شهرخبر
برچسب‌های مهم خبری:#ارتش#اوکراین#رئیس جمهوری

متوسل شدن ارتش اوکراین به سلاح شیمیایی

پهپاد سمپاش کی‌یف؛ آسمان دونباس، ابری با احتمال بارش عامل اعصاب!

رئیس جمهوری خلق دونتسک در منطقه دونباس گفت که نیروهای ارتش اوکراین بار دیگر در خط مقدم جبهه به سلاح شیمیایی متوسل شده‌اند.

به گزارش مشرق، دنیس پوشیلین، رئیس جمهوری خلق دونتسک می‌گوید که نیروهای ارتش اوکراین در امتداد جبهه آرتیوموفسک و اوگلدار (ووهلدار) در منطقه دونباس، از سلاح شیمیایی استفاده کرده‌اند.

پوشیلین درباره این موضوع گفت: بر اساس گفته‌های نیروهای ما و فرماندهانی که این طلاعات را در اختیار ما قرار داده‌اند، شواهدی دال بر استفاده از ترکیبات شیمیایی که باعث وخامت حال سربازان ما شده، وجود دارد که نه تنها در جبهه آرتیوموفسک بلکه در اولگدار هم دیده شده است.

پوشیلین گفت که دست کم سه هفته متوالی است که چنین گزارش‌هایی دریافت می‌کند و اضافه کرد: آنها با پهپاد روی مواضع نیروهای ما سلاح شیمیایی می‌ریزند.

یان گاگین، مشاور پوشیلین نیز اوایل امروز در اظهاراتی مشابه، به استفاده اوکراین از عامل شیمیایی اشاره کرد و گفت که این ترکیبات شیمیایی، باعث سرگیجه، حالت تهوع و استفراغ شدید سربازان روسی شده است.

گاگین به این موضوع نیز اشاره کرد که طرف اوکراینی مدت‌هاست که از سلاح‌های شیمیایی استفاده کرده و آنها با استفاده از محفظه‌های ویژه نصب‌شده روی پهپادهای تهاجمی، مواد و گازهای شیمیایی را روی هوا پخش می‌کنند.

وی همچنین گفته است که برخی از نیروهای اوکراینی آشکارا از داشتن چنین سلاح‌های غیرقانونی به خود افتخار و در فضای مجازی، ویدئوهایی از پهپادهای حامل این سلاح‌ها منتشر می‌کنند. وی در ادامه خواستار جمع‌آوری اطلاعات درباره این سلاح‌ها و ارسال آن به سازمان ملل متحد شد.

نیروهای روس و شبه‌نظامیان دونباس از بهار پارسال اقدام به گزارش برنامه اوکراین برای استفاده از سلاح شیمیایی کردند. در نمایشگاه ارتش -۲۰۲۲ که پارسال خارج از مسکو برگزار شد، ارتش روسیه پهپادهای سمپاش T۳۰ زمین‌گیرشده در ماریوپل و همچنین تجهیزاتی همچون ماسک گاز را به نمایش گذاشت که آلمان و جمهوری چک به عنوان کمک نظامی برای اوکراین ارسال کرده‌اند. این پهپادها برای مصارف کشاورزی ساخته شده و به سمپاش، دوربین و همچنین تجهیزات جهت‌یابی مجهز هستند.

ارتش روسیه علاوه بر اطلاع‌رسانی درباره سلاح‌های شیمیایی، برای مقامات، مردم و جامعه بین‌الملل درباره برنامه‌های تحقیقاتی گسترده آمریکا در حوزه سلاح‌های بیولوژیک در اوکراین، جلسات توجیهی برگزار کرده است.

هم اوکراین و هم روسیه کنوانسیون سلاح‌های بیولوژیک و سلاح‌های شیمیایی را امضا کرده و بر اساس این دو کنوانسیون، هر دو کشور ملزم به محدود کردن تحقیقات نظامی-بیولوژیکی و فعالیت‌های مرتبط با ذخیره سلاح‌های شیمیایی هستند. روسیه در سال ۲۰۱۷ آخرین ذخایر سلاح شیمیایی به‌جا مانده از دوران شوروی را از بین برد و اوکراین هم تا سال ۲۰۲۲ هیچ سلاح شیمیایی اعلام‌شده‌ای را در اختیار نداشت.

منبع: مهر