شهرخبر

«گذار از بحران‌ها و رکوردشکنی در تولید» دستاورد مهم دولت سیزدهم در صنعت خودرو

«گذار از بحران‌ها و رکوردشکنی در تولید» دستاورد مهم دولت سیزدهم در صنعت خودرو

تاکنون دستاوردهاى مهمی در اجرای برنامه تحول صنعت خودرو حاصل شده است که حاکى از تثبیت تولیـد خودرو و فعالسازى ظرفیت‌ها داخلى است و در حوزه کیفیت نیز اقدامات مهمى شروع شده که نتایج أن به تدریج آشکار خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری برنا، با استقرار دولت سیزدهم شاهد اقدامات اساسی برای رشد تولید و تحول در بخش صنعت خودرو کشور اجرا شد و بیش از ٣٠٠ پروژه جدید براى ارتقا و بهبود کیفیت خودرو در کوتاه مدت و براى بهبود نسبى بن‌سازه‌ها (پلتفرم)  فعلى که بخشى از آن در شرکت‌ها خودروسازى تکمیل و بخشى دیگرتا پایان سال به اتمام مى‌رسد.

باتوجه به ضرورت ساماندهى اوضاع نابسامان صنعت خودرو، برنامه تحول این صنعت از سوی وزارت صمت در چهار سال و طى سه مرحله طراحى شده است:

مرحله اول: آماده سازى واحیاى ظرفیت‌هاى موجود تا پایان سال 1401 با تمرکز بر حل مسائل واصلاح ساختار بنگاه‌ها، فعالسازی ظرفیت‌ها موجود، دستیابى به ترکیب مناسب تولید و تعریف پروژهاى سرمایه‌گذاری

مرحله دوم: ارتقاى محسوس کیفیت، عرضه محصولات جدید گسترش صادرات تا پایان سال 1402 باتمرکز بر تولید محصولات منطبق باکلیه استانداردهاى روز و دستیابی به کیفیت رقابتى

مرحله سوم: گسترش صادرات خودرو و قطعات تا پایان سال 1404

در مرحله اول از برنامه تحول صنعت خودرو تاکنون دستاوردهاى مهمى حاصل شده است که حاکى از تثبیت تولیـد خودرو و فعالسازى ظرفیت‌ها داخلى است. در حوزه کیفیت نیز اقدامات مهمى شروع شده که نتایج أن به تدریج آشکار خواهد شد و در سال آینده کاملا محسوس خواهد بود.

اقدامات صورت گرفته در حوزه تحولات خودرو

خودروسازان کشور موفق شدند از ابتدای امسال تا پایان دی‌ماه ۹۹۴ هزار و ۱۵۶ دستگاه انواع خودرو تولید کنند که با احتساب تکمیل خودروهای ناقص باقی‌مانده از سال قبل، تحویل خودرو در سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل، به میزان ۳۲ درصد رشد را نشان می‌دهد.

بر اساس آمارنامه تفصیلی صنعت خودروی کشور طی دی ماه 1401، در ۱۰ ماهه سال جاری ۹۹۴ هزار و ۱۵۶ دستگاه انواع خودرو در کشور تولید شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۲۰ درصد افزایش را نشان می‌دهد. همچنین علاوه بر این تعداد تولید خودرو، تعداد ۱۰۵ هزار و ۷۹۶ دستگاه از خودروهای ناقص تولیدی سال ۱۴۰۰ را نیز تکمیل کنند و در مجموع، تحویل خودرو در سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل، به میزان ۳۲ درصد رشد را نشان می‌دهد.

در ۱۰ ماهه سال جاری حدود ۷۵۲ هزار دستگاه خودروی سواری در کشور تولید شده که در مقایسه با مدت مشابه پارسال ۱۵ درصد رشد را نشان می‌دهد. در طی این مدت حدود ۱۰۰ هزار دستگاه خودروی وانت تولید شده که در مقایسه با مدت مشابه پارسال از ۵۱ درصد رشد برخوردار بوده است.

همچنین در ۱۰ ماهه امسال حدود ۲ هزار و ۸۰۰ دستگاه خودروی ون تولید شده که در مقایسه با مدت مشابه پارسال ۲۷۷ درصد رشد را نشان می‌دهد. در این مدت حدود ۲۰۰ دستگاه مینی بوس و اتوبوس نیز تولید شده که در مقایسه با مدت مشابه پارسال بیان گر ۴۵ درصد رشد است.

در ۱۰ ماهه سال جاری حدود ۲۶ هزار دستگاه انواع خودروی سنگین در کشور تولید شده که در مقایسه با مدت مشابه پارسال ۱۵۱درصد رشد را نشان می‌دهد. همچنین در طی این مدت حدود ۳۷۳ هزار دستگاه انواع موتورسیکلت تولید شده که در مقایسه با مدت مشابه پارسال از ۸۹ درصد رشد برخوردار بوده است.

