شهرخبر

قبل، حین و بعد از زلزله چه باید کرد؟/ ۱۹ نکته کلیدی

قبل، حین و بعد از زلزله چه باید کرد؟/ ۱۹ نکته کلیدی

زلزله از آن‌دست اتفاقاتی است که به طور غیرمنتظره و در هر زمانی ممکن است رخ دهد، از همین‌رو می‌بایست از برنامه‌ریزی‌ها و اقدامات لازم جهت کاهش صدمات احتمالی زمین‌لرزه آگاه بود و آنها را قبل، حین و بعد از شروع زلزله اعمال کرد.

زمین‌لرزه شامل هرگونه لرزش ناگهانی زمین است که در اثر عبور امواج لرزه‌ای از دل صخره‌های زمین ایجاد می‌شود. این امواجِ لرزه‌ای زمانی ایجاد می‌شوند که نوعی انرژی ذخیره‌شده در پوسته زمین به طور ناگهانی آزاد شود؛ معمولاً هنگامی که توده سنگ‌ها به هم فشار می‌آورند، ناگهان می‌شکنند و روی یکدیگر می‌لغزند. تغییرات جوی، دست‌کاری‌های انسانی در طبیعت و پیشرفت روزافزون فناوری عواملی هستند که در دنیای امروز آسیب‌پذیری جوامع و بروز بلایا را افزایش داده‌اند. آمارهای جهانی از این حوادث و گستره عوارض آن‌ها نشان می‌دهد که اکثر بلایای این‌چنینی اجتناب‌ناپذیر بوده و با تغییراتی در محیط، منابع و جمعیت همراهند و جوامع را نیز به‌شدت تحت‌تأثیر قرار می‌دهند. اینکه بدانیم صدمات ناشی از زلزله را چطور کنترل کنیم، نقش کلیدی در کاهش آسیب‌های جدی‌تر و مدیریت بحران دارد.

 1. مطمئن شوید که یک کپسول آتش‌نشانی، جعبه کمک‌های اولیه، یک رادیو، یک چراغ قوه و باتری‌های اضافی در منزل دارید.
 2. سعی کنید کمک‌های اولیه را بیاموزید.
 3. نحوه قطع گاز، آب و برق را یاد بگیرید.
 4. حتماً با خانواده برنامه‌ریزی کنید که بعد از زلزله، اگر کنار هم نبودید، کجا یکدیگر را ملاقات کنید.
 5. اجسام سنگین را در قفسه‌ها و در ارتفاعات نگذارید، چرا که در هنگام وقوع زلزله، امکان سقوطشان وجود دارد.
 6. اثاثیه سنگین، کمدها و وسایل را به دیوارها یا زمین متصل کنید یا بچسبانید.
 7. در مانورهای زلزله در مدارس یا محل کار خود شرکت کنید تا نحوه مواجهه با این حادثه را یاد بگیرید.

قبل، حین و بعد از زلزله چه باید کرد؟/ ۱۹ نکته کلیدی

 1. در وهله نخست خونسردی خود را حفظ کنید.
 2. اگر داخل خانه هستید، روبه‌روی دیواری نزدیک مرکز ساختمان قرار گیرید، بین چارچوب درها بایستید، زیر صندلی‌های سنگین یا میزهای محکم بروید و از پنجره‌ها و درهای خروجی دوری کنید. سر، صورت و گردن خود را به کمک دست‌ها بپوشانید.
 3. اگر خارج از منزل هستید، در فضای باز و دور از تیرهای برق یا هر چیزی که امکان سقوط آن وجود دارد، بمانید. از نزدیک شدن به ساختمان‌ها بپرهیزید، زیرا احتمال سقوط اشیا از داخل ساختمان یا ریزش خود ساختمان روی شما وجود دارد.
 4. اگر درون اتومبیل هستید، آن را متوقف کنید و تا زمانی که زلزله متوقف شود، داخل ماشین بمانید.
 5. از آسانسور استفاده نکنید زیرا احتمال توقف یا سقوط آن وجود دارد و اگر داخل کابین آسانسور هستید، با اولین توقف از داخل آن خارج شوید.

قبل، حین و بعد از زلزله چه باید کرد؟/ ۱۹ نکته کلیدی

منابع: mtu ، usgs ، britannica

۴۷۲۳۲