شهرخبر

تولید سالانه ۷۰ میلیارد نخ سیگار در ایران/ لزوم افزایش مالیات بر دخانیات

تولید سالانه 70 میلیارد نخ سیگار در ایران/ لزوم افزایش مالیات بر دخانیات

معاون بهداشت وزارت بهداشت با بیان اینکه سالانه ۷۰ میلیارد نخ سیگار در کشور تولید می‌شود، گفت: ارزان‌ترین سیگار در ایران به فروش می‌رسد و متاسفانه مالیات بر سیگار در کشور ما جدی گرفته نمی‌شود.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم، حسین فرشیدی در نشست خبری امروز که به مناسبت دهه فجر در ستاد وزارت بهداشت برگزار شد، اظهار کرد: امروزه شکل جدیدی از اجرای برنامه پزشکی خانواده مطرح است که موجب انقلابی جدید در نظام سلامت می‌شود و در آینده از آن بسیار خواهید شنید.

وی استانداردسازی خدمات، پیشگیری از بیماری‌ها و کاهش هزینه از جیب مردم را سه هدف اصلی اجرای برنامه پزشکی خانواده دانست و افزود: ما به دنبال سه نتیجه و حادثه مهم از اجرای این برنامه هستیم که اولین آن استانداردسازی خدمات است. دومین هدف ما پیشگیری از گسترش بیماری‌هاست که در دنیا به عنوان خدمات پیشرفته سلامت به مردم ارائه می‌شود. هدف سوم هم کاهش بار مالی بیماران یا پرداختی‌ها از جیب بیماران است.

معاون بهداشت وزارت بهداشت بیان کرد: در حال حاضر علاوه بر برنامه‌ریزی برای اجرای سراسری برنامه پزشکی خانواده، در حال رایزنی با کمیسیون تلفیق، نمایندگان مجلس و سازمان برنامه و بودجه برای اختصاص اعتبارات لازم به این برنامه هستیم.

فرشیدی در پاسخ به پرسشی درباره سوابق اجرایی برنامه پزشکی خانواده و میزان امیدواری وزارت بهداشت به اجرای کشوری آن، یادآور شد: واقعیت این است که در اجرای این برنامه نباید خودمان را با کشورهای غربی مقایسه کنیم. ما یک شبکه بهداشت داریم که مجری برنامه خواهد بود و یک مساله مهم به نام فرهنگسازی که باید به کمک اجرای برنامه بیایند.

فرهنگسازی قوی، پیش نیاز اجرای کشوری پزشکی خانواده

وی اضافه کرد: مردم باید بدانند و بپذیرند که اگر قرار است خدمات استاندارد سلامت دریافت کنند باید از مسیر تعیین شده و استاندارد به سمت دریافت این خدمات بروند. یعنی بیمار باید اول به پزشک خودش مراجعه کند و سپس در صورت نیاز به سطوح بالاتر ارجاع شود؛ بنابراین پیش نیاز اجرای پزشکی خانواده فرهنگسازی قوی در جامعه است.

معاون بهداشت وزارت بهداشت با بیان این که تمام مسئولان از جمله نمایندگان مجلس و وزرا هم باید پزشک خانواده داشته باشند، گفت: پذیرش و مطالبه جامعه از برنامه بسیار مهم است. برنامه پزشکی خانواده ابتدا باید به صورت داوطلبی شروع شود و با ارائه مشوق برای کسانی که از کانال پزشکی خانواده به مراکز ما مراجعه می‌کنند، روند اجرا توسعه‌یافته و تسهیل شود.

فرشیدی افزود: یکی از مشوق‌ها این می‌تواند باشد که بیمار وقتی به بیمارستان ارجاع شد درگیر حواشی و سرگردانی نشود و نسبت به او با برخورد ویژه رفتار شود. البته نظام ارجاع هم اکنون در بسیاری از استان‌ها آغاز شده و کمیته مخصوصی نیز در معاونت بهداشت برای الکترونیکی سازی خدمات در این برنامه تشکیل شده است.