علیرغم محدودیت‌هاى بین‌المللى کشورهاى تولیدکننده خودرو براى تأمین قطعات که ناشى از محدودیت‌هاى کرونا شکل گرفته بود و منجر به کاهش تولید خودرو در دنیا وافزایش خودروها کف پارکینگ شده بود، با برنامه‌ریزی عملیاتى براى تأمین قطعات حساس و وارداتى مهم، تعداد خودرو ناقص کف پارکینگ از 170 هزار دستگاه در آذرماه سال گذشته، به صفر در مهرماه رسیده است که نشان دهنده مدیریت وتثبیت جریان تولید است.

طی 10 ماهه سال جاری به‌طور متوسط ۹۵ درصد خودروهای تولیدی در دو خودروساز بزرگ به‌صورت کامل تولید شده که این میزان در مدت مشابه سال ۱۴۰۰ حدود ۲۰ بوده است. این درحالی است که در پایان دی ۱۴۰۰ بیش از ۱۶۰ هزار خودروی ناقص در پارکینگ دو خودروساز بزرگ کشور موجود بود که این میزان در انتهای دی امسال به کمتر از ۲۰۰۰ دستگاه رسیده است.

کاهش تعهدات معوق شرکت هاى خودروساز

همچنین در پایان دی ۱۴۰۰ تعهدات کل دو خودروساز بزرگ کشور بیش از ۴۴۰ هزار دستگاه بوده که این میزان در انتهای دی امسال به ۳۹۰ هزار دستگاه رسیده و شاهد کاهش ۱۱ درصدی تعهدات را نشان می‌دهد. ضمن اینکه در پایان دی ۱۴۰۰ تعهدات معوق دو خودروساز بزرگ کشور نیز بیش از ۲۱ هزار دستگاه بوده که این میزان در انتهای دی سال جاری به ۱۰ هزار دستگاه رسیده و کاهش ۵۳ درصدی را رقم زده است. در انتهای دی ۱۴۰۰ تعداد خودروهای تحویل شده توسط دو خودروساز بزرگ کشور ۷۰۰ هزار دستگاه بوده که این میزان در پایان دی سال جاری با رشد ۳۰ درصدی به ۹۱۰ هزار دستگاه رسیده است.

گذار از بحران‌های تولید پس از چهار سال

همچنین پس از چهار سال از آغاز تحریم‌های سال ۱۳۹۷، بیشترین آمار تولید ماهانه در آذر امسال با بیش از ۱۲۸ هزار دستگاه اتفاق افتاده که با روند فعلی، پیش بینی می‌شود در سال جاری حدود یک میلیون و ۲۵۰ هزار دستگاه خودرو در کشور تولید شود که در مقایسه با تولید سال ۱۴۰۰، از رشد ۳۰ درصدی برخوردار می‌باشد.

در ابتدای سال جاری بیش از ۱۰۵ هزار خودروی ناقص در پارکینگ خودروسازان انباشته شده بود که با برنامه ریزی‌های انجام شده، خودروهای ناقص در نیمه نخست امسال تکمیل و در انتهای دی‌ماه، ‌تعداد خودروی موجود در پارکینگ به کمتر از ۲ هزار دستگاه رسیده است.

همچنین در ۱۰ ماهه سال جاری، ۷۷۰ هزار دستگاه خودرو به‌صورت عبور مستقیم در دو خودروساز بزرگ کشور تولید شد که شاهد افزایش ۴۴۵ درصدی‌ نسبت به دوره مشابه سال ۱۴۰۰ هستیم. در این مدت ۵۳ هزار دستگاه خودرو نیز به‌صورت ناقص در دو خودروساز بزرگ تولید شده که شاهد کاهش ۹۱ درصدی‌ نسبت به دوره مشابه سال ۱۴۰۰ هستیم.

ممنوعیت واردات خودرو در سال 1401 رفع شده و فرآیند واردات آغاز شد

در حال حاضرمجوزهای لازم برای فروش و شماره‌گذاری خودروهای وارداتی انجام شده و هیچ مانعی برای واردات، ترخیص، شماره‌گذاری و فروش خودروها وجود ندارد. تاکنون بیش از ۴۰ هزار ثبت سفارش برای واردات خودرو انجام شده است و اولین فروش خودروهای وارداتی به زودی انجام خواهد گرفت. همچنین  واردات خودرو در سایپا در حال اجرا است واولین محموله یک هزار دستگاهی در حال رسیدن به کشور است.

تولید خودروهاى باکیفیت پایین مانند تیبا، سمند و پژو 405 درسال 1401 متوقف شد

در راستا تحقق هدف ارتقاى محسوس کیفیت، عرضه محصولات جدید و باتمرکز بر تولید محصولات منطبق باکلیه استانداردهاى روز و دستیابی به کیفیت رقابتى در تیرماه امسال برنامه توقف تولید خودروهای تیبا، ساینا، سمند و ۴۰۵ اجرا شد.

