شهرخبر

در نشست کمیسیون امنیت ملی با امیر سیاری چه گذشت؟

کدخبر: ۵۵۲۶۶۴
سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس با اشاره به جزئیات نشست این کمیسیون با معاون هماهنگ‌کننده ارتش، گفت: ما باید توانمندی خود را در حوزه دریا افزایش دهیم.
در نشست کمیسیون امنیت ملی با امیر سیاری چه گذشت؟

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از مهر، نشست روز سه‌شنبه (۱۱ بهمن ماه) کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با حضور امیر دریادار سیاری، معاون هماهنگ‌کننده ارتش جمهوری اسلامی ایران برگزار شد.

ابوالفضل عمویی، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی درباره برگزاری این نشست اظهار داشت: کمیسیون جلسات دوره‌ای را با دستگاه‌های مرتبط حوزه کاری خود دارد و به مناسبت‌های مختلف در مقرهای وابسته به نیروهای مسلح حضور پیدا کرده است یا از فرماندهان آنها برای حضور در کمیسیون دعوت می‌کند، در نشست اخیر کمیسیون، میزبان امیر دریادار سیاری معاون هماهنگ کننده ارتش جمهوری اسلامی بودیم.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی افزود: در ادامه نشست مباحث مربوط به حوزه طرح و برنامه ارتش جمهوری اسلامی مطرح و گزارشی در این زمینه ارائه شد. نیروهای نظامی ما پشتوانه دفاعی و امنیتی کشور هستند و از این جهت تقویت بنیه دفاعی جز اولویت‌های ماست، ما در مناسبات مختلف ضمن بازدید و دریافت گزارش‌ها بر این موضوعات تاکید کردیم و به موضوع امنیت اولویت دادیم زیرا در سایه امنیت، پیشرفت و توسعه کشور رقم می‌خورد. از همین رو در جلسه امروز مباحث مختلف درباره توانمندی‌ها و انتظارات و نیازهای ارتش مورد گفت‌وگو قرار گرفت.

نماینده مردم تهران در مجلس یازدهم افزود: یکی از مباحث همکاری مجلس در بحث تقویت بودجه ارتش جمهوری اسلامی بود که پیشنهادها به کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۲ ارائه خواهد شد. در جداول بودجه هر کدام از موضوعات دفاعی و پدافندی جایگاه خود را دارد و بحث ما این است که رویکرد ما برای سال آینده چه خواهد بود، تهدیدات احتمالی چگونه رصد می‌شوند و برای پاسخ به این تهدیدات چه نیازمندی‌هایی وجود دارد. از این جهت جزئیات موضوع در این نشست مورد بحث قرار گرفت.

وی درباره مباحث مرتبط با نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران، اظهار داشت: نیروی دریایی ارتش رویکرد بین المللی را در پیش گرفته و در حوزه دیپلماسی دفاعی و حضور در آب‌های بین المللی، تقویت خوبی صورت گرفته و از این جهت جای تقدیر دارد. مجلس هم حامی این رویکرد است که ما توانمندی خود را در حوزه دریا افزایش دهیم و این توانمندی را برای دفاع از منطقه خود و تقویت بازدارندگی مورد استفاده قرار دهیم.

عمویی ادامه داد: در همین چارچوب بحث تقویت و توسعه سواحل مکران جز دستورکارهایی است که به نیروی دریایی ارتش واگذار شده است و جز اولویت‌هاست. تقویت منابع برای بعضی از زیردریایی‌های جدید یا سایر شناورها از جمله مباحث مطرح در نشست امروز و جلسات ماه گذشته با مسئولان نیروی دریایی ارتش بود.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: نیروی دریایی برای ما امروز یک نیروی راهبردی است و توانمندی کشور چندین برابر در حال افزایش است، تهدیداتی که در خلیج فارس و اقیانوس هند وجود دارد، به سرعت و توانمندی دفع کرده و هم اکنون اِشراف خوبی توسط نیروی دریایی شکل گرفته است. از جهتی دیپلماسی دفاعی را هم تقویت شده و حضور در کشورهای مختلف، گفت‌وگوها بین نیروی دریایی ارتش با دیگر کشورها و موضوع قابل توجهی است، آنها به معرفی توانمندی کشور و ایجاد زمینه برای همکاری فراهم کردند.

وی یادآور شد: حضور شناورهای ایران در آبراه‌های بین المللی و عبور از گذرگاه‌های بین المللی و حضور در اقیانوس اطلس جزو کارهای بزرگی بوده که در دوره اخیر شاهد آن بودیم و امیدواریم با قوت و جایگاه بالاتر ادامه پیدا کند.