چهارمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران جشنی با حضور «مجتبی امانی» سفیر کشورمان در بیروت، «محمد رعد» رئیس فراکسیون وفاداری به مقاومت در پارلمان لبنان، شیخ «ماهر حمود» رئیس اتحادیه جهانی علمای مقاومت، شماری از مسئولان جنبش امل ، هیئتی از حزب‌الله و نیز نمایندگان پارلمان لبنان و شخصیت‌های برجسته و فعالان این کشور برگزار کرد.

در این مراسم، شیخ ماهر حمود، رئیس اتحادیه جهانی علمای مقاومت به سخنرانی پرداخته و اعلام کرد، انقلاب اسلامی ایران مقاومتی راستین را بنا نهاد که به دنبال وحدت واقعی و صادقانه است. امروز می‌بینیم پیشگویی امام سید موسی صدر که گفته بود قدس شریف به دست مومنان شرافتمند و با عزت آزاد می‌شود در حال تحقق یافتن است. امروز در فلسطین در نابلس و جنین شاهد مقاومتی هستیم که همه موانع را درهم می‌شکند.

شیخ حمود با تاکید بر اینکه فلسطین باید همچنان در راس اولویت‌های امت اسلامی باقی بماند اظهار داشت، انقلاب اسلامی که توسط امام خمینی (ره) بنا نهاده شد، تجدید میثاق علما و وظیفه آنها در مبارزه با ظلم و طاغوت بود. امروز می‌بینیم که با وجود محاصره و جنگ‌های ظالمانه،  رفتار و اصول و ارزش‌های جمهوری اسلامی ایران هیچ تغییری نکرده است.

مجتبی امانی، سفیر کشورمان در لبنان نیز در این مراسم با انجام یک سخنرانی در ابتدا فاجعه زمین‌لرزه مهیب درترکیه و سوریه را به ملت و دولت هر دو کشور تسلیت گفته و با آنها اعلام همبستگی کرده و سپس گفت، تحریم‌هایی که آمریکا و برخی کشورهای دیگر ضد سوریه تحمیل کرده‌اند مانع از رسیدن کمک‌های انسانی به زلزله‌زدگان می‌شود.

وی در ادامه ضمن تشکر از مسئولان جنبش امل برای برگزاری جشن سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران تاکید کرد، قدرت اصلی ایران در موشک‌ها و تسلیحاتی که در اختیار دارد نیست،  بلکه قدرت اصلی ایران در اندیشه آن است؛ اندیشه امام خمینی (ره)، امام موسی صدر، شهید محمدباقر صدر و شهید مرتضی مطهری و .... ما قبل از انقلاب و بعد از آن پیروز اندیشه امام موسی صدر بودیم.

سفیر کشورمان در بیروت تصریح کرد، علی‌رغم محاصره و فتنه‌گری دشمنان اما قدرت ایران بیشتر شده و هر شهیدی که در راه مقاومت می‌دهیم قدرت ما را بیشتر و دشمنان را ضعیف‌تر می‌کند.

مجتبی امانی در ادامه سخنرانی خود با تاکید بر اینکه موضع جمهوری اسلامی ایران در قبال پرونده ریاست‌جمهوری لبنان همان چیزی است که قبلا گفته و باید خود لبنانی‌ها به دور از مداخلات خارجی در این زمینه تصمیم بگیرند، تاکید کرد: امیدواریم که لبنان بتواند بر مشکلات و چالش‌های خود غلبه کند.

قبلان قبلان، نماینده لبنانی  نیز طی یک سخنرانی ضمن تسلیت به مردم سوریه و ترکیه به دلیل مصیبت وارده بر آنها بعد از زلزله مهیب هفته گذشته تاکید کرد که متاسفانه شاهد یک بی‌اخلاقی بزرگ به دلیل رفتارهای دوگانه جامعه جهانی در برابر زلزله‌زدگان ترکیه و سوریه هستیم. سوالی که به وجود می‌آید این است که آیا قربانیان زلزله درجه یک و دو دارند؟

وی در ادامه اظهار داشت که در چهل و چهارمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران، بر بنیان‌گذار این انقلاب، امام راحل و نیز حضرت سید علی خامنه‌ای، مقام معظم رهبری در ایران و شهید مصطفی چمران و امام موسی صدر درود می‌فرستیم.

