شهرخبر

تورم و خطر جنگ بزرگترین نگرانی‌های این روزهای شهروندان آلمانی

تورم و خطر جنگ بزرگترین نگرانی‌های این روزهای شهروندان آلمانی

نتایج یک بررسی نشان می‌دهد که اکثر شهروندان آلمانی تورم و خطر وقوع جنگ جدیدی را به عنوان بزرگترین تهدید ارزیابی می‌کنند.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از روزنامه "تاگس اشپیگل" آلمان، موسسه "آلنزباخ" گزارش امنیتی 2023 را مشترکا با مرکز استراتژی و مدیریت عالی در برلین ، پایتخت آلمان ارائه کرده است.

این گزارش امنیتی از سال 2011 احساسات جمعیت آلمان را می سنجد. بر این اساس حالا ترس از جنگ دوباره در بین مردم آلمان نقش می بندد. بر این اساس 80 درصد آلمانی ها نگران جنگ و افزایش قابل توجه تورم هستند.

بر این اساس روسیه به عنوان بزرگترین تهدید برای صلح در جهان شناخته می شود. 82 درصد آلمانی‌های غربی و 73 درصد آلمانی‌های شرقی به این موضوع این گونه نگاه می‌کنند. چین با 60 درصد دومین تهدید بزرگ است، در حالی که 52 درصد از آلمانی ها کره شمالی را سومین تهدید بزرگ می دانند. در سال 2018، تنها 28 درصد روسیه را بزرگترین تهدید می‌دانستند.

در مقابل، در سال 2019 ایالات متحده توسط 61 درصد از افراد مورد بررسی به عنوان بزرگترین تهدید برای صلح جهانی توصیف شد. رنه کوچر، مدیر مؤسسه آلنزباخ توضیح می دهد: آن زمان، زمان دونالد ترامپ بود. آنچه قابل توجه است این است که حتی امروز، تنها 26 درصد از آلمان شرقی ها ایالات متحده را شریک قابل اعتمادی می دانند.

نتایج این گزارش نشان می دهد تمایل به کمک به دفاع از یکی دیگر از کشورهای عضو ناتو مطابق با تعهدات اتحاد ناتو در شرایط اضطراری نیز در شرق به میزان قابل توجهی کمتر از غرب است. 48 درصد از مردم آلمان غربی معتقدند که آلمان باید در چنین عملیات نظامی شرکت کند. در شرق کشور، تنها 30 درصد از افراد مورد بررسی فکر کردند که در صورت حمله ، ایستادن در کنار یکی از شرکای ناتو درست است.

بر این اساس در سراسر کشور، در مجموع 45 درصد از جمعیت موافق این هستند که آلمان در چنین موردی به تعهدات خود در ناتو عمل کند. 35درصد از شرکت کنندگان در نظرسنجی گفتند که بهتر است از آن خودداری کنیم. از هر پنج نفر یک نفر در این مورد تصمیم نگرفته بود.

نتایج این بررسی نشان می دهد وقتی صحبت از دفاع از کشورهای بالتیک به میان می‌آید، تأیید حتی کمتر است. بر این اساس اگر روسیه به استونی، لتونی یا لیتوانی حمله کند، تنها 40 درصد معتقدند که آلمان باید مداخله نظامی کند، در حالی که 39 درصد ترجیح می‌دهند آلمان کنار بماند.

کوچر می گوید، با این حال، اکثریت جمعیت از عضویت آلمان در ناتو حمایت می کنند. وی تاکید کرد: ما می خواهیم زیر سپر محافظ باشیم، اما به درون آن کشیده نشویم، بنابراین جامعه تقریباً منعکس کننده بحث های سیاسی در برلین است.

بر این اساس آلمانی‌ها بیش از همه از تورم احساس تهدید می کنند و 67 درصد نگران آن هستند. برای 47 درصد، درگیری‌های نظامی که آلمان می‌تواند مستقیماً در آن دخالت داشته باشد، تهدیدی شخصی است، برای 46 درصد، از دست دادن درآمد بزرگترین است.

بر اساس نتایج این بررسی با این حال از آغاز جنگ روسیه، ترس از استفاده روسیه از سلاح های هسته ای کاهش یافته است. در اکتبر 2022، 45 درصد از آلمانی ها هنوز این خطر را بالا ارزیابی می کردند، اما اکنون این خطر تنها 34 درصد از طرف شهروندان آلمانی احساس می شود.

در سال 2021، تنها ده درصد از آلمانی‌ها احساس خطر مستقیم ( از وقوع یک جنگ داشتند .( در ابتدای سال 2023 47 درصد این نظر را دارند. برای اولین بار در دهه ها، اکثریت 67 درصدی موافق سرمایه گذاری بیشتر در ارتش آلمان هستند.

نتایج در رابطه با ناتو واقعاً قابل توجه است. بر اساس این مطالعه 86 درصد از عضویت آلمان در ناتو حمایت می کنند. با این وجود، 35 درصد از آلمانی ها موافق خروج از ائتلاف هستند، 20 درصد نیز بلاتکلیف هستند.

"رودریش کیزوتر"، سیاستمدار خارجی حزب دموکرات مسیحی اولاف شولتز، صدر اعظم آلمان را به خاطر این واقعیت سرزنش می کند که بسیاری از مردم تعهدات ائتلاف تحت معاهده ناتو را رد می کنند. او به گروه رسانه‌ای بایرن گفت: این واقعیت که ظاهراً 40 درصد از آلمانی‌ها ماده 5 را جدی نمی‌گیرند و بنابراین یک اصل اساسی نظم امنیتی اروپا و فراآتلانتیک را زیر سؤال می‌برند، تا حد زیادی به ارتباطات سیاسی ناکافی و معکوس صدراعظم آلمان نسبت داده می‌شود. وی تاکید کرد: این خود صدراعظم فدرال آلمان بود که همبستگی ائتلاف را از ماده 5 زیر سوال برد، که در آن ایالات متحده را مجبور کرد با تحویل آبرامز به اوکراین موافقت کند.

انتهای پیام/