شهرخبر

ترس اشغالگران صهیونیست از نبرد «شمشیر قدس ۲»/ شهرک‌نشینانی که تاوان حماقت راست‌افراطی‌ها را می‌دهند

ترس اشغالگران صهیونیست از نبرد «شمشیر قدس 2»/ شهرک‌نشینانی که تاوان حماقت راست‌افراطی‌ها را می‌دهند

صهیونیست‌ها نگرانند که تاوان حماقت کابینه فاشیستی این رژیم در ارتکاب به جنایت کشتار اردوگاه جنین، وقوع نبرد «شمشیر قدس ۲» باشد که عواقبی به مراتب فاجعه‌بار تر از نبرد اول در مه ۲۰۲۱ دارد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، از اولین روز تشکیل کابینه افراطی رژیم صهیونیستی، نشانه‌های زیادی درباره نیات، برنامه‌ها و نقشه‌های وحشیانه این رژیم وجود داشت. هرچند که خوی وحشی‌گری یک ویژگی مشترک بین همه صهیونیست‌هاست اما راست‌‌هایی افراطی‌ اسرائیل اصرار بیشتری بر اجرای رویکرد فاشیستی خود دارند و طی هفته‌های گذشته شاهد تروریسم سازمان‌یافته آنها علیه فلسطینیان بوده‌ایم.

بعد از روی کار آمدن کابینه راست‌افراطی رژیم اشغالگر تحلیل‌های زیادی درباره عواقب تحرکات نژادپرستانه اعضای این کابینه ارائه شده و حتی بسیاری از محافل و کارشناسان و مقامات اسرائیلی درباره پیامدهای آن در داخل فلسطین اشغالی هشدار داده و تاکید کردند که افرادی چون ایتمار بن گویر و بتزلائل اسموتریچ موجب انفجار اوضاع به خصوص در کرانه باختری خواهند شد.

در همین راستا روز پنجشنبه هفته گذشته صهیونیست‌ها با حمله‌ای وحشیانه به اردوگاه جنین در کرانه باختری 10 فلسطینی از جمله رزمندگان مقاومت و غیرنظامیان را به شهادت رسانده و بیش از 20 نفر را زخمی کردند. به این ترتیب تعداد شهدای فلسطینی در سال جدید میلادی و درحالی که هنوز یک ماه از سال 2023 نگذشته به بیش از 30 تن رسید.

این رفتار اشغالگران نشان‌دهنده وجود تصمیم روشنی از جانب فاشیست‌های اسرائیلی برای اتخاذ استراتژی کشتار مستقیم و عامدانه فلسطینیان بوده و این استراژی کاملا با ذهنیت افراطی کابینه فعلی این رژیم تطابق دارد. آنچه در اردوگاه جنین اتفاق افتاد یک جنایت قابل پیش‌بینی بود و حتی ممکن است در روزهای آینده شاهد تحرکات وحشیانه‌تری از جانب اشغالگران غاصب علیه فلسطینیان باشیم.

کابینه افراطی بنیامین نتانیاهو که عملا شروع به اجرای پروژه‌های جاه‌طلبانه خود در فلسطین و به ویژه کرانه باختری کرده و در صدد الحاق کامل این منطقه و اخراج فلسطینیان از آنجاست تصور می‌کند که اوضاع منطقه‌ای و بین‌المللی کاملا به نفع آن بوده و در سایه حمایت‌های غرب و آمریکا می‌تواند مقاومت را در کرانه باختری ریشه‌کن کرده و کنترل آن را به دست بگیرد.

تشدید تنش‌ها در کرانه باختری به طور کلی ناشی از رویکرد افراطی کابینه نتانیاهو بوده و می‌توان آن را در دو سطح مورد بررسی قرار داد:

-اول اینکه رژیم صهیونیستی در میان شکاف‌ها و درگیری‌های داخلی بی سابقه و دوقطبی سازی سیاسی گرفتار شده و بسیاری از اسرائیلی‌ها نسبت به سیاست‌های کابینه جدید اعتراض دارند و تظاهرات گسترده‌ای که طی روزهای گذشته علیه نتانیاهو و حکومت او در مناطق مختلف اراضی اشغالی انجام شد نیز در همین راستا بود.

