شهرخبر

تلاش آمریکا برای رد دخالت این کشور در انفجار خطوط لوله گاز روسیه

تلاش آمریکا برای رد دخالت این کشور در انفجار خطوط لوله گاز روسیه

در حالی که دومای روسیه خواستار بررسی تحقیقات سیمور هرش، روزنامه‌نگار آمریکایی درباره عملیات انفجار خطوط لوله نورد استریم در دریای بالتیک از سوی سازمان ملل شد، پنتاگون و وزارت خارجه آمریکا سعی دارند مشارکت واشنگتن در این عملیات خرابکارانه را رد کنند.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از خبرگزاری «تاس»، ویچسلاو والودین، رئیس دومای دولتی  اعلام کرد که پارلمان روسیه پس از تحقیقات سیمور هرش، روزنامه نگار آمریکایی در مورد انفجارهای رخ داده در ماه سپتامبر گذشته در خطوط لوله گاز نورد استریم و نورد استریم 2 (خطوط لوله جریان شمالی)، درخواستی را برای رسیدگی به این موضوع برای سازمان ملل متحد آماده خواهد کرد. 

وی روز گذشته در نشست دوما گفت: باید درخواستی را آماده کنیم و اجازه دهیم سازمان ملل با این موضوع برخورد کرده و فکر کند که چگونه باید جو بایدن [رئیس جمهور ایالات متحده] و کسانی که جنگ علیه روسیه اعلام کرده و خطوط لوله گاز، زیرساختارهای انرژی بین المللی را منفجر کردند، به دادگاه کشانده و آنها را محکوم کنند. 

والودین خواستار ارزیابی اقدامات ایالات متحده توسط سازمان ملل شد. وی همچنین بر لزوم محاکمه کسانی تاکید کرد که پیش از این نیز در افغانستان، سوریه، لیبی و عراق جنگ به راه انداختند.

سیمور هرش، روزنامه‌نگار معروف آمریکایی که متخصص در روزنامه‌ نگاری تحقیقی است، به تازگی مقاله‌ای درباره دخالت ایالات متحده در انفجارهای صورت گرفته در خطوط لوله گاز نورد استریم و نورد استریم 2 منتشر کرده است. وی روز چهارشنبه، 8 فوریه تحقیقات خود را منتشر کرد که در آن نشان داده که غواصان آمریکایی مواد منفجره را در زیر خطوط لوله گاز در طول تمرینات ناتو کار گذاشته و سپس نروژی‌ها آنها را فعال کردند.

هرش روز پنجشنبه با اظهار نظر در مورد گزارش رسانه‌های روسی مبنی بر دعوت وی به دومای دولتی، رد نکرد که ممکن است در آینده به روسیه بیاید و در دومای دولتی سخنرانی کند. این محقق آمریکایی در این باره به خبرگزاری تاس گفت: «این موضوع دور از ذهن نیست، اما به این زودی‌ها اتفاق نخواهد افتاد».

وی با بیان اینکه مسکو در ماه ژوئن بسیار بهتر از ماه فوریه است، تاکید کرد: در حال حاضر به دلیل تنش در روابط دو کشور، "زمان بسیار حساسی" برای موافقت با سفرهای خارجی از این قبیل است. سیمور هرش یادآور شد که برای سال‌های زیادی او "دعوت برای سخنرانی عمومی در کنگره آمریکا را نیز رد کرده" زیرا ترجیح می‌دهد از جهان سیاست دور بماند.

علاوه بر این، این روزنامه نگار افزود که پس از انتشار مقاله، چندین تماس از کنگره دریافت کرده است. او گفت: «بعضی از سناتورها تاکنون با من تماس گرفتند و من به آنها توضیح دادم که این مشکل آنهاست نه من.»

