شهرخبر

منابع تامین قیر دستگاه های اجرایی افزایش پیدا کرد/ شفاف سازی کمیسیون تلفیق با مصوبه ایجاد جدول منابع و مصارف تولید نفت و گاز در بودجه

منابع تامین قیر دستگاه های اجرایی افزایش پیدا کرد/ شفاف سازی کمیسیون تلفیق با مصوبه ایجاد جدول منابع و مصارف تولید نفت و گاز در بودجه

سخنگوی کمیسیون تلفیق جزییات جلسه عصر امروز این کمیسیون را تشریح کرد.

به گزارش خبرگزاری برنا، رحیم زارع سخنگوی کمیسون تلفیق در تشریح جزئیات جلسه عصر امروز کمیسیون تلفیق بودجه سال ۱۴۰۲ گفت: در هفته گذشته ما بسیاری از پیشنهادات نمایندگان به تبصره های بودجه را مورد بررسی قرار دادیم.پیشنهادات کمیسیون ها به تبصره های بودجه از ابتدای روز جاری مورد بررسی قرار گرفت.

وی با اشاره به بنده (ک) تبصره یک لایحه بودجه که به تامین منابع قیر دستگاههای اجرایی اشاره دارد، گفت: در این بخش وزارت نفت مکلف شد تا معادل ۲۵ هزار میلیارد تومان نفت خام از محل منابع داخلی شرکت ملی نفت را در اختیار پالایشگاه ها قرار داده و به میزان آن از ابتدای سال ۱۴۰۲ مواد اولیه غیر (وکیوم باتوم) در اختیار دستگاه های اجرایی موضوع این قانون قرار دهد البته باید گفت منابع پیشنهادی دولت در این بخش ۱۹ هزار میلیارد تومان بود.

زارع با اشاره به بند (الف)تبصره یک لایحه بودجه که سهم صندوق توسعه ملی، وزارت نفت، مناطق محروم و بودجه عمومی از محل فروش نفت مشخص می‌کند، گفت: به موجب ابلاغ سیاستهای کلی برنامه هفتم منابع این بند در قالب یک جدول شفاف شد تا مشخص شود منابع و مصارف کلیه محصولات زنجیره تولید و نفت گاز به چه میزان است. این برای نخستین بار بود که در بودجه جدولی برای منابع و مصارف کلی محصولات زنجیره تولید نفت و گاز در نظر گرفته می شود.

زارع در ادامه با اشاره به الحاق (یک تبصره) به تبصره یک لایحه بودجه در زمینه جلوگیری از هدر رفت گاز فلر و اخذ عوارض آلایندگی در این بخش گفت: سالانه حجم زیادی از گاز میادین نفتی و گازی به هدر می‌رود و تقریباً برآورد ما در این بخش ۴ میلیارد دلار است.

وی تاکید کرد : در این بخش مصوب شد دولت هر متر مکعبی که گاز فلر می سوزاند،جریمه‌ای به نرخ ۵۰۰ تومان پرداخت کند.

زارع با اشاره به هدر رفت در شبکه توزیع گاز ادامه داد: در این راستا ۴ درصد از هدررفت گاز قابل پذیرش است اما بیش از این، مصوب شد تا وزارت نفت بر اساس هر مترمکعب ۵۰ تومان جریمه شود.

وی با اشاره به مصوبه کمیسیون تلفیق در زمینه حمایت از بازار سرمایه گفت: نمایندگان کمیسیون پیرو بررسی های خود بند (د) تبصره دو بودجه را اصلاح کردند. به موجب این بند؛ به وزارت امور اقتصادی و دارایی اجازه داده شد به منظور حمایت از سرمایه سهامداران خرد در برابر مخاطرات بازار سرمایه تا ۱۰ هزار میلیارد تومان از سهام دولت در شرکت ها را در اختیار صندوق تثبیت بازار سرمایه قرار دهد.

زارع تاکید کرد: ان شاءالله تا فردا شب موارد درآمدی بودجه را به اتمام می‌رسانیم و از روز سه شنبه وارد بررسی مصارف بودجه سال آتی خواهیم شد. پیش بینی می شود بررسی مصارف بودجه به دوبرابر زمان نیاز داشته باشد و با این حال تلاش داریم تا فردا شب کل منابع درآمدی دولت را جمع بندی کنیم.

انتهای پیام