شهرخبر

عربستان جای ایران را در تجارت عراق می‌گیرد؟

عربستان جای ایران را در تجارت عراق می‌گیرد؟

فارس: به نوشته وبگاه السومریه نیوز، «فؤاد حسین» در این نشست خبری به خبرنگاران گفت که همکاری مستمری در حوزه‌های امنیتی و مبارزه با قاچاق مواد مخدر با عربستان سعودی وجود دارد.

فؤاد حسین در این نشست تأکید کرد عراق و عربستان سعودی همکاری‌های جدید در حوزه تجاری دارند و عراق در پی آن است تا نقش بارزی در کاهش تنش‌های منطقه‌ای ایفا کند.

وزیر خارجه عراق همچنین گفت که در گفت‌وگو با «فیصل بن فرحان» با او در خصوص شورای هماهنگی عراق و عربستان رایزنی کرده است و عربستان سعودی آماده سرمایه‌گذاری در حوزه‌های مختلف در عراق است.

در مقابل فیصل بن فرحان نیز با بیان اینکه عراق نقش مهمی در منطقه دارد، گفت که ریاض و بغداد در پی گسترش هرچه بیشتر روابط و همکاری‌های خود هستند و تحولات خوبی در رابطه با تعاملات اقتصادی عربستان سعودی و عراق ایجاد شده است.

او افزود: «عربستان سعودی از تلاش‌های دولت عراق در راستای شکوفایی اقتصادی و تلاش برای توسعه کشور از طریق هماهنگی‌های مشترک حمایت می‌کند».

از سوی دیگر وبگاه العربی الجدید در گفت‌وگو با یک مقام عراقی بدون ذکر نام او نوشت که فیصل بن فرحان قرار است در دیدار با «محمد شیاع السودانی» نخست‌وزیر عراق که در ساعات آینده انجام خواهد شد، در مورد پرونده میانجی‌گری بغداد میان تهران و ریاض رایزنی کند. علاوه بر این بحث از سرگیری فعالیت‌های شورای هماهنگی مشترک عراق و عربستان سعودی و توافقاتی که در دولت مصطفی الکاظمی انجام شده بود، از دیگر موضوعاتی است که قرار است در این دیدار مورد بحث قرار گیرد.

به گفته این مقام عراقی، شرایط برای تفاهم میان عربستان سعودی و ایران در داخل عراق از هر زمان دیگری مهیاتر است و السودانی سعی دارد گام بلندی در خلال سفر وزیر خارجه سعودی به بغداد در این زمینه بردارد.

وبگاه عراقی «شفق نیوز» نیز روز گذشته به نقل منابعی که آنها را آگاه خواند، نوشت که بن فرحان در این سفر درباره ازسرگیری مذاکرات ریاض و تهران با میانجیگری عراق گفت‌وگو خواهد کرد.

چندی پیش نیز فؤاد حسین وزیر خارجه عراق به شبکه خبری «روداو» گفته بود: «ولی‌عهد سعودی از ما خواست میزبان دیدار وزیر خارجه سعودی با همتای ایرانی وی در بغداد باشیم. درحال‌حاضر مشغول هستیم و زمان دیدار علنی بین وزاری خارجه دو کشور را تعیین خواهیم کرد».

عراق از آوریل ۲۰۲۱ پنج دور میزبان گفت‌وگوهای مستقیم نمایندگان ایرانی و عربستان سعودی در بغداد بوده است که آخرین آن در آوریل سال گذشته میلادی در دوره دولت مصطفی الکاظمی برگزار شد. گفت‌وگوهایی که در سطح پایین انجام می‌شد. در حالی که قرار بود ششمین دور گفت‌وگوها در ژوئن ۲۰۲۲ برگزار شود، اما به دلایل نامشخصی چنین اتفاقی نیفتاد. گفت‌وگوهایی که به ادعای «فؤاد حسین» قرار بود در سطح وزرای خارجه ایران و عربستان سعودی برگزار شود.