سیمور هرش یک روزنامه‌نگار تحقیقی آمریکایی است که در سال 1970 جایزه پولیتزر را برای گزارش خود در مورد کشتار جمعی در طول جنگ ویتنام دریافت کرد. علاوه بر این، هرش نخستین نفری بود که درباره بدرفتاری ارتش آمریکا با اسرای عراقی در زندان ابوغریب بطور علنی صحبت کرد.

سیمور هرش روز چهارشنبه در گزارشی تحقیقات نشان داده که غواصان آمریکایی در جریان تمرینات ناتو، چطور  مواد منفجره را در زیر خطوط لوله گاز کار گذاشته و سپس نروژی ها آنها را فعال کردند. از دیدگاه این روزنامه نگار، انگیزه کاخ سفید از چنین اقدامی آن بود که آلمان را مجبور به ارائه حمایت نظامی و مالی از اوکراین کند.

وی افزود که بایدن پس از 9 ماه گفتگوی محرمانه با تیم امنیت ملی در مورد این اقدام خرابکارانه سری تصمیم گرفت. و در این رابطه، مسئله اصلی خلاص شدن از شر هر نوع شواهدی بود که می توانست آمریکا را به این اقدام مرتبط کند. به عقیده هرش، آنها از عهده این وظیفه به خوبی برآمدند.

پس از این گزارش،  در ایالات متحده هرگونه دخالت در انفجارهای «نورد استریم» را تکذیب کردند. پنتاگون پس از انتشار تحقیقات هرش، بلافاصله دخالت آمریکا در این قضیه را رد کرد.

شب گذشته،  پنجشنبه، ند پرایس، رئیس دفتر مطبوعاتی وزارت امور خارجه آمریکا نیز اعلام کرد که ایالات متحده دست داشتن در انفجار خطوط لوله گاز نورد استریم و نورد استریم 2 را رد کرده و توضیحات قبلی خود در این زمینه را موثق و کامل می‌داند.

وی در پاسخ به این سئوال که آیا معتقد است اظهارات مقامات آمریکایی در خصوص عدم دخالت در انفجارهای نورد استریم با توجه به انتشار مقاله سیمور هرش،  که مدعی شده واشنگتن پشت این خرابکاری بوده است، معتبر است؟ پرایس پاسخ داد: "من کاملاً اینطور فکر می‌کنم. و دوباره این موضع گیری را در اینجا تکرار می‌کنم."

وزارت امور خارجه نروژ نیز اظهارات سیمور هرش، روزنامه نگار آمریکایی مبنی بر دخالت این کشور در عملیات انفجار خطوط لوله گاز نورد استریم را دروغ دانست. این وزارتخانه تاکید کرد: «این اتهامات پوچ و دروغ است.»

این در حالی است که پورتال ردیابی پروازها Flightradar24 حضور یک فروند هواپیمای آمریکایی در نزدیکی محل انفجار نورد استریم را ثبت کرده است. 

طبق این اطلاعات، پرواز یک فروند هواپیمای شناسایی آمریکایی از نوع P-8A Poseidon به دنبال وقوع انفجار در خط لوله گاز نورد استریم در منطقه دریای بالتیک در تاریخ 26 سپتامبر ثبت شده است. این پورتال یادآور شده، هواپیمای آمریکایی از اقیانوس اطلس به پرواز درآمد و پس از عبور از دانمارک به سمت این منطقه پرواز کرد. سپس هواپیمای شناسایی بر فراز لهستان از هواپیمای تانکر KS-135R سوخت گیری کرد.

در تاریخ 26 سپتامبر سال 2022 گذشته، نشتی در خطوط لوله گاز نورد استریم و نورد استریم 2 کشف شد. روز بعد، سرویس امنیتی سوئد وقوع انفجار در منطقه خطوط لوله را تایید کرد.  آثاری از مواد منفجره نیز در محل حادثه پیدا شد و کشورهای غربی تحقیقاتی را در این زمینه آغاز کردند. به روسیه اجازه شرکت در این تحقیقات را ندارد. 

انتهای پیام/