شهرخبر

بلایی که فیسبوک بر سر گوشی‌ها می‌آورد

بلایی  که فیسبوک بر سر گوشی‌ها می‌آورد
جورج هیوارد، کارمند سابق فیسبوک، مدعی شده که فیسبوک و پیام‌رسان آن توانایی تخلیه عمدی باتری گوشی‌های هوشمند کاربران خود را دارند. این فرآیند که به آن «تست منفی» گفته می‌شود، شرکت‌های فناوری را قادر می‌سازد تا به طور مخفیانه باتری‌های تلفن کاربر را خالی کنند تا ویژگی‌های یک برنامه را آزمایش کنند.

به گزارش ثریا گوشی‌های هوشمند بخشی جدایی ناپذیر از زندگی ما هستند. امروزه ما برای انجام بیشتر کار‌های روزانه خود به آن‌ها تکیه می‌کنیم. به همین دلیل یکی از بزرگترین مشکلاتی که ما با آن روبرو هستیم تمام شدن باتری است.

زمانی که برای اولین بار گوشی را پس از خرید استفاده می‌کردیم تقریبا یک روز و نیم دوام می‌آورد، اما پس از مدتی استفاده، گوشی به طرز عجیبی دیگر مانند قبل قادر به حفظ این عمر باتری نیستند.

این کاهش عمر باتری، عمدتا به دلیل برنامه‌هایی است که روی گوشی نصب کرده و از آن‌ها استفاده می‌کنیم. اما آیا می‌دانستید که برنامه‌ای که تقریبا همه افراد از آن استفاده می‌کنند، می‌تواند به سرعت باتری شما را بدون اینکه متوجه شوید خالی کند؟

اتهام کارمند سابق به فیسبوک

جورج هیوارد، کارمند سابق فیسبوک، اخیرا ادعای جنجال برانگیزی را مطرح کرده است. او مدعی شده که فیسبوک و پیام‌رسان آن توانایی تخلیه عمدی باتری گوشی‌های هوشمند کاربران خود را دارند. این فرآیند که به آن «تست منفی» گفته می‌شود، شرکت‌های فناوری را قادر می‌سازد تا به طور مخفیانه باتری‌های تلفن کاربر را خالی کنند تا ویژگی‌های یک برنامه را آزمایش کنند.

این کارمند سابق «متا» با بیان اینکه از انجام این آزمایش‌ها امتناع کرده بود، گفتگو با رئیس خود را این‌گونه توصیف می‌کند: «به مدیر خود گفتم: این (فرایند) می‌تواند به کسی آسیب برساند، او پاسخ داد: با آسیب رساندن به چند نفر، می‌توانیم به مردم بیشتری کمک کنیم.»

موضع انتقادی هیوارد سبب شد قرار داد وی کمی پس از این گفتگو فسخ شود، او علیه «متا» در دادگاه فدرال منهتن شکایت کرد. موضوع اصلی شکایت او این بر اساس بود که که کاربران فیس بوک ممکن است در زمانی که بیشترین نیاز را دارند (به دلیل تخلیه شدن باتری) به تلفن‌های خود دسترسی نداشته باشند.

دن کایزر یکی از وکلای درگیر این پرونده تاکید می‌کند که تخلیه باتری گوشی‌های هوشمند کاربران برای آن‌ها خطر ایجاد می‌کند. این وکیل می‌افزاید: «این غیرقانونی و ظالمانه است که هر کسی بتواند باتری گوشی من را دستکاری کند.»

دفاع مارک زاکربرگ از برنامه‌های شرکتش در دادگاه / آیا متا به دنبال انحصارطلبی است؟

در مقطعی از زمان استخدام او در متا، این شرکت به هیوارد یک سند آموزشی داخلی با عنوان «چگونه تست‌های منفی متفکرانه اجرا کنیم» که شامل نمونه‌هایی از نحوه انجام چنین آزمایش‌هایی بود، ارائه کرد. این نشان می‌دهد که غول رسانه‌های اجتماعی در گذشته نیز آزمایش‌های مشابهی انجام داده است. با این حال، متا هنوز بیانیه‌ای در این مورد منتشر نکرده است، اما انتظار می‌رود در آینده نزدیک بیانیه‌ای صادر کند.

منبع: همشهری آنلاین