شهرخبر

افزایش تعداد جانباختگان زمین لرزه در ترکیه و سوریه/ مرگ ۹ هزار و ۵۰۰ نفر تایید شد

افزایش تعداد جانباختگان زمین لرزه در ترکیه و سوریه/ مرگ ۹ هزار و ۵۰۰ نفر تایید شد

یورو نیوز فارسی نوشت: با گذشت سه روز از زلزله ۷.۸ ریشتری که بخش‌های گسترده‌ای از ترکیه و سوریه را لرزاند، عملیات امداد رسانی برای نجات قربانیان همچنان ادامه دارد.

مقامات تا کنون از کشته‌شدن دستکم. ۸ هزار و ۷۰۰ نفر خبر داده‌اند، این در شرایطی است که با توجه به محبوس بودن شمار زیادی از افراد در زیر آوار برآورد می‌شود این رقم افزایش بیابد.

افزایش تعداد جانباختگان زمین لرزه در ترکیه و سوریه/ مرگ ۹ هزار و ۵۰۰ نفر تایید شد

همزمان کاروان‌های امدادی و محموله‌های کمکی از دیگر کشورها وارد خاک ترکیه شده‌اند. در حالی که در سوریه و در منطقه تحت کنترل مخالفان نبود امکانات کمک‌رسانی باعث کندی شدید عملیات امداد شده است.

مسابقه با زمان در هوای زیر صفر؛ خطر سرمازدگی در کمین افراد زیر آوار

در پی سرمای شدید هوا و کندی عملیات نجات، نگرانی‌ها برای جان افرادی که هنوز زیر آوار هستند افزایش پیدا کرده است. این در حالی است که امدادگران هنوز نتوانسته‌اند به تمامی مناطق زلزله‌زده در ترکیه و سوریه دسترسی پیدا کنند.

مریم اصلان، سخنگوی نهاد خیریه آکسفام در ترکیه، گفت: «سرما وجود دارد دارد، اما زمان نیز به سرعت در حال گذشتن است. وقتی هوا سرد است، تلاش‌ها برای نجات بیشتر تحت تاثیر قرار می‌گیرد.»

او اضافه کرد: «هنوز مناطقی وجود دارد که مردم سعی می‌کنند با دستانشان آواربرداری کنند. تیم های امداد هنوز نتوانسته‌اند به همه جا برسند. این خیلی خیلی دشوار است. ما با زمان در حال مسابقه هستیم.»

یک جبهه هوای سرد و مرطوب در منطقه دمای هوا را به شدت کاهش داده است. پیش‌بینی می‌شود روز چهارشنبه دما در بخش‌های زلزله‌زده ترکیه و سوریه به چندین درجه زیر صفر کاهش یابد وبارش باران و برف ادامه داشته باشد. امری که زنده‌ماندگان زیر آوار را در خطر سرمازدگی قرار می‌دهد.

مقامات ترکیه و سوریه می‌گویند تعداد قربانیان زلزله ویرانگر این دو کشور در حال حاضر به ۹ هزار و ۴۲۷ نفر رسیده است.

ترکیه روز چهارشنبه اعلام کرد تا به امروز مجموع جانباختگان در این کشور ۶ هزار و ۹۵۷ نفر بوده‌اند و دستکم ۳۴ هزار و ۸۱۰ نفر دیگر نیز زخمی شده‌اند.

در سوریه نیز مرگ ۲ هزار و ۵۳۰ نفر در مناطق تحت کنترل دولت و مخالفان تایید شده و در مجموع ۴ هزار و ۶۵۴ نیز مجروح شده‌اند.

نهادهای امدادرسانی هشدار داده‌اند که این ارقام احتمالاً افزایش می‌یابد چرا که بسیاری هنوز در زیر آوار هستند.

271