به گزارش اکوایران تعطیلات سال نوی چینی تا روز دوشنبه هفته جاری یعنی 30 ژانویه ادامه دارد و بنابراین فعلا بازارهای جنوب شرقی آسیا روندی نسبتا آرام را پشت سر می‌گذارند.

امید به رشد تقاضا برای سنگ‌آهن با اتمام تعطیلات

پلتس بهای هر تن سنگ‌آهن عیار 62 درصد وارداتی به بنادر شمالی چین را براساس تقاضای محدود در معاملات آتی این محصول را برای روز جمعه 27 ژانویه برابر 127 دلار و 40 سنت ارزیابی کرد. این نرخ نسبت به بهای فروش آن در روز قبل تغییری نداشت، اما نسبت به نرخ فروش این محصول پیش از شروع تعطیلات سال نو در روز 20 ژانویه افزایشی حدود 80 سنتی داشته است. این موضوع بیانگر امیدواری فعالان این بازار به رشد نرخ پس از اتمام تعطیلات سال نو است.

به گفته منابع پلتس در حال حاضر برخی از تاجران همچنان علاقه زیادی به خرید محموله‌های سنگ‌آهن با عیار پایین دارند؛ با توجه به حاشیه سود پایین فولادسازی در چین معتقدند که تولید محصول با این سنگ‌آهن مقرون به صرفه‌تر خواهد بود.

بازگشت قراضه به مرز 120 دلار

ظرف روز جمعه 27 ژانویه اخباری مبنی بر کاهش بهای گاز طبیعی برای مصارف صنعتی در ترکیه از اول فوریه منتشر شد. انتشار این خبر با ایجاد امیدواری نسبت به کاهش هزینه فولادسازی در این کشور به رشد تقاضا برای قراضه در ترکیه منجر شد و به این ترتیب پلتس بهای این محصول را با ثبت رشد روزانه 4.5 دلاری برابر 419 دلار و 50 سنت ارزیابی کرد. به این ترتیب بهای قراضه تحویل ترکیه به بیشترین نرخ خود ظرف یک ماه ابتدایی سال 2023 بازگشت.

در عین حال ظرف روزهای پایانی ماه ژانویه بازار میلگرد صادراتی ترکیه نیز با رشد تقاضا مواجه شد و این موضوع نیز همزمان با احتمال کاهش بهای گاز طبیعی از رشد نرخ قراضه حمایت کرد. یکی از فولادسازن ترکیه در گفت‌وگو با پلتس نرخ 420 دلاری را برای هر تن قراضه تحویل این کشور بالا دانست اما عنوان کرد با توجه به وضعیت بازار محصولات فولادی امکان این رشد نرخ وجود دارد. وی در خصوص تاثیر بازگشایی بازارهای آسیایی با اتمام تعطیلات سال نوی چینی گفت، بعید است که بازگشت فولادسازان چینی به بازار بر روند صادرات محصولات فولادی ترکیه اثرگذار شود.