شهرخبر

انتشار لیست "ساختمان‌های ناایمن" تهران در صورت عدم ایمن‌سازی تا پایان سال جاری

انتشار لیست "ساختمان‌های ناایمن" تهران در صورت عدم ایمن‌سازی تا پایان سال جاری

اعضای شورای شهر تهران در جلسه امروز به موضوعات مختلفی از جمله انتشار اسامی ساختمان‌های ناایمن، عدم به‌کارگیری نوجوانان زیر ۱۵ سال به عنوان نیروی خدمات شهری و ... تاکید کردند.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم ، یکصد و بیست و پنجمین جلسه شورای شهر تهران صبح امروز به ریاست مهدی چمران در تالار اجلاس ساختمان شورای شهر تهران برگزار شد.

در این جلسه پس از صحبت‌های ابتدایی مهدی چمران؛ برخی از اعضای شورای شهر تهران تذکرات و نکاتی را در ارتباط با موضوعات مختلف مطرح کردند.

مهدی بابایی با اشاره به برگزاری جلسه مدیریت شهری با حسن زاده معاون دادستان، اظهار کرد: هفته گذشته این جلسه با حضور مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و 17 نفر از شهرداران مناطق برگزار شد.

وی با اشاره به اولتیماتوم و هشدار به مالیکن 62 ساختمان ناایمن در پایتخت اظهار کرد: در این جلسه آخرین اخطار به مالکان این ساختمان‌ها ابلاغ شد و تاکید شد که تا پایان سال باید مالکان این ساختمان‌ها به انعقاد قرارداد ایمنی ساختمان‌های خود را انجام دهند که در غیر این صورت شهرداری تهران اسامی این ساختمان‌ها را منتشر خواهد کرد.

عضو شورای شهر تهران با اشاره به اینکه در ابتدا قرار بود 129 ساختمان ناایمن در شهر تهران دتا سال 1403 ایمن‌سازی شود، اظهار مرد: با اشاره به مطالبه عمومی و رسانه‌ها و تاکید شورای شهر تهران قرار شد این ایمن‌سازی تا پایان سال 1402 انجام بگیرد. 

ناصر امانی عضو کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر نیز با اشاره به برخی از بندهای قانون کار، گفت: در ماده 79 قانون کار تاکید شده است که به هیچ عنوان از افراد کمتر از 15 سال مورد استفاده قرار نگیرد همچنین در ماده 80 قانون کار تاکید شده است که در صورتی که قرار باشد نوجوانان 15تا18 سال به کارگیری شوند باید تمام معاینات پزشکی آنها انجام شود.

وی با اشاره به ماده 83 قانون کار خاطرنشان کرد: اجرای هر نوع کار در شب، دشوار، حمل بار بیش از حدمجاز برای افراد 15تا18 سال ممنوع است و باید به این موارد توجه شود.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر با اشاره به انتشار دو فیلم در فضای مجازی در هفته گذشته مبنی بر به کارگیری افراد کمتر از 15 سال در حوزه خدمات شهری توسط پیمانکاران، گفت: در این فیلم‌ها عنوان شد که این نوجوانان کمتر از 15 سال با لباس کارگران خدمات شهری در شب مشغول به کار هستند البته ما هیچ اظهارنظر رسمی از مجموعه شهرداری نشنیده ایم و تنها مدیرکل خدمات شهری شهرداری تهران در رسانه‌ها تاکید داشت که به هیچ عنوان نباید از این افراد استفاده شود.

امانی افزود: البته امروز صبح نیز بنده در مسیری که به شورا می‌آمدم در یکی از مناطق دیدم که دو کارگر زیر 15 سال همچنان مشغول به کار پارکبانی بودند که استفاده افراد در این سنین کار غیرانسانی است و شهرداری باید با پیمانکاران متخلف برخورد و آنها را معرفی کند.

مهدی عباسی رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران نیز در جلسه امروز در تذکری در ارتباط با عدم توجه شهرداری تهران به تذکرات اعضای شورای شهر تهران، اظهار کرد: از شهرداری خواهش می‌کنم در رعایت اصول اولیه در ارتباط با شورا و ماموریت‌هایش و تکالیف برعهده شهرداری از چند کار پرهیز کند.

وی تصریح کرد: پرهیز از لجبازی که این مسئله به هیچ عنوان به صلاح شهرداری و جامعه نیست همچنین پرهیز از اجرای گزینشی مصوبات شورا که این مسائل باید مورد توجه مدیریت شهری قرار بگیرد.

رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران با تاکید بر رعایت سرعت عمل و پاسخگویی مسئولانه شهرداری تهران به تذکرات اعضا تاکید و بیان کرد: شهرداری موظف است براساس قوانین و مقررات و قانون به شورای شهر تهران احترام بگذارد و نسبت به تذکرات پاسخگو باشد.

به گزارش تسنیم، سیداحمد علوی دیگر عضو شورای شهر تهران نیز با اشاره به بررسی بودجه کشور در مجلس و همچنین بودجه شهرداری تهران در شورای شهر تهران، گفت: در همین ارتباط از نمایندگان مردم تهران در مجلس شورای اسلامی انتظار داریم که اعتبارات مقابله با آلودگی هوا را در بودجه 1402 لحاظ کنند.

وی با اشاره به اینکه با بودجه‌های ناچیز نمی‌توان انتظار اتفاقی در رفع آلودگی هوای پایتخت داشت، بیان کرد: کل اعتبارات رفع آلودگی هوا در بودجه امسال کمتر از نیم درصد بود و انتظار داشتیم امسال در بودجه سال آینده اعتبار ویژه ای پیش بینی شود که متاسفانه این امر مورد توجه قرار نگرفته است.

وی با بیان اینکه متاسفانه در لایحه بودجه 1402 کشور اعتبارات رفع آلودگی هوا نسبت به 1401 کاهش پیدا کرده است، گفت: امیداریم در مجلس به این موارد توجه شود.

وی همچنین از شهردار تهران خواست نسبت به تعیین و تکلیف برخی از شرکت‌های شهرداری تهران اقدام لازم را انجام دهند چرا که برخی از این شرکتها و سازمان‌ها همچنان با سرپرست اداره می‌شوند و این موضوع می‌تواند مشکلات عدیده ای را در فرایند خدمت رسانی ایجاد کند.

به گزارش تسنیم، زهرا شمس‌احسان دیگر عضو شورای شهر در تذکر پیش از دستور خود با تاکید بر تاخیر در ساز و کار رفع ابهامات پیرامون طرح‌های موضعی کن، اظهارکرد: در دهه‌های اخیر همواره تاکید شده که منطقه کن یکی از ریه‌های تنفسی تهران بوده و بر همین مبنا، نگهداشت بایسته و شایسته باغ‌ها و همچنین ساماندهی حریم و بستر روددره و رودخانه کن در دستورکار مجموعه مدیریت شهری تهران قرار گرفته است.

وی اضافه کرد: بر اساس این رویکرد "طرح ویژه حفاظت، صیانت و ساماندهی باغات کن" در سال 1397 در شورای عالی معماری و شهرسازی ایران به تصویب رسید؛ همچنین بعد از آن، "طرح ویژه طراحی شهری محله کن" مورخ 1399 در کمیسیون ماده 5 تصویب شد.

رئیس کمیته اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران گفت: با توجه به استقبال کم اهالی کن و نارضایتی اهالی و نمایندگان آن‌ها از شهرداری و از سوی دیگر لزوم انطباق این طرح با طرح موضعی ساماندهی رودخانه و مسیل کن وفق سند طرح جامع شهر تهران، بازنگری هر دو طرح با هدف اجرایی‌تر کردن آن‌ها در محدوده بافت فرسوده و باغات محله کن و همچنین هماهنگی آنها با هم در دستور کار مجموعه مدیریت شهری تهران قرار گرفت.

شمس‌احسان افزود: حفاظت و نگهداشت اراضی واجد ارزش‌های اکولوژیکی رسالتی گریزناپذیر خواهد بود و در حوزه روددره کن نیز که یکی از پتانسیل‌های با ارزش جهت خلق فضاهای سرزنده ، پویا و بهبود دهنده کیفیت هوا است باید رویکرد حفاظت سبز رود دره­ و رعایت الزامات حریم کیفی و کمَی رود دره مطابق برنامه جامع احیای رودخانه‌های شهر تهران از جمله اولویت‌های مدیریت شهری است.

وی خاطرنشان کرد: لذا با عنایت به مراتب ذکر شده و با توجه به مطالبه گسترده اهالی کن، لازم است اقدام جدی از سوی شهرداری جهت رفع ابهامات و بررسی اشکالات و تعیین تکلیف هماهنگی بین وضعیت بازنگری طرح ویژه حفاظت، صیانت و ساماندهی باغات و برنامه ساماندهی حریم و بستر روددره کن برای تصویب در مراجع فرادستی و اجرایی شدن آنها در محدوده ارزشمند طبیعی و زیست محیطی کن صورت گیرد.

انتهای پیام/