 

بنابراین راست‌افراطی‌های اسرائیل تصور می‌کنند که می‌توانند با تشدید عملیات‌های خود ضد فلسطینیان، صهیونیست‌ها را با یکدیگر متحد و افکار عمومی آنها را قانع کنند که باید همه اسرائیلی‌ها در یک جبهه واحد مقابل فلسطینی‌ها قرار بگیرند.

-اما مسئله دوم، اتخاذ استراتژی منزوی کردن فلسطینیان و کشتار آنها در شهرها و اردوگاه‌های کرانه باختری و قدس اشغالی توسط رژیم اشغالگر است. این مسئله ایجاب می‌کند که فلسطینی‌ها  در جبهه واحد مقاومت، یک استراتژی برای مقابله با این تحرکات اشغالگران ترسیم کنند. باید توجه کنیم که هرگونه نرمش یا عقب‌نشینی فلسطینیان در برابر کشتار جنین، تمایل صهیونیست‌ها برای تشدید تجاوزات خود ضد فلسطینیان را بیشتر کرده و آنها را برای انجام جنایت‌های دیگر گستاخ‌تر می‌کند.

چشم‌انداز درگیری فلسطینیان و صهیونیست‌ها

اینکه رژیم اشغالگر بتواند استراتژی جدید خود ضد فلسطینیان را به گونه‌ای که خودش می‌خواهد اجرا کند، بستگی به واکنش فلسطینیان در برابر کشتار جنین دارد؛ زیرا این کشتار، خونین‌ترین جنایت صهیونیست‌ها طی مرحله اخیر بوده و روش جدید این رژیم در برخورد با فلسطینیان در مرحله آینده را نشان می‌دهد.

این وضعیت ایجاب می‌کند که فلسطینی‌ها یک موضع قاطع اتخاذ کرده و واکنش‌های میدانی خود را به دشمن در عرصه‌های مختلف شدت ببخشند؛ واکنش‌هایی که ضرباتی بزرگ به دشمن  وارد کرده و نقشه‌های صهیونیسم افراطی ضد فلسطینیان را خنثی کند.

مبارزه مردم فلسطین با رژیم اشغالگر یک مبارزه طولانی بوده و هیچ راهی برای حل و فصل آن وجود ندارد. این وضعیت مستلزم یافتن یک راهبرد تقابلی جامع برای فلسطینیان است؛ به طوری که بدون عجله و آغاز یک درگیری آشکار که فاقد برنامه‌ریزی قبلی است، اقدام به تشکیل هسته‌ای کنند که توانایی انجام یک مبارزه طولانی با دشمن را داشته باشد. لازمه تشکیل این هسته، فراهم کردن عناصر حمایتی در سطوح مختلف است.

آنچه که در اردوگاه جنین رخ داد، صحنه میدانی فلسطین را در برابر سناریوهای متعدد و نامحدودی قرار می‌دهد؛ به ویژه در سایه حضور ملتی که مقاومت را در آغوش گرفته و از آن حمایت می‌کنند. احتمال تکرار و تشدید این جنایت‌های رژیم اشغالگر علیه فلسطینیان زیاد است و همه نشانه‌ها حاکی از آن است که فلسطین روزهای متشنجی را پیش روی خود دارد.

برخی نیز پیش‌بینی می‌کنند که ماه رمضان امسال هم مانند سال قبل و قبل‌تر از آن شاهد تقابل شدید فلسطینیان و صهیونیست‌ها به ویژه در مسجدالاقصی خواهد بود؛ چرا که اشغالگران به بهانه اعیاد یهودی رفتارهای تحریک‌آمیز خود را ضد فلسطینیان در قدس و مسجدالاقصی تشدید می‌کنند که با واکنش ملت فلسطین مواجه خواهد شد.

