شهرخبر
سفر هدفمند مقام آمریکایی به خاورمیانه

هشدار آمریکا به ترکیه و امارات: با دور زدن تحریم‌های ایران و روسیه از بازارهای گروه هفت کنار گذاشته می‌شوید!

کدخبر: ۵۵۱۹۲۶
یک مقام آمریکایی برای اعلام هشدار واشنگتن به امارات و ترکیه در مورد دور زدن تحریم‌های ایران و روسیه راهی خاورمیانه می‌شود.​
هشدار آمریکا به ترکیه و امارات: با دور زدن تحریم‌های ایران و روسیه از بازارهای گروه هفت کنار گذاشته می‌شوید!

به گزارش اقتصادنیوز، بنا بر ادعای خبرگزاری رویترز، معاون امور مبارزه با تروریسم و اطلاعات مالی وزیر خزانه‌داری آمریکا با سفر به خاورمیانه قصد دارد به ترکیه و امارات در مورد دور زدن تحریم‌ها علیه ایران و روسیه هشدار دهد.

خط و نشان برای ترکیه در صورت دور زدن تحریم های روسیه و ایران

بنا بر گزارش این خبرگزاری، برایان نلسون، در سفر هفته جاری خود به ترکیه و خاورمیانه به این کشورها و شرکت‌ها هشدار می‌دهد که در صورت معامله با شرکت‌ها نهادهایی که تحت تحریم آمریکا هستند، ممکن است دسترسی به بازارهای گروه هفت را از دست بدهند، زیرا واشنگتن به دنبال خنثی‌سازی تلاش‌های روسیه برای دور زدن تحریم‌های اعمال‌شده علیه این کشور به دلیل تهاجمش به اوکراین است.

بر اساس بیانیه وزارت خزانه‌داری، نلسون، معاون وزیر امور تروریسم و اطلاعات مالی، که از امروز (یک‌شنبه‌ 29 ژانویه) به عمان، امارات متحده عربی و ترکیه سفر خواهد کرد، مقرر است با مقامات دولتی و همچنین شرکت‌ها و موسسات مالی دیدار کرده تا تاکید کند که واشنگتن به اجرای قاطعانه تحریم‌های خود ادامه خواهد داد. این وزارتخانه اعلام کرد: «افراد و مؤسساتی که با نهادهای تحریم شده تجارت کنند، به طور بالقوه دسترسی به بازارهای G7 را از دست می‌دهند».

به نوشته رویترز، در طول این سفر، نلسون درباره تلاش‌های وزارت خزانه‌داری برای خنثی‌سازی تلاش‌های روسیه برای دور زدن تحریم‌ها و کنترل‌های صادراتی اعمال شده به دلیل جنگ این کشور علیه اوکراین، فعالیت‌های ایران در منطقه، ریسک‌های مالی غیرقانونی که رشد اقتصادی را تضعیف می‌کند و سرمایه‌گذاری خارجی صحبت خواهد کرد.

فشار آمریکا به ترکیه بیشتر می شود

این سفر آخرین سفر یک مقام ارشد وزارت خزانه داری به ترکیه، پس از یک رشته هشدار سال گذشته از سوی مقامات آمریکایی در مورد تحریم‌ها است و اکنون واشنگتن فشار بر آنکارا را برای اطمینان از اجرای تحریم‌های آمریکا علیه روسیه افزایش داده است.

سفر نلسون هم‌زمان با بروز تنش‌ در روابط بین ایالات متحده و ترکیه است، زیرا این دو متحد عضو ناتو بر سر بسیاری از مسائل اختلاف نظر دارند. اخیراً، امتناع ترکیه از موافقت با پیشنهادهای سوئد و فنلاند برای عضویت در ناتو، واشنگتن را نگران کرده است. این در حالی است که آنکارا از این‌که درخواستش برای خرید جنگنده‌های F-16 به طور فزاینده‌ای با پیوستن دو کشور شمال اروپا به ناتو مرتبط شده، خشمگین است.

گفته شده نلسون در 2 تا 3 فوریه از آنکارا، پایتخت ترکیه و مرکز مالی استانبول بازدید خواهد کرد. سخنگوی وزارت خزانه داری به رویترز گفته که او به شرکت‌ها و بانک‌ها هشدار خواهد داد تا از تراکنش‌های مرتبط با انتقال فناوری با استفاده دوگانه که در نهایت توسط ارتش روسیه استفاده می شود، اجتناب کنند، چرا که اقلام دو منظوره می توانند کاربردهای تجاری و نظامی داشته باشند.

واشنگتن و متحدانش از زمان حمله به این کشور چندین دور تحریم را علیه مسکو اعمال کرده‌اند که منجر به کشته و زخمی شدن هزاران نفر و تبدیل شدن شهرهای اوکراین به ویرانه شده است. ترکیه تهاجم روسیه را محکوم کرده و پهپادهای تهاجمی به اوکراین فرستاده است.

در عین حال، این کشور با تحریم‌های غرب علیه روسیه مخالف است و روابط نزدیکی با مسکو و کیف، همسایگان خود در دریای سیاه دارد. این کشور هم‌چنین تجارت و گردشگری با روسیه را افزایش داده است. برخی از شرکت‌های ترکیه‌ای دارایی‌های روسیه را از شرکای غربی خریداری کرده یا به دنبال خرید آن هستند، در حالی که برخی دیگر از روس‌ها دارایی‌های بزرگی را در این کشور نگهداری می کنند. اما آنکارا متعهد شده است که تحریم های بین المللی در ترکیه دور زده نخواهد شد.

حساسیت آمریکایی ها بیشتر شد

واشنگتن هم‌چنین نگران دور زدن تحریم های آمریکا علیه ایران است. ایالات متحده ماه گذشته تحریم هایی را علیه سیتکی آیان تاجر برجسته ترکیه‌ای و شبکه شرکت‌هایش اعمال و او را متهم کرد که به عنوان تسهیل کننده فروش نفت به نمایندگی از سپاه پاسداران ایران عمل می‌کند.

سخنگوی نلسون گفته زمانی که در امارات متحده عربی حضور دارد، به «رعایت ضعیف تحریم‌ها» در این کشور اشاره خواهد کرد. واشنگتن مجموعه‌ای از تحریم‌ها را علیه شرکت‌های مستقر در امارات متحده عربی به دلیل فرار از تحریم‌های مرتبط با ایران اعمال کرده و روز پنج‌شنبه یک شرکت هواپیمایی مستقر در امارات را به دلیل حمایت از شرکت مزدور روسی واگنر، که در اوکراین می‌جنگد، تحریمکرد. وزارت خزانه‌داری هم‌چنین  گفت، نلسون در عمان با همتایان خود برای بحث در مورد همکاری در زمینه مقابله با تامین مالی غیرقانونی، از جمله تامین مالی تروریسم، ملاقات خواهد کرد.

این سفر در شرایطی انجام شده که در هفته های گذشته، برت مک‌گورک، مشاور کاخ سفید در امور خاورمیانه هم به عراق سفر کرده کرده بود. گفته شده یکی از اهداف این سفر، درخواست او از مقامات عراقی برای جدی‌تر گرفتن تحریم‌های مالی علیه ایران و جلوگیری از جریان انتقال دلار به ایران بوده است.