شهرخبر

تارنماهای ردیابی پرواز آمریکا حضور جنگنده‌های نظامی آمریکا در امتداد مسیر بالون چینی را نشان می‌دهند.

جنگنده آمریکا- بالون چین

این پایگاه های اینترنتی که به صورت عمومی پروازهای درحال انجام را نشان می دهند، فعالیت چند هواپیمای نظامی آمریکا در سواحل کارولینا را نشان دادند که مطابق با مسیر مورد انتظار بالون چینی درحال حرکت هستند.

پنتاگون هنوز ارتباط پرواز این هواپیماهای نظامی با بالون چینی را تایید نکرده است.

پیش از این، سخنگوی اداره هوانوردی فدرال در بیانیه ای اعلام کرد که فعالیت سه فرودگاه در ایالت کارولینای آمریکا به دلیل عبور یک بالون چین از این منطقه متوقف شده است.

دولت آمریکا همچنین حریم هوایی نزدیک ساحل میرتل را از ساعت ۱۲:۴۵ بعد از ظهر تا ساعت ۲:۴۵ بعد از ظهر به منظور "دفاع از حریم ملی هوایی" بسته است.

فرودگاه های تحت تاثیر قرار گرفته از این تصمیم دولت آمریکا شامل در ویلمینگتون در کارولینای شمالی، چارلستون در کارولینای جنوبی و میرتل بیچ در کارولینای جنوبی می شوند.

این اطلاعیه درحالی منتشر می شود که به گفته رسانه های آمریکا این بالون در قسمت‌های مختلف کارولینا در حالی که به سمت سواحل درحرکت است، مشاهده شده است.

یک مقام ارشد آمریکایی روز شنبه به وقت محلی در مصاحبه با شبکه خبری ای بی سی گفت واشنگتن احتمالا بالون چینی را که بر فراز جنوب آمریکا پرواز می کند را پس از رسیدن به اقیانوس اطلس سرنگون خواهد کرد.

وی افزود: ارتش آمریکا احتمالا این بالون را زمانی که به طور ایمن از خشکی دور شده است اما هنوز در آبهای آمریکا قرار دارد، منهدم و سپس آن را برای بررسی بازیابی خواهد کرد.

به گفته این مقام، برای هدف قرار دادن این بالون بخش بزرگی از حریم هوایی آمریکا جهت حافظت از هواپیماهای غیرنظامی بسته خواهد شد.

جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا روز شنبه به وقت محلی گفت که آمریکا به مساله بالون چینی که در حال پرواز بر فراز آمریکا است، "رسیدگی خواهد کرد".

بایدن این اظهارات را در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا آمریکا این بالون را ساقط خواهد کرد بیان کرد.

وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) روز پنجشنبه به وقت محلی اعلام کرد که پرواز یک بالون نظارتی چین را بر فراز ایالات متحده شناسایی کرده است. پاتریک رایدر سخنگوی پنتاگون روز جمعه به وقت محلی گفت: ما می دانیم که این بالون چینی (نظارتی) توانایی مانور دارد. پنتاگون انتظار دارد که این بالون چند روز دیگر بر فراز حریم هوایی آمریکا به حرکت خود ادامه دهد.

به گفته سخنگوی پنتاگون، این بالون اکنون مسیر خود را تغییر داده و در ارتفاع ۱۸۳۰۰ متری در مرکز آمریکا به سمت شرق درحال حرکت است.