این نماینده لبنانی در ادامه به مسائل داخلی این کشور اشاره کرده و گفت، لبنان از جهات مختلف تحت فشار، محاصره، تحریم، بداخلاقی رسانه‌ای و سیاسی، فتنه‌افروزی سفارتخانه‌ها و .... قرار دارد. شبکه‌های مختلف خرابکاری در لبنان وجود دارد که توسط سفارتخانه‌ها و کشورهای خارجی اداره می‌شود و هدف آنها ضربه زدن به پایه‌های ساختار اخلاقی و اجتماعی و اقتصادی و مالی لبنان است.

قبلان ادامه داد، چیزی که باید مردم ما بدانند این است که  دشمن یک هدف واحد در منطقه دارد و آن هم خدمت به پروژه صهیونیستی است.بنابراین ما باید هوشیار باشیم وتحت هیچ شرایطی از اصول و ارزش‌های خود عقب‌نشینی نکنیم. از همه شرکای خود در داخل کشور دعوت می‌کنیم تا برای رسیدن به تفاهم جهت انتخاب رئیس جمهوری شایسته و تشکیل دولت با هدف آغاز اصلاحات، پای میز گفتگو بنشینند.

وی در پایان گفت، پایداری ما در این مرحله مانند پایداری و ایستادگی شگفت‌انگیز در زمان جنگ با اشغالگران بود؛ جایی که ملت لبنان با اتحاد خود بر همه نیروهای استکباری پیروز شدند. در این مرحله نیز ما نیاز به همبستگی و اتحاد ملی برای محافظت از کشور و منافع آن داریم.

 

«محمد فنیش» نماینده سابق پارلمان لبنان نیز در این مراسم طی سخنانی اعلام کرد، مقاومت و تهدیدهای آن آمریکایی‌ها را وادار کرد تا در پرونده ترسیم مرزهای دریایی لبنان و فلسطین اشغالی عقب‌نشینی کرده و پیشنهاد دولت لبنان را در این زمینه قبول کنند. ما به متحدان آمریکا در لبنان می‌گوییم که اگر همه دستاوردهای مقاومت از آزادسازی جنوب تا پیروزی در جنگ جولای مقابل دشمن صهیونیستی و مقابله با ابزارهای تکفیری-تروریستی که در راستای منافع دشمن آمریکایی-اسرائیلی در سوریه و کل منطقه عمل می‌کردند، نادیده بگیرید، پس آیا می‌توانید دستاورد بزرگ مقاومت در پرونده مرزبندی دریایی را انکار کنید؟

وی افزود، این مقاومت همچنان ادامه دارد و ما با شهدا تجدید میثاق می‌کنیم که در مقابله با خطر پروژه صهیونیستی و خطراتی که سرنوشت لبنان را تهدید می‌کند هرگز عقب‌نشینی نخواهیم کرد. همین مقاومت در داخل لبنان بسیار انعطاف‌پذیر بوده و با احزاب مختلف بر اساس منافع ملی تعامل می‌کند و هرگز به دنبال سلطه یا قدرت‌طلبی نبوده است.

این نماینده سابق لبنانی تصریح کرد، در صورت وجود یک اراده واحد ملی که منافع کشور را در نظر می‌گیرد ما قادریم به دور از محاسبات خارجی و نفوذ آمریکا و برخی کشورها در منطقه که می‌خواهند بحران‌های لبنان را درهم آمیخته کنند، بر مشکلاتی که پیش روی کشورمان قرار دارد غلبه کنیم. ما از ابتدا خواستار گفتگو و تفاهم برای انتخاب رئیس جمهور بوده‌ایم؛ زیرا به خوبی ماهیت و ترکیب نظام سیاسی خود را می‌شناسیم.

انتهای پیام/