وی ادامه داد: تامین مالی برنامه از طرف دولت و مجلس، تامین پزشک برای اجرای کشوری برنامه و ارجاع الکترونیک که البته آغاز شده است، مهم ترین چالش‌های پزشکی خانواده می‌تواند باشد. خوشبختانه با سازمان برنامه و بودجه در بحث تامین مالی برنامه به میزان زیادی توافق شده است.

وی در پایان این بخش از سخنانش بهره گیری از توان بخش خصوصی را مهم اعلام و تصریح کرد: نحوه مشارکت بخش خصوصی و خرید خدمت از این بخش در پزشکی خانواده بسیار مهم است. برای نتیجه گیری بهتر از برنامه، سازمان نظام پزشکی و بخش خصوصی باید وارد اجرای کشوری برنامه پزشکی خانواده شوند.

مرگ و میر سالانه 60 هزار نفری ناشی از مواد دخانی در ایران

وی با اشاره به مرگ و میر سالانه 60 هزار نفری مواد دخانی در ایران گفت: ارزان ترین سیگار در ایران به فروش می‌رسد. در حالی که مالیات بر سیگار حتی در کشورهای همسایه ما بسیار بالاست. منابع علمی زیادی وجود دارد که با افزایش قیمت سیگار و دریافت مالیات سنگین، مصرف کاهش می‌یابد ولی متاسفانه مالیات بر سیگار در کشور ما جدی گرفته نمی‌شود.

معاون بهداشت وزارت بهداشت یادآور شد: می‌گویند اگر قیمت سیگار را زیاد کنیم افراد به سمت مصرف سایر مواد سوق پیدا می‌کنند، در حالی که خود دخانیات منفذ ورود به انواع مواد مخدر است. سالانه 70 میلیارد نخ سیگار در کشور تولید می‌شود. بنابراین از نمایندگان مجلس درخواست می‌کنیم مالیات 6 هزار میلیاردی فعلی سیگار را که فقط 60 درصد آن به بخش سلامت اختصاص می‌یابد، حداقل تا 40 هزار میلیارد تومان بالا ببرند تا اثربخشی داشته باشد.

تولید داخلی واکسن‌های بخش بهداشت

معاون بهداشت وزارت بهداشت واکسیناسیون را یکی از اهرم‌های کنترل بیماری‌های واگیر در دنیا و کشور دانست و گفت: بیماری‌هایی نظیر سرخک، سل، فلج اطفال با واکسیناسیون داخلی کنترل شدند. از نتایج این واکسیناسیون ریشه کنی فلج اطفال در کشور طی سال‌های متمادی است. این اقدامات در حرف آسان به نظر می‌رسد ولی در واقع کارهای بسیار سختی است که انجام شده‌اند.

فرشیدی بیان کرد: کشورهای اطراف ما هنوز بیماری فلج اطفال دارند. ما هر ساله در پایگاه‌های مرزی واکسن اضافه به افراد می‌زنیم تا این مخاطرات را رفع کنیم. برای تولید داخلی واکسن‌های مورد نیاز حوزه بهداشت از جمله پنوموکوک و روتاویروس دو موسسه داخلی در حال برنامه ریزی هستند که امیدواریم تا دو سال آینده به نتیجه برسند. مطالعات برای تولید واکسن اچ پی وی نیز در حال انجام است تا میزان دُز تزریقی و بهترین سن افراد برای تزریق آن، معین شود.

کمبود نیروی 60 هزار نفری در بخش بهداشت

وی با بیان این که هم اکنون در حوزه بهداشت 131 هزار نیرو فعال هستند ولی نیاز ما بیش از180 هزار نیروست، بیان کرد: از مجموع 131 هزار نیروی فعلی بسیاری خرید خدمت هستند و امیدواریم برای سال 1402 بتوانیم 50 درصد از 25 هزار استخدامی اعلام شده را جذب بخش بهداشت کنیم.

