شهرخبر
برچسب‌های مهم خبری:#اوکراین#آفریقا#لیبی

دومین توافقنامه گازی ایتالیا با شمال آفریقا در سایه جنگ اوکراین

دومین توافقنامه گازی ایتالیا با شمال آفریقا در سایه جنگ اوکراین

در سفر نخست وزیر ایتالیا به طرابلس توافقنامه توسعه دو میدان گازی در سواحل لیبی میان دو طرف امضاء شد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، در سایه جنگ اوکراین و کاهش صدور گاز روسیه به اروپا، مقامات قاره سبز در صدد هستند تا انرژی مورد نیاز خود را از کشورهای شمال آفریقا تامین کنند. به همین دلیل، نخست وزیر ایتالیا هفته گذشته به الجزایر رفت و توافقنامه افزایش صادرات این کشور به رم را امضاء کرد.

خانم « جورجا ملونی » در راس یک هیئت بلندپایه ایتالیایی دیروز وارد طرابلس شد و با مقامات لیبیایی درباره توسعه همکاری دوجانبه به ویژه در زمینه انرژی و مبارزه با مهاجرت‌های غیرقانونی و تحولات لیبی به گفت‌وگو نشست.

در جریان این سفر توافقنامه توسعه دو میدان گازی در سواحل لیبی میان رئیس شرکت ایتالیایی « انی » و شرکت ملی نفت لیبی به امضاء رسید. در مراسم امضای این توافقنامه جورجا ملونی نخست وزیر ایتالیا و عبدالحمید دبیبه نخست وزیر دولت موقت وحدت ملی لیبی حضور داشتند.

شرکت « انی» بزرگترین شرکت صنعتی ایتالیاست که در حوزه نفت و گاز فعال است و در 79 کشور جهان دارای عملیات نفتی و گازی است. این شرکت از سال 1959 در لیبی فعالیت دارد و به گفته رئیس آن ، توافقنامه جدید مهم ترین توافقنامه‌ای است که طی 20 سال گذشته میان دوطرف ( ایتالیا و لیبی ) مضاء شده‌ است.

به نوشته پایگاه خبری الوسط لیبیا، بر اساس این توافقنامه توسعه دو میدان گازی در سواحل لیبی تا سال 2026 انجام خواهد شد و با عملیاتی شدن بهره برداری از آنها روزانه 150 تا 800 میلیون  مترمکعب گاز استخراج و به ایتالیا صادر خواهد شد. مدت این توافقنامه 25 ساله است.

نخست وزیر دولت موقت وحدت ملی لیبی گفت: توافقنامه‌ای گازی که میان این کشور و شرکت انی منعقده شده 100 درصد به سود لیبی است.

این سخن دبیبه در حالی ایراد شد که دولت منتخب پارلمان ( مستقر در شرق ) لیبی با مخالفت با توافقنامه مزبور آن را مبهم و غیر شفاف خوانده‌ است.

دبیبه در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی « الحره » تصریح کرد: ما شرایط این توافقنامه را به نفع لیبی اصلاح کردیم زیرا سود طرف ایتالیایی را از 40 درصد به 38 کاهش دادیم و این در حالی است که شرکت « انی » 8 میلیارد دلار برای توسعه دو میدان گازی در سواحل لیبی سرمایه گذاری می‌کند.

نخست وزیر ایتالیا سفر خود را به طرابلس مهم و مثبت خواند و اظهار داشت: در این سفر دو توافقنامه مهم در خصوص انرژی و مبارزه با مهاجرت غیر قانونی ( به اروپا ) میان دو طرف امضاء شده‌ است.

ملونی تصریح کرد: دولت ایتالیا از روند برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی در لیبی و تداوم ثبات و آرامش در این کشور حمایت می‌کند.

در جریان سفر نخست وزیر ایتالیا به طرابلس وی با « محمد منفی» رئیس شورای ریاستی ( عالی ترین مقام لیبی) عبدالحمید دبیبه نخست وزیر دولت موقت وحدت ملی و «نجلاء منقوش» وزیر خارجه این دولت به طور جدگانه دیدار و گفت‌وگو کرده‌است.

انتهای پیام/