شهرخبر

روسیه: به رسمیت شناخته نشدن دولت کابل، مانع گفتگوهای جامع ما با افغانستان نیست

روسیه: به رسمیت شناخته نشدن دولت کابل، مانع گفتگوهای جامع ما با افغانستان نیست

وزیر خارجه روسیه اظهار داشت به رسمیت شناخته نشدن دولت موقت طالبان در سطح بین‌المللی، مانعی در ارتباط بین مسکو و کابل نیست.

به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، «سرگئی لاورف» وزیر خارجه روسیه گفت اگرچه دولت موقت طالبان در سطح بین‌المللی به رسمیت شناخته نشده است، اما این موضوع مانعی برای گفتگوهای همه‌جانبه مسکو با کابل نیست.

وی با اظهار اینکه طالبان پس از به قدرت رسیدن در افغانستان، برای ایجاد دولت فراگیر متعهد شده بود، افزود: جامعه جهانی منتظر است که این کار انجام شود. این امر در کنار سایر موارد در به رسمیت شناخته شدن بین‌المللی این دولت اهمیت حیاتی خواهد داشت.

وزیر خارجه روسیه ادامه داد: با وجود این، ما این واقعیت را که در حال حاضر چنین دولتی(فراگیر) وجود ندارد، مانعی برای توسعه گفتگوهای همه‌جانبه با طالبان، از جمله در راستای ارتقا و کمک به ایجاد یک نظام فراگیر در افغانستان نمی‌دانیم.

لاوروف پس از گفتگو با همتای پاکستانی خود در یک نشست خبری گفت مسکو و اسلام‌آباد برای مشارکت بالقوه سازمان همکاری شانگهای برای کمک به حل و فصل مسئله افغانستان توافق کردند.

وی افزود: ما در مورد وضعیت افغانستان زیاد صحبت کرده‌ایم؛ وضعیت این کشور به طور مستقیم با هدف از بین بردن تهدیدات تروریستی در منطقه ما مرتبط است. تا کنون متأسفانه این اتفاق نیفتاده است، اما تلاش‌ها در حال انجام است و ما توافق کردیم که با این سازمان همکاری کنیم.

انتهای پیام/.