معاون بهداشت وزارت بهداشت در پاسخ به پرسشی درباره شکایات مردم از کیفیت نان‌های تولیدی، گفت: نسخه جدید سند ملی امنیت غذایی در حال تدوین است و این سند به زودی در شورای عالی سلامت به تصویب می‌رسد. در این سند به دو امر مهم یعنی تامین غذا و دیگری سلامت غذایی، تاکید شده است.

فرشیدی افزود: باید در شیوه زندگی تجدید نظر کرد. شیوه زندگی مهم‌ترین ریشه بسیاری از بیماری‌های غیرواگیرها و تغذیه یکی از فاکتورهای مهم بیماری‌هاست. ریزمغذی‌ها و ویتامین‌ها باید در مواد غذایی از جمله نان به ویژه برای گروه‌های هدف مثل زنان باردار و کودکان، موجود باشد.

وی اعلام کرد: سند ملی امنیت غذایی تمام بخش‌های مهم از جمله بهداشت، کشاورزی، صنعت ، آب و فاضلاب، صنعت و سایر بخش‌ها را برمی‌گیرد.

بودجه متفاوت بهداشت در سال جدید

معاون بهداشت وزارت بهداشت بودجه بخش بهداشت را در سال جدید متفاوت از سال‌های گذشته اعلام کرد و گفت: بودجه 1402 با بودجه 1401 کاملا متفاوت خواهد بود. در بودجه 1401 نیز به دلیل نگاه ویژه دولت به بخش بهداشت، تغییرات خوبی صورت گرفت. اعتبارات ساخت پروژه‌های بهداشتی در بودجه 1401 به طور کل عوض شد.

فرشیدی با بیان این که در سال جدید بخش مهمی از بودجه حوزه بهداشت به برنامه پزشکی خانواده اختصاص خواهد یافت، اضافه کرد: تا پایان امسال حدود 2000 واحد بهداشتی به بهره برداری می‌رسد. 246 پروژه بهداشتی نیز در دهه فجر امسال بهره برداری خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: پیش بینی ما این است که 1402 از نظر بودجه سال خوبی برای بهداشت باشد. اگر اعتبارات لازم تخصیص یابد قادر خواهیم بود نیروهای مورد نیاز برنامه‌های بخش بهداشت از جمله پزشکان خانواده را جذب کنیم.

وضعیت خوب ایران در موج هشتم کرونا

وی با مقایسه وضعیت ایران با سایر کشورها در موج هشتم کرونا و سویه جدید این بیماری در دنیا گفت: پیش‌بینی این بود که موج هشتم در بهمن اتفاق بیفتد. چون هم بلوک شرق و هم بلوک غرب در دنیا درگیر ویروس جدید شدند. کشورهایی نظیر بزریل، آرژانتین، آلمان و فرانسه درگیری شدیدی با سویه جدید داشتند اما خوشبختانه به دلیل واکسیناسیون گسترده، موج هشتم در کشور با موج‌های قبلی اصلا قابل مقایسه نبود و پیک ایجاد نکرد.

معاون بهداشت وزارت بهداشت با بیان این که موج هشتم کرونا با کشف سویه جدید اتفاق قابل توجهی در ایران رقم نزد، گفت: علائم در سویه جدید کم است و افراد کمتر به بیمارستان‌ها مراجعه کردند و آمار بستری‌ها کم بود. امیدواریم که با ادامه همین روند اسفندماه پیک کرونا نداشته باشیم.

فرشیدی با تاکید بر این که رعایت توصیه‌های بهداشتی از جمله استفاده از ماسک و رعایت پروتکل‌ها، همچنان توصیه اصلی ماست که مردم باید به آن‌ها توجه کنند، گفت: استفاده از ماسک به ویژه توسط افرادی که علائم بیماری دارند ضروری است. استراحت در منزل نیز هنگام درگیری با بیماری بسیار مهم است. سویه جدید کرونا نیاز به داروی خاصی ندارد و استفاده از آنتی‌بیوتیک در بیماری‌های ویروسی جایگاهی ندارد.

انتهای پیام/