شهرخبر

ارزش‌گذاری اقتصادی محیط زیست در ۳۰ درصد خاک کشور اجرایی شده است

ارزش‌گذاری اقتصادی محیط زیست در 30 درصد خاک کشور اجرایی شده است

معاون آموزش و مشارکت‌های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: ارزش‌گذاری اقتصادی محیط زیست در ۵ استان کردستان، لرستان، کرمان خراسان جنوبی و قزوین شروع شده است که شامل ۳۰ درصد مساحت کشور است.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، صبح امروز نخستین همایش ملی جایگاه ارزش خدمات بوم سازگان در نظام برنامه‌ریزی کشور برگزار شد. در ابتدای این نشست، نورالله مرادی؛ معاون آموزش و مشارکت‌های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست اظهار کرد: یکی از کارهای مهمی که مبتنی بر اسناد بالادستی از جمله سیاست‌های ابلاغی رهبری در حوزه محیط زیست، سند آمایش سرزمین، بیانیه گام دوم انقلاب و سند توسعه باید انجام می‌شد، ارزش‌گذاری اقتصادی محیط زیست بود.

وی ادامه داد: طراحی این برنامه از مدت‌ها قبل در سازمان حفاظت محیط زیست شروع شده بود و مدیریت قبلی نیز کارهایی را در این خصوص انجام داده بود. شناخت سرزمین و تحلیل وضعیت، تهیه نقشه، ارزش‌گذاری خدمات اکوسیستم و مدل‌سازی خدمات اکوسیستم از اهداف اصلی این طرح بوده است.

معاون آموزش و مشارکت‌های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: اهداف فرعی این طرح نیز شامل جمع‌آوری اطلاعات پایه، مدل‌سازی خدمات اکوسیستم، نگهداشت خاک، ذخیره کربن، تولید آب، خدمات زیبایی شناختی و... بود.

مرادی تصریح کرد: این برنامه‌ها در 5 استان کردستان، لرستان، کرمان خراسان جنوبی و قزوین شروع شده است که شامل 30 درصد مساحت کشور است. امیدوارم اهداف این برنامه به شکلی اثرگذار تحقق پیدا کند و جایگاه سازمان محیط زیست در برنامه‌ریزی و بخش اجرایی حوزه محیط زیست کشور تقویت شده و یک اصلاح بینش و نگر‌‌ش در زمینه سیاست‌گذاران و مدیران ایجاد شود و ارزش اقتصادی محیط زیست در نظام برنامه‌ریزی کشور تدوین شود.

وی با بیان اینکه توجه به دانش بنیان‌ها نیز می‌تواند در تحقق این موضوع به ما کمک کند، تأکید کرد: ادبیاتی که در زمینه ارزش‌گذاری و جایگاه ارزش خدمات بوم سازگان در کشور وجود دارد بسیار ضعیف بوده و داده‌های کمی در این زمینه وجود دارد، لذا باید به موضوع تولید ادبیات و داده در این زمینه بیشتر توجه شود.

معاون آموزش و مشارکت‌های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست بیان کرد: امیدوارم تا پایان دولت سیزدهم این پروژه‌ها را در 100 درصد مساحت کشور انجام دهیم، البته در مسیر اجرا مطالعات تکمیلی و تجدید نظرهایی خواهیم داشت. همکاران من در دفتر ارزش گذاری مطالعات تکمیلی را نیز انجام داده و نمونه مشابه این برنامه‌ها در سایر کشورها از جمله انگلیس و فرانسه را نیز بررسی کرده اند.

مرادی خاطر نشان کرد: این همایش دو مرحله دارد که بخش دوم آن در شهر تبریز برگزار خواهد ‌شد.

انتهای پیام/