شهرخبر

باستان‌شناسان در کاوش نجات‌بخشی محوطه شماره ۱۴ در محدوده سد چم‌شیر به ۸ اثر تاریخی برخوردند.

چمشير

به گزارش همشهری آنلاین، رضا حیدری، سرپرست هیأت باستان‌شناسی محوطه ۱۴ سد چم‌شیر درباره نتیجه کاوش نجات‌بخشی که تا پیش از آب‌گیری این سد انجام شده است، گفت: محوطه شماره ۱۴ در فاصله ۴ کیلومتری سد چم‌شیر، در بررسی‌های باستان‌شناختی در سال ۱۳۹۵ مورد شناسایی قرار گرفت و در نهایت، به عنوان یکی از ۳۰ محوطه شاخص منطقه چم‌شیر در استان کهگیلویه و بویراحمد انتخاب شد.

او افزود: باستان شناسان در این محوطه به سازه‌ای با معماری سنگی مرتبط با اقوام کوچ‌رو، یک گوشواره مفرغی شکسته، یک سپیدمُهره، شیشه، نخ، قطعات فلزی، زغال و سفال، دست یافتند.

او ادامه داد: با توجه به احداث سد در منطقه و آبگیری آن، با هدف خواناسازی فضای معماری و مطالعه یافته‌های فرهنگی این محوطه، با مجوز پژوهشکده باستان‌شناسی برنامه کاوش نجات‌بخشی محوطه ۱۴ آغاز و بعد از بررسی سطحی محوطه، ۴ ترانشه باستان‌شناسی به ابعاد ۷×۱۵، ۹×۱۵ و ۹×۱۰ و ۷×۱۱ ایجاد شد تا تمام فضای معماری محوطه را پوشش دهد.

این باستان‌شناس با بیان ‌این‌که محوطه شماره ۱۴ دارای سازه‌های معماری سنگی با پلان راست‌گوشه است و با توجه به نوع معماری و کیفیت ساخت، مربوط به استقراری فصلی و مرتبط با اقوام کوچ‌رو بوده است، افزود: مصالح به‌کاررفته در ساخت فضاها، شامل لاشه‌سنگ و قلوه‌سنگ همراه با ملاتِ گِل است.

او ادامه داد: به دلیل شیب محوطه و به‌منظور تسطیح آن، فرایند کف‌سازی پس از ایجاد فضای معماری و با توجه به نیازها صورت گرفته و با توجه به پلان به‌دست‌آمده به نظر می‌رسد که این محوطه دارای حیاطی مرکزی و اتاق‌هایی در اطراف آن است که سنگ‌های دیوار به‌ مرور زمان به درون و بیرون فضاها سقوط کرده و توده‌هایی از آوار را تشکیل داده‌اند.

سرپرست هیأت باستان‌شناسی محوطه ۱۴ چم‌شیر افزود: از طرفی شواهدی از وجود آوار سقف در فضاهای معماری مشاهده نشده و برآوردهای اولیه حجم آوار قلوه‌سنگی نشان می‌دهد ارتفاع دیوارها در این محوطه کمتر از ۱۰۰ سانتیمتر بوده است و به احتمال، این سازه‌ها دارای سقف‌هایی سبک از جنس چوب یا چادر بوده باشند.