شهرخبر

گزارشی باورنکردنی از فاسد ترین کشورهای دنیا/ ایران سه پله صعود کرد

سازمان بین‌المللی شفافیت از صعود ۳ پله‌ای ایران و سقوط ۷ پله‌ای انگلیس در رده بندی ۱۸۰ کشور جهان از نظر شاخص ادراک فساد خبر داد.

گزارشی باورنکردنی از فاسد ترین کشورهای دنیا/ ایران سه پله صعود کرد

به گزارش اقتصاد100 به نقل از ایرنا، سازمان بین‌المللی شفافیت در جدیدترین رده‌بندی کشورهای جهان بر اساس شاخص ادراک فساد از ارتقاء سه پله ای ایران در این رده بندی خبر داده است.

ایران در رده بندی جهانی شاخص ادراک فساد در سال ۲۰۲۲ رتبه ۱۴۷ را در میان ۱۸۰ کشور به خود اختصاص داده است. این در حالی است که ایران در سال ۲۰۲۱ رتبه ۱۵۰ را از این نظر بدست آورده بود.

بر اساس این گزارش نمره ایران از نظر شاخص ادراک فساد ۲۵ اعلام شده است که نسبت به سال قبل افزایش یا کاهشی نداشته است.

شاخص ادراک فساد میزان فساد اداری و اقتصادی در کشورها را نشان می‌دهد و برای هر کشور نمره‌ای از صفر تا ۱۰۰ بر اساس این شاخص تعیین می‌شود. هرچه این نمره بیشتر باشد دلالت بر فساد کمتر است.

برخی کارشناسان گزارش‌های سازمان بین المللی شفافیت را قابل استناد و به‌دور از جهت گیری‌های سیاسی نمی‌دانند و در این زمینه به جایگاه رژیم صهیونیستی در رده‌بندی‌های آن اشاره می‌کنند که به‌رغم فساد گسترده مقامات سطوح بالا و پایین صهیونیست، این رژیم میان کشورهای دارای فساد کم قرار می‌گیرد. در گزارش امسال رتبه ۳۱ و نمره ۶۳ به رژیم اسرائیل داده شده است.

دانمارک پاک‌ترین کشور از نظر فساد اداری

دانمارک،‌ فنلاند و نیوزیلند در رتبه‌های اول تا سوم جهان بر اساس شاخص ادارک فساد قرار گرفته‌اند. نمره دانمارک از این نظر ۹۰ اعلام شده است.

متوسط نمره جهان در شاخص ادراک فساد در سال ۲۰۲۲ بالغ بر ۴۳ برآورد شده است. بیش از دو سوم کشورها نمره ای کمتر از ۵۰ بدست آورده اند که نشان دهنده سطح بالای فساد در جهان است. از ۱۸۰ کشوری که در این گزارش مورد مطالعه قرار گرفته اند ۱۵۵ کشور هیچ پیشرفتی در مبارزه با فساد از سال ۲۰۱۲ به این سو نداشته اند.

فساد در کشورهای توسعه یافته بیشتر شد

نکته جالب توجه در گزارش امسال کاهش نمره بسیاری از کشورهای توسعه یافته و به اصطلاح پیشرفته در شاخص ادراک فساد است. از ۱۰ کشور نخست در رده بندی جهانی ادراک فساد ۸ کشور با کاهش نمره خود در سال ۲۰۲۲ مواجه شده اند که بجز سنگاپور، بقیه این کشورها جزو کشورهای توسعه یافته هستند یعنی فنلاند، نیوزیلند، نروژ، سوئد، سوئیس، هلند و آلمان.

لوکزامبورگ، انگلیس، اتریش، امارات، اسپانیا، قطر، لهستان، عمان، کویت و ترکیه از دیگر کشورهایی هستند که با وضعیت بدتری از نظر ادراک فساد در سال ۲۰۲۲ مواجه شده اند.

سقوط ۷ پله‌ای انگلیس در رده بندی جهانی ادارک فساد

این گزارش از افزایش قابل توجه فساد در انگلیس طی سال ۲۰۲۲ خبر داده است به طوری که نمره این کشور در شاخص ادراک فساد از ۷۸ در سال ۲۰۲۱ به ۷۳ در سال ۲۰۲۲ رسیده که نشان دهنده افت ۵ واحدی است. به همین ترتیب، این کشور در رده بندی جهانی ۷ پله سقوط کرده و از رتبه ۱۱ در گزارش سال ۲۰۲۱ به رتبه ۱۸ در گزارش امسال رسیده است.

فساد اداری در عربستان سعودی بیشتر شد

عربستان سعودی نیز با افزایش فساد اداری در سال ۲۰۲۲ مواجه شده است به طوری که رتبه این کشور در رده بندی جهانی ادراک فساد از ۵۲ در سال ۲۰۲۱ به ۵۴ در سال ۲۰۲۲ رسیده که نشان دهنده نزول دو پله ای این کشور است. نمره عربستان در شاخص ادراک فساد نیز ۲ واحد کم شده و به ۵۱ رسیده است.

رتبه برخی کشورهای دیگر در رده بندی جهانی ادراک فساد عبارت است از: آلمان ۹، استرالیا ۱۳، ژاپن ۱۸، آمریکا ۲۴، شیلی ۲۷، قطر ۴۰، ایتالیا ۴۱، مالت ۵۴، مالزی ۶۱، مجارستان ۷۷، هند ۸۵، مولداوی ۹۱، اندونزی ۱۱۰، و روسیه ۱۳۷.سومالی با کسب نمره ۱۲ در شاخص ادراک فساد در رتبه آخر قرار گرفته است.