اما در این مرحله، نبرد فلسطینیان با صهیونیست‌ها یک نبرد سرنوشت‌ساز است؛ به ویژه اینکه اشغالگران در صدد اشغال کامل کرانه باختری و قدس و اخراج فلسطینیان از این مناطق هستند. بنابراین مردم فلسطین اکنون در برابر یک نبرد سرنوشت‌ساز قرار دارند که تنها مربوط به جنین نیست و همه عرصه‌های فلسطین را شامل می‌شود.

این شرایط موجب شده تا سناریوهای مربوط به احتمال وقوع نبرد شمشیر قدس 2 بار دیگر مورد توجه قرار بگیرد.

در این زمینه محافل امنیتی و نظامی اسرائیل فاش کردند که نهادهای امنیتی  پلیس این رژیم قادر به مقابله با وقوع نسخه جدید جنگ مه 2021 با نوار غزه نیستند. همچنین شهرک‌نشینان به شدت از سیاست‌های افراطی کابینه جدید خشمگین بوده و معتقدند که حماقت اعضای کابینه نتانیاهو زندگی اسرائیلی‌ها را به خطر می‌اندازد و فاجعه‌ای بدتر از جنگ 2021 غزه رقم خواهد خورد.

تعدادی از خبرنگاران روزنامه یدیعوت آحارانوت گزارش مشترکی درباره ناتوانی پلیس رژیم صهیونیستی در کنترل اوضاع و انتقادات زیادی که نسبت به عملکرد نیروهای امنیتی وجود دارد منتشر کردند؛ جایی که موجی از خشونت بی‌سابقه در همه شهرهای فلسطین به وجود آمده و همه مناطق دچار هرج و مرج و ناامنی شده‌اند.

در این گزارش آمده است که بیش از 270 حادثه شامل پرتاب سنگ و مسدود کردن جاده‌ها و تخریب چراغ‌های راهنمایی و آتش زدن تاسیسات زیرساختی طی دوره اخیر اتفاق افتاده و این درحالی است که پلیس اسرائیل در مقابله با این حوادث شکست خورده است.

«مشه کونینسکی» رئیس موسسه موسوم به شهرداری شهرک کرمئیل در این زمینه اعلام کرد که در جنگ مه 2021 بسیاری از شهرک‌های اسرائیلی محاصره شده بودند.

«دنی آیوری» رئیس نهاد موسوم به «شورای منطقه‌ای» در فلسطین اشغالی نیز گفت که هیچگونه هماهنگی بین پلیس و اسرائیلی‌ها وجود ندارد و هنگام درگیری‌ها پلیس بدون اطلاع دادن به شهرک‌نشینان جاده‌ها را می‌بندد و زندگی اسرائیلی‌ها را مختل می‌کند.

«مُشه کرادی» کمیسر سابق پلیس اسرائیل در این زمینه اعلام کرد که وضعیت در آینده به مراتب بدتر خواهد شد. ما در وضعیتی هستیم که ایدئولوژی اسلامی و مقاومت در میان فلسطینیان ساکن اراضی 1948 به شدت گسترش یافته  و من شدیدا نگران وقوع نبرد «نگهبان دیوارها 2» (شمشیر قدس 2) هستم؛ زیرا تفکر مقاومت به همه شهرها رسیده و در شرایطی که پلیس بازدارندگی خود را از دست داد، فلسطینیان ساکن اراضی 1948 دارای انبارهای سلاح هستند.

این اطلاعات نگران‌کننده برای اسرائیلی‌ها نشان می‌دهد که آنها ترس زیادی از خیزش فلسطینیان اراضی اشغالی 1948 دارند و آنها را به مثابه شعله اولیه آتشی می‌دانند که سراسر اراضی اشغالی را در بر خواهد گرفت.

ناظران و محافل صهیونیست تاکید می‌کنند که از 6 ماه قبل به پلیس هشدار داده شد تا برای اصلاح نقص‌های خود در مقابله با ناآرامی‌های اراضی 1948 اقدام کند اما هنوز هیچ اتفاقی نیفتاده و اکنون در آستانه ورود به ماه رمضان هستیم که دوره بسیار حساسی خواهد بود؛ به ویژه در سایه سیاست‌های افراطی افرادی چون ایتامار بن گویر و سناریوهای خطرناکی که قرار است رقم بخورد.

انتهای پیام/