شهرخبر

خطیبی: ۳ پیشنهاد سرمربیگری در لیگ برتر داشتم/ سیاسیون دخالت کنند، یک باشگاه به موفقیت می‌رسد

خطیبی: 3 پیشنهاد سرمربیگری در لیگ برتر داشتم/ سیاسیون دخالت کنند، یک باشگاه به موفقیت می‌رسد

مدیرعامل باشگاه مس سونگون ورزقان معتقد است اگر مدیران سیاسی در امور یک باشگاه دخالت نکند، آن باشگاه به موفقیت دست می‌یابد.

رسول خطیبی در گفت‌وگو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری تسنیم، درباره رقم خوردن پنجمین قهرمانی مس سونگون ورزقان در لیگ برتر فوتسال اظهار داشت: باید به بازیکنان و مربیان تیم، مردم ورزقان و کارکنان مس تبریک می‌گویم. از وقتی آمدم، زحماتی کشیده شده بود و تیم در جایگاه چهارم جدول لیگ برتر بود. با این حال مجموعه را اداره کردیم و قهرمانی حاصل آن بود. پنج ستاره شدن مس سونگون نکته ارزشمندی بود و خدا را شکر می‌کنم که سربلند شدیم.

یکدلی سبب قهرمانی مس شد
وی با اشاره به نقش پُررنگ ستاره‌های جوان در این قهرمانی خاطرنشان کرد: 50 درصد تیم ما از مهره‌های بومی و آینده‌دار تشکیل شده بود. قطعاً روی رده‌های پایه کار می‌کنیم و همین کار سبب ادامه قهرمانی‌ها می‌شود. باید به آکادمی مس سونگون بیشتر رسیدگی کنیم تا تیم اصلی مس قوی‌تر شود. صرف نظر از تلاش مربیان و بازیکنان، یکدلی میان اعضای تیم سبب این قهرمانی شد و از حمایت مدیرعامل صنایع ملی مس ایران و سایر عزیزان تشکر می‌کنم.

افتخار می‌کنیم بازیکن ما از باشگاه‌های اروپایی پیشنهاد دارد
مدیرعامل باشگاه مس سونگون درخصوص وضعیت همکاری این باشگاه با اسماعیل تقی‌پور و نیز انتقال سالار آقاپور به اسپانیا بیان کرد: جلسه‌ای با تقی‌پور خواهیم داشت تا او برنامه‌های خود را برای ادامه همکاری ارائه کند و قدرتمندتر از امسال، برای قهرمانی لیگ قهرمانان آسیا بجنگیم. آقاپور پیشنهادهایی دارد و این هفته با او هم صحبت می‌کنیم. جلوی پیشرفت بازیکنی را که برای ما زحمت کشیده، نمی‌گیریم و دریافت پیشنهاد از باشگاه‌های اروپایی باعث افتخار باشگاه ماست.

رسول خطیبی , تیم فوتسال مس سونگون , فوتسال , تیم ملی فوتبال ایران ,

3 پیشنهاد برای سرمربیگری در لیگ برتر داشتم
خطیبی در پاسخ به این پرسش که آیا پیشنهاد سرمربیگری در لیگ برتر دارد یا خیر،‌ تصریح کرد: هیچ‌وقت نمی‌خواستم در این باره صحبت کنم، اما تاکنون سه پیشنهاد از تیم‌های لیگ برتری داشتم و هنوز پیشنهاد دارم. از مدیران این باشگاه‌ها تشکر می‌کنم، اما به‌خاطر این مجموعه زحمت کشیده شده بود.

ساختار فوتبال ما ایراد دارد
وی درباره مسابقات لیگ برتر فوتبال و حاشیه‌های آن عنوان کرد: ساختار فوتبال ما ایراد دارد و ابتدا باید به این موضوع بیندیشیم. تنها سه یا چهار باشگاه ما زیرساخت‌های مناسبی دارند. آنها بازیکنان میلیاردی جذب می‌کنند، اما خیلی چیزها ندارند. هیچ مدیری برای ساختار کار نمی‌کند و فقط به دنبال نتیجه است. بازی‌های لیگ را گاهی نگاه می‌کنم و به نظرم بازیکنان خوبی دارند. با این حال حاشیه‌هایی ایجاد می‌شود که در شأن فوتبال ما نیست.