این خودروها جزو خودروهای ارزان‌قیمت و در عین حال پرتیراژ خودروسازان داخلی به حساب می‌آمند که به دلیل پاس نکردن استانداردهای ۸۵گانه از چرخه تولید حذف شدند. جبران کمبود بازار نیز از طریق سه کانال افزایش تیراژ تولید خودروهای باکیفیت ، بهره‌گیری از پلتفرم‌های بروز و واردات خودرو اقتصادی جبران خواهد شد.

تولید خودروهای جدید با پلتفرم بروز

خودروهـاى جدید از جملـه تـارا برقـى، رى را و تى اف 21 در ایران خودرو رونمایى شده است. برنامه ریزى براى تولید انبوه 9 خودرو جدید به شرح زیر در سال آینده انجام شده است: واریانت اول خودروى اقتصادى سایپا، خودرو رى را، خودروى اختصاصى ارس خودرو پی 90 بر پایه بن‌سازه (platform) به روز شده ال نود وقطعات کاملا بومى، خودروى آریاى اتوماتیک، خودروی تی اف ٢١، خودروى اطلس، خودروى سهند، وانت اریسان3، وانت اختصاصى ساییا.

همچنین تعریف ٣٠٠ پروژه جدید براى ارتقا و بهبود کیفیت خودرو در کوتاه مدت و براى بهبود نسبى بن‌سازه‌ها فعلى که بخشى از آن در شرکت‌ها خودروسازى تکمیل و بخشى دیگرتا پایان سال به اتمام مى رسد. راهبرد اساسى تعیین شده براى بهبود کیفیت، تغییر بن‌سازه‌هاى قدیمى وایجاد بن‌سازه‌هاى جدید و به روزاست.

تشکیل کنسرسیوم براى راه اندازى مرکز آزمون تصادف، ایجاد سامانه پیکیرى به منظور پایش کیفیت توسط شرکت بازرسى کیفیت، ایجاد سامانه‌ایش مصرف سوخت خودروسازان از در اقدامات براى ارتقا کیفیت خودرواست. همچنین تعریف و اجراى پروژه‌هاى فناورى در صنعت خودرو نظیر خودروهاى خودران و متصل، تولید بن‌سازه‌هاى خودرو برقى.تولید اتوبـوس برقى،تولید گیربکس اتوماتیک وخودروهاى کوچک دونفره آغاز شده است.

افزایش صادرات خودرو

صادرات خودرو در راستای برنامه چهارساله وزارت صمت در حوزه خودرو انجام خواهد گرفته است و عملکرد مثبت حوزه صادرات و حضور در بازارهای بین المللی با تنوع بخشی به سبد محصولات صادراتی محقق شده است.

بر‌اساس این برنامه تدوین ‌شده وزارت صمت، از سال ۱۴۰۲ اقدامات لازم را برای صادرات خودرو آغاز خواهد شد و اهداف مشخص‌شده در این سند تا سال ۱۴۰۲ در شرایطی است که باید صادرات خودرو به اندازه ۴۰درصد از واردات باشد.  با در نظر گرفتن سقف یک‌میلیارد یورویی واردات خودرو، برای تحقق این هدف خودروسازان باید در سال ۱۴۰۲ حدود ۴۰۰میلیون یورو صادرات خودرو داشته باشند.

بر این اساس پیگیری برنامه صادرات ۳۵۰۰ دستگاه محصولات ایران خودرو به آذربایجان ادامه دارد که این تعداد برابر با ۵۰ درصد کل خودروهایی است که طی چند سال اخیر به این کشور صادر شده است. همچنین خودروی دنا به سبد محصولات صادراتی ایران خودرو افزوده شده و خودروهای تارا و سورن نیز به صورت مونتاژی به این کشور صادر خواهد شد.

همچنین صادرات ایران خودرو به روسیه افزایش یافته است و تا پایان سال جاری حدود دو هزار دستگاه تارا و دنا به بازار این کشور صادر می‌شود. ایران خودرو در بخش قطعات خودروهای سنگین می‌تواند نقش پررنگی در بازار روسیه داشته باشد.

سایپا نیز اعلام کرده است تا پایان سال ۱۴۰۱ حداقل ۲ هزار دستگاه خودرو به کشور عراق صادر خواهد کرد و در سال ۱۴۰۲، نیز برنامه صادرات خودروهای ساینا، شاهین معمولی و شاهین اتوماتیک به عراق دنبال می کند و قرار است خودروهای کوییک، ساینا، اطلس و آریا را به کردستان عراق صادر کند. همچنین در سال آینده 20 هزار خودرو شامل کوییک، شاهین و ساینا وارد بازار روسیه خواهد شد.

سایپا بنابر قرارداد با ونزوئلا، ۲۰۰ هزار خودرو را تا ۵ سال به این کشور صادر خواهد کرد و در حال حاضر هزار خودرو کوییک و ساینا به این کشور ارسال شده است و در سال ۱۴۰۲ شاهین و آریا را نیز به خودروهای صادراتی به ونزوئلا افزوده می‌شود.

انتهای پیام