شهرخبر

رشد نگران کننده تراکم جمعیت در تهران / سالانه ۵ درصد به جمعیت پایتخت اضافه می‌شود

استاندار تهران گفت: برخورداری های تهران زمینه مهاجرت را فراهم می کند و امروز با احتساب اتباع حدود ۱۸ و نیم تا ۱۹ میلیون جمعیت در تهران داریم .

رشد نگران کننده تراکم جمعیت در تهران / سالانه ۵ درصد به جمعیت پایتخت اضافه می‌شود
به گزارش سلام نو به نقل از انتخاب، استاندار تهران با بیان اینکه بازآفرینی یک اصل است و در تهران باید به نهضت بازآفرینی و بازسازی توجه جدی شود گفت : سالی ۵ درصد به جمعیت استان تهران اضافه می شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری تهران، سی و چهارمین جلسه ستاد بازآفرینی شهری استان تهران روز دوشنبه به ریاست علیرضا فخاری استاندار تهران و با حضور آیینی معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری، ملکی معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار تهران، محبت خواه مدیرکل راه و شهرسازی استان تهران و دیگر مسئولان برگزار شد.

فخاری در این جلسه ضمن تبریک میلاد حضرت علی(ع) و دهه فجر با اشاره به تعبیر اولیه بازآفرینی یعنی چگونگی شکل‌گیری بافت های فرسود اظهار داشت: مردم در تامین نیازمندی‌هایشان از جمله در حوزه مسکن جلوتر از دستگاه ها هستند، از اینرو غفلت ما زمینه ساخت و سازهای ناایمن و ناکارآمد را فراهم می کند و باید در این حوزه ورود جدی داشته باشیم.

وی ادامه داد: برخورداری های تهران زمینه مهاجرت را فراهم می کند و امروز با احتساب اتباع حدود ۱۸ و نیم تا ۱۹ میلیون جمعیت در تهران داریم و سالی حدود ۵ درصد به جمعیت استان اضافه می شود که این امر قابل توجه و تامل است.

استاندار تهران با تاکید بر برگزاری و پیگیری مستمر جلسات ستاد بازآفرینی استان و شهرستان ها عنوان کرد: ساخت مسکن در اطراف تهران به جهت تامین زیرساخت ها و امکانات عملا پروسه زمان‌بری است و به جای آن تمرکز اقدامات در بافت های فرسوده مفیدتر خواهد بود.

فخاری سپس به لزوم نظم دهی، تلفیق اطلاعات و داده ها در حوزه بازآفرینی به منظور تدقیق در نظارت ها اشاره کرد و گفت: در زمینه برنامه و بودجه حوزه بازآفرینی و ارائه میزان عملیاتی شدن برنامه ها توسط دستگاه ها و سنجش سطح رضایتمندی مردم، دبیرخانه ستاد فعالانه عمل کند.

وی تاکید کرد: بایستی برای جبران کاستی ها در حوزه مسکن بر مبنای توزیع جمعیت، شناور کردن جمعیت، استانداردسازی سازه ها و رفع نیازمندهای حوزه شهری و روستایی اقدام کنیم.

استاندار تهران خاطرنشان کرد: بازآفرینی یک اصل است و در تهران باید به نهضت بازآفرینی و بازسازی توجه جدی شود و برای حفظ هویت محلات در جاهایی که ظرفیت وجود دارد تراکم افزایش یابد.

فخاری به لزوم تشویق سازندگان در محلات بافت فرسوده اشاره کرد و افزود: دبیرخانه ستاد با نظر مشورتی کارشناسان و افراد صاحب نظر نسبت به ارائه مدل تشویقی برای سازندگان اقدام کنند تا بسته مذکور در اختیار شهرداری های استان قرار گیرد و مبنای عمل شود.

معاون وزیر راه و شهرسازی بر لزوم فعال شدن استان تهران در حوزه بازآفرینی شهری تاکید کرد

آیینی در این جلسه با اشاره به اینکه اصل ستاد بازآفرینی مساعدت و همکاری با مردم است، اظهار داشت: باید استان تهران به عنوان پیشقراول حوزه بازآفرینی فعال شود و کارها سرعت بیشتری بگیرد.

وی به لزوم تشکیل مستمر جلسات اشاره کرد و افزود: بیش از ۲۷ دستگاه عضو این ستاد هستند و حتی ستاد بازآفرینی فراقوه ای می باشد، از اینرو تشکیل مستمر جلسات زمینه بهبود اقدامات را فراهم خواهد کرد، در همین زمینه ستادهای بازآفرینی شهرستان ها نیز باید فعال شوند.

معاون وزیر راه و شهرسازی عنوان کرد: از ستادهای بازآفرینی انتظار می رود تا با تشکیل جلسات و پیگیری اقدامات موثر در حوزه مسکن، سطح پایداری، نوسازی و مقاوم سازی ارتقا یابد.

آیینی سپس گفت: با توجه به وضعیت بافت های فرسوده در استان تهران باید کمک کنیم تا کم کردن بناهای ناپایدار شتاب بگیرد.

وی ادامه داد: خدمات ارائه شده در این بافت ها نیز باید به میزان متوسط بناهای هر محله برسد، همچنین با توجه به حضور اقشار کم درآمد در این بافت ها در حوزه معیشت، اشتغال و بهداشت نیز نهادهای حمایتی باید در این محلات ورود پیدا کنند.

مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری خاطرنشان کرد: ارائه بسته ها تشویقی، تسریع در ارائه انشعابات، تشویق سرمایه گذاران به حضور در بافت های فرسوده و مشارکت مردم در این حوزه ضروری است و نیاز به پیگیری اقدامات اثربخش در این زمینه داریم.