مربی پنجم یا ششم هم به داور اعتراض می‌کند؛ فدراسیون فوتبال برخورد کند
مدیرعامل باشگاه مس سونگون با انتقاد از برخی مربیان فوتبال ایران به تسنیم گفت:‌ مربیان کارهایی می‌کنند که در شأن فوتبال ما نیست و فدراسیون فوتبال باید با آنها به شدت برخورد کند. مربی پنجم یا ششم تیم حرکاتی در اعتراض به داوری می‌کند که در هیچ‌جای دنیا نمی‌بینیم. در فوتبال اروپا فقط سرمربی کنار خط می‌آید و دستیارانش از روی نیمکت بلند نمی‌شوند.

به مریبان داخلی امکانات بدهیم، در تیم ملی موفق می‌شوند
خطیبی در مورد نیمکت بلاتکلیف تیم ملی ایران و بحث درباره گزینه‌های داخلی و خارجی اظهار داشت: ما بهترین امکانات را در اختیار مربیان خارجی می‌گذاریم. با این حال وقتی تیم ملی را به یک مربی داخلی می‌دهیم، سنتی پیش می‌رویم. مربیان داخلی به فکر مسائل ساختاری مانند زمین و پول هستند و 80 درصد تمرکز آنها روی مسائل غیرفوتبالی است. اگر همان امکاناتی که به مربیان خارجی می‌دهیم را در اختیار مربی داخلی بگذاریم، مربی ایرانی حتماً می‌تواند موفق شود.

رسول خطیبی , تیم فوتسال مس سونگون , فوتسال , تیم ملی فوتبال ایران ,

می‌بینم چه فشارهایی در مجموعه‌های دولتی وجود دارد
وی درباره تفاوت میان مربیگری و مدیریت تصریح کرد: هر دو کار سخت هستند. در مربیگری من کار خودم را انجام می‌دادم، اما مدیریت، آنهم در مجموعه‌های دولتی دشوار است. شرایط برای باشگاه‌های خصوصی فرق می‌کند، اما می‌بینم چه فشارهایی در مجموعه‌های دولتی وجود دارد، چون آدم‌های سیاسی می‌خواهند دخالت کنند. من همیشه کار خودم را انجام می‌دهم و اجازه نمی‌دهم کسی در کارم دخالت کند، اما مدیرانی را می‌بینم که در کارشان دخالت می‌شود.

اجازه ندهیم سیاسیون دخالت کنند، باشگاه موفق می‌شود
مدیرعامل مس سونگون در ادامه تصریح کرد: از آقایان سیاسی می‌خواهم در کار خودشان باشند و ورزشی‌ها کار خودشان را انجام دهند. خیلی‌ها دستور این افراد را انجام می‌دهند، اما من کار خودم را می‌کنم و نمی‌ترسم. اگر اینجا نباشد، حرفه دیگری دارم. مدیران عمدتاً سیاسی هستند و چون مربیان نمی‌توانستند خواسته‌های آنها را برآورده کنند، فشاری زیادی متحمل می‌شدند. ما تنها باشگاهی هستیم که مربیان خودمان را در هیچ رشته‌ای تغییر ندادیم. به این خاطر به این کار (مدیریت) آمدم تا ثابت کنم اگر از سرمربیان حمایت کنیم و اجازه ندهیم سیاسیون در باشگاه دخالت کنند، باشگاه موفق می‌شود.

کمترین بودجه را میان باشگاه‌های صنعتی داریم
خطیبی در پاسخ به این پرسش که آیا باشگاه مس سونگون نیز مانند سایر باشگاه‌های صنایع ملی مس دچار مشکلات مالی شده یا خیر، بیان کرد: ما 10 تیم در حوزه‌های مختلف داریم که اکثر آنها حرفه‌ای هستند. فوتبال و والیبال را به رشته‌های زیرمجموعه باشگاه اضافه کردیم، اما کمترین بودجه را میان باشگاه‌های صنعتی داریم. فکر نکنید بودجه مس رقمی بالاست. مس سونگون 59 میلیارد تومان برای 10 رشته بودجه دارد که آن را مدیریت کردیم و موفق بوده‌ایم. یک تیم لیگ دسته اولی 50 میلیارد هزینه می‌کند.

انتهای پیام/