شهرخبر

آخرین خبرها از زلزله ترکیه؛ افزایش فوتی‌ها به بیش از ۸۷۰۰ تن/ جاری شدن سیل در «هاتای» ترکیه

منابع خبری مجموع آمار جان‌باختگان زمین‌لرزه در ترکیه و سوریه را تاکنون ۸۷۶۴ تن اعلام کرده‌اند و تجزیه آمارها نشان می‌دهد که تاکنون مرگ دست‌کم ۶۲۳۴ نفر در ترکیه و ۲۵۳۰ نفر نیز در سوریه گزارش شده است.

تلکس

به گزارش تازه‌نیوز، همچنین آمارهای رسمی نشان می دهد که شمار مصدومان در ترکیه به ۳۷ هزار و ۱۱ تن افزایش یافته و در سوریه نیز ۴۶۵۴ مصدوم شناسایی شده است. در همین حال رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه در جنوب شرقی این کشور به مدت سه ماه وضعیت فوق العاده اعلام کرده است.

به نقل از ایسنا، به گفته اردوغان، ۱۰ استان در محدوده زلزله هستند. او همچنین اعلام کرد که تاکنون پیشنهاد کمک از ۷۰ کشور جهان به ترکیه رسیده است.

وضعیت در چند شهر زلزله‌زده ترکیه

در آدانا، ابزارها و ماشین های سنگین در طول شب به کار گرفته شدند تا کسانی که در زیر تلی از آوارهای بتنی هنوز زنده هستند، بیرون بکشند. گاهی هم صدای “الله اکبر” به گوش می رسد که نشان می دهد فردی زنده از زیر آوار بیرون کشیده شده است.

در آدانا شمار زیادی بی خانمان شده اند. آنها و دیگر شهروندان می ترسند که به دلیل پس لرزه ها به محل زندگی شان برگردند. سه شنبه صبح، ترافیک در بزرگراهی که به شهر قهرمان مرعش (یا ماراش) می رسد، قفل شده بود. تعداد اندکی از گروه‌های نجات توانسته اند به این ناحیه از جنوب ترکیه بیایند.

به گزارش رویترز، در استان هاتای در جنوب این کشور نیز صدای یک زن از زیر کوهی از آوار شنیده شده است. به گفته فردی که صحنه حضور دارد، افراد از زیر آوار درخواست کمک می کنند ولی کسی به دادشان نمی رسد. در شهر عثمانیه نیز که نزدیک مرکز زلزله است، بارش باران شدید کار امدادگران را مختل کرده است. برق این شهر هم همزمان با سرما و باران، قطع شده است.

صاحب یکی از هتل های این شهر به شبکه خبری بی بی سی گفته که از ۱۴ مسافر هتل تنها هفت نفر پیدا شده اند.

به گزارش شبکه خبری بی بی سی، پیشتر گزارش شد که بارش شدید باران عملیات امداد و نجات در مناطق زلزله‌زده ترکیه و سوریه را با مشکل مواجه کرده است. سازمان بهداشت جهانی پیش‌بینی کرده آمار قربانیان زمین‌لرزه بزرگ جنوب ترکیه و شمال‌غرب سوریه افزایش چشمگیری خواهد داشت.

این زلزله بیش از ۶۰۰۰ ساختمان را در ترکیه ویران کرده است. افزون بر ۲۴ هزار امدادگر از سراسر جهان تنها در ترکیه در جستجوی افرادی هستند که در زیر آوار مانده‌اند.

پیش از این اردوغان، حادثه زلزله در کشورش را بزرگترین فاجعه در تاریخ جمهوری ترکیه و در منطقه دانسته بود.

جاری شدن سیلاب در «هاتای» ترکیه

زلزله های روز دوشنبه در ترکیه منجر به بالا آمدن سطح آب دریا و جاری شدن سیلاب در هاتای ترکیه شده است.

مقامات ترکیه اعلام کردند که بالا آمدن سطح آب دریا منجر به آبگرفتگی خیابان ها و معابر در منطقه اسکندرون هاتای شده است.

“رجب طیب اردوغان”، رئیس جمهوی ترکیه برای مدت سه ماه در مناطق آسیب دیده ترکیه از زلزله مهیب که بامداد روز دوشنبه مناطقی در جنوب شرق ترکیه و شمال غرب سوریه را لرزاند، وضعیت فوق العاده اعلام کرده است.

همچنین سازمان جهانی بهداشت (WHO) اعلام کرد که نزدیک به ۲۳ میلیون نفر ممکن است تحت تأثیر زمین لرزه قدرتمندی که بامداد روز دوشنبه ترکیه و سوریه را لرزاند و هزاران کشته و زخمی برجای گذاشت، قرار بگیرند.

زلزله ترکیه

اوکتای: امکان انتقال کمک‌های لازم به تمامی مناطق فراهم است

“فواد اوکتای”، معاون رئیس جمهور ترکیه طی نشست خبری مشترک با وزرای کار و رفاه اجتماعی و صنایع و فناوری در مرکز هماهنگی سازمان مدیریت حوادث غیرمترقبه (آفاد) در آنکارا با بیان اینکه با تلاش ارگان‌های مربوطه هم اکنون تمامی جاده‌های مواصلاتی به مناطق زلزله‌زده در ۱۰ استان جنوب شرق ترکیه باز است، افزود: هم اکنون هیچ جاده ای در مناطق زلزله‌زده جنوب شرق کشور مسدود نیست و امکان انتقال کمک‌های لازم به تمامی مناطق فراهم است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود در مورد عملیات امداد و نجات در منطقه اظهار کرد: عملیات‌های امداد و نجات همچنان ادامه دارد و تا زمانی که آخرین شهروند محصور در زیر آوار نجات یابد نیز ادامه خواهد داشت. هم اکنون ۱۶ هزار و ۱۳۹ تیم امداد و نجات درحال فعالیت در منطقه هستند.

فواد اوکتای با بیان اینکه با توجه به بهبود نسبی شرایط جوی در منطقه امکان انتقال تیم ‌های امداد نجات از طریق هوایی به مناطق صعب العبور نیز فراهم شده است، ادامه داد: برخی تیم‌های امداد و نجات نیز طی امشب از طریق هوایی به برخی مناطق استان‌های آدی‌یامان، هاتای و قهرمان‌ماراش منتقل خواهند شد.

به گزارش آناتولی، معاون رئیس جمهور ترکیه توضیح داد: در مجموع ۶۰ هزار و ۲۱۸ نفر از ارگان‌های مختلف دولتی به طور رسمی در مناطق آسیب دیده از زلزله حضور دارند و درحال فعالیت هستند. از سوی دیگر ۴۷۹۴ دستگاه انواع ماشین ساختمانی و ۳۲۵۱ نیروی امداد و نجات اعزامی از کشورهای خارجی نیز مشغول عملیات نجات افراد محصور در زیر آوار هستند. حدود ۲۴۰۰ نیروی امداد و نجات از کشورهای خارجی و ۱۵۰۰ نیروی امداد و نجات نیز از داخل کشور به مناطق زلزله زده اعزام